E-Devletten Kredi Notu Sorgulama Yapılır Mı?

edevletten kredi notu

E-devlet vatandaşların kamu ile ilgili olan işlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi için yapılmış olan bir sistemdir. Bu kolaylık ile birlikte SGK hizmet dökümünden SSK prim sorgulamalarına, Başbakanlık İletişim Merkezinden askerlik işlemlerine kadar her türlü işlemi rahat ve hızlıca yapabilirsiniz.

E-devlet ile merak edilen konulardan birisi de kredi notunun öğrenilip öğrenilemeyeceğidir. Peki, E-devlet şifresi ile kredi notu sorgulama olur mu? E-devlet üzerinden her ne kadar çok sayıda kamu işlemi yapılabilse de kredi notunun öğrenilmesi konusunda bir hizmet verilmemektedir. E-devlet kredi notu öğrenme işlemini E-devlet sistemine şifrenizle giriş yapsanız da öğrenemezsiniz.

Kredi notu öğrenme işlemi Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmekte ve ücretli bir hizmet olarak ortaya çıkmaktadır.Kredi Kayıt Bürosu tarafından bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin, Findeks üzerinden üyelik kaydı oluşturmaları gerekmektedir. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra kredi notunuzu istediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu bilgileri bankalar, Findeks, GSM operatörleri ve mobil uygulamalar ile de alınmaktadır. Ücret olarak ise 3.5 TL ile 9 TL arasında değişen bir tutar belirlenmiştir. Kredi notunun yanı sıra risk raporu, çek raporu ve diğer bilgileri de ücret karşılığında bu sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-devlet şifresi ile kredi notu sorgulama işlemini yapamıyor olsanız da bankanızın internet şubesi hizmetini kullanarak kredi notu sorgulama yapabilirsiniz.

Bankanızın internet şubesine kullanıcı bilgilerinizi kullanarak ve şifre bilginizi sisteme girerek giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığından risk raporu alarak kredi, kredi kartı gibi borçlarınızın ödeme düzeni hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İnternet bankacılığından alacağınız risk raporu için ücret ödemeniz gerekiyor.

Ayrıca telefondan kredi notu öğrenme işlemi yapmak için sms ile kredi notu sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Örneğin Vodafone ile kredi notu sorgulama için 11 Haneli TC Kimlik Numaranızı yazdıktan sonra bir boşluk bırakın doğum yılınızı 4 haneli (1950,1960 gibi) olarak yazmanızın ardından 1122’ye göndererek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

E-devlet kredi notu sorgulama için kullanılamıyor olsa kredi notu sorgulama için başka seçenekler bulunmaktadır. E devlet kredi notu öğrenme işlemi yapmak istemiyor ancak internet üzerinden PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi almak istiyorsanız İnternetten PTT’ye Gitmeden e Devlet Şifresi Nasıl Alınır? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın