Eft Nasıl İptal Edilir Yanlış Hesaba EFT Yapma

o-ucret-indirilecek-3872482

Eft Nasıl İptal Edilir Yapma: Yapmış olduğunuz ya da yanlış hesaba EFT işlemi yaptıysanız ne yapabilirsiniz yazımızda sizlerle paylaşacağız.EFT bir bankadan başka bir bankada bulunan hesaba para transferi işleminin adıdır. EFT bankacılık işlemlerinde yayın olarak kullanılan bir işlemdir. Artık şubeye gitmeye gerek kalmadan mobil bankacılık ya da internet bankacılığı aracılığı ile EFT işlemi kısa sürede yapılabilmektedir. Müşteri şubeye gidip sıra beklemek zorunda kalmazken, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık sayesinde maliyet de azaltılmıştır.

Daha önceden EFT işleminin yapılması için hesap numarası kullanılıyordu, EFT işlemi hesap numarasına yapılmaktaydı. EFT işleminin yapılması için para transferinin yapılacağı karşı tarafın şube adı, hesap numarası, şube kodu gibi bilgilerin kullanılması gerekiyordu. IBAN numarası verilen 32 haneli numara ile EFT işlemleri artık bu numara ile gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca havale işlemleri için de IBAN numarası kullanılabiliyor. EFT işlemini yapmak için para transferini yapmak istediğiniz karşı tarafın IBAN numarasını öğrenerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak zaman zaman EFT işlemlerinde karşılaşılan sorunlardan biri EFT işleminin yanlış gönderimidir.

Yanlış Kişiye Gönderilen EFT Nasıl İptal Edilir?

Yanlış kişiye gönderilen EFT için gönderen kişi bu duruma hemen müdahale etmelidir, zaman geçirmemelidir. EFT işlemini gerçekleştirdiği yerden iptali için harekete geçmelidir.

Eğer EFT işlemini internet bankacılığı kullanarak yaptıysanız EFT işlemini iptal etmek için bankanın genel müdürlüğü tarafından yaptığınız işlem onaylanmadan iptal işlemini başlatmalısınız. İptal etmek için internet bankacılığınızdaki ilgili menüde yer alan EFT iptal butonunu tıklamanız gereklidir.  EFT iptal butonunu tıkladıktan sonra gelen yönlendirmeleri takip ederek EFT işleminizi iptal edebilirsiniz.

Eğer EFT işlemini telefon bankacılığı ile gerçekleştirdiyseniz iptal işlemini de telefon bankacılığı üzerinden yapmalısınız. Telefon bankacılığını arayarak müşteri hizmetlerine bağlanmalısınız. Müşteri hizmetleri ile görüşmenizde yapmış olduğunuz EFT işleminizi iptal etmek istediğinizi ifade etmelisiniz. Bu şekilde yapmış olduğunuz EFT işlemini iptal etmiş olursunuz.

EFT İşlemi Tamamlanmış, Para Transferi Yapılmışsa Ne yapabilirim?

EFT işlemini yanlış yaptıysanız ve para transferi yanlış kişinin hesabına yapılmışsa bu durumda yapmanız gereken bankayla iletişime geçmek olmalıdır.  Bankaya yanlış EFT işlemi yaptığınızı belirtmelisiniz. Bu durumda banka daha sonra para transferinin yapıldığı diğer bankanın şubesi ile görüşecektir. Yanlış EFT işlemi nedeniyle gönderilen para için bloke koydurulması gerekmektedir. Bloke işlemi uygulandıktan sonra bankaya dilekçe yazılmalıdır. Dilekçe ile başvuru yapmanızın ardından paranın tarafınıza iade edilmesini istemeniz gerekmektedir. Yanlış EFT işlemi yaptığını karşı taraf banka müşteri ile görüşür ve transferi yapılan paranın sehven geldiğini teyit etmesinin ardından parayı iade etmektedir.

 

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın