E-haciz Nedir Ve Nasıl Kaldırılır?

e-haciz-nedir

E-haciz Nedir Ve Nasıl Kaldırılır? : Hesabıma e-haciz uygulandı ve e haciz kaldırma nasıl yapılır sorusunu yazımızda açıkladık. E-haciz bloke yaşanmasına neden olabilir ancak kaldırma mümkündür. Peki neden e-haciz gelir ve e-haciz geldikten sonra ne yapılmalıdır? E-haciz aslında alacakların tahsil edilmesinin bir şeklidir.Bu borç nerelerden tahsil edilmektedir, işlemi ve diğer sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

E-Haciz Nedir?

Vade için belirlenen süresinin geçmesiyle alacaklarınızın tahsil edilmesi amacıyla devlet elektronik ortamda haciz uygulaması yapabilir. Kullanılan otomasyon sistemi ve veri paylaşımı ile, borcu ödemesini yapmayan kişilerin kullandıkları banka hesabına, arabaya, garimenkulüne ve sahip odluğu diğer mal varlıklarını anında görebilir ve bloke uygulaması yapabilir.

Hesabıma E-Haciz Geldi Ne Yapmalıyım?

E-haciz uygulaması devletin alacaklarını tahsil etmek için kullanmış olduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. 6133 sayılı kanunun 79. maddesi gereğince “Cebren tahsil ve şekilleri” başlığı altında düzenlenerek tahsilâtın yapılmasına imkân tanımıştır. Borcun tahsilât işlemleri borç tutarına bağlı olarak banka şubelerinden ya da genel müdürlüklerden yapılmaktadır.

Haciz uygulaması sonucunda devlete karşı bulunan tüm borç tutarları için borcunu ödemeyen mükellefin vadeli ve vadesiz hesaplarına el konulmakta ve alacaklar tahsil edilmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalan kişilerin ise aklında tek bir soru yatıyor. Hesabıma E-Haciz geldi ne yapmalıyım? Hesaplarına E-Haciz gelen kişilerin hesaplarına el konulduğu için hesaplar bloke olmaktadır. Borç tamamen ödenene kadar da hesaplar blokeli olarak kalmaktadır.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

E-Haciz mükellefin bağlı olduğu ve vergi dairesine giderek borç yapılandırması durumunda kaldırılmaktadır. Bu işlem için vergi dairesine dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vergi dairesi müdürünün izni sonrasında ve borç yapılandırması yapılması halinde hesapların blokesi kaldırılmaktadır.

Yapılandırılmayan Borçlara E-Haciz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Gelir idaresi kurumunun borçlulara gönderdiği ödeme tebligatına uygun hareket edilmez ve bankaya borç yapılandırması için başvuruda bulunulmaz ise gelir idaresi tarafından bankalar arası kurula bu durum bildirilmektedir. Kurul bu aşamada kişinin herhangi bir bankada hesabı olup olmadığını incelenmekte ve tebliğ yollanmaktadır. İlgili bankalar bu tebliğ sonrasında gönderilen tebliğe istinaden paranın tahsilâtını gerçekleştirmektedir.

E-Haciz İşlemi Yaşayan Kişi Ne Yapmalıdır?

E-Haciz işlemiyle karşı karşıya kalan kişilerin borç bilgisinin kendine ulaşmasının hemen ardından borç yapılandırma başvurusu yapması gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında bloke işlemi uygulanmadan tahsilât gerçekleşmektedir. Bu süreç gerçekleşmez ise hesaptaki para tutarı ve kıymetli evraklar üzerinden E-Haciz uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın