EFT Ne Zaman Hangi Gün Hesaba Geçer

eft ne zaman hesaba geçer

EFT Ne Zaman Hangi Gün Hesaba Geçer: eft ile para gönderme ne kadar sürer, gece EFT yapıldığında ne zaman hesaba transfer olur, tatil günlerinde EFT yapılır mı, hafta sonu eft , cuma , cumartesi yapılan EFT ne zaman hesaba geçer gibi yapılan EFT işleminin ne zaman tammalnacağına dair ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. AKbank, Vakıfbank, Halkbank, Yapı Kredi gibi pek çok banka ile EFT işlemi gerçekleştirilebiliyor. İşte EFT ne zaman hesaba geçer başlığına dair sorulara cevaplar.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankacılık sektöründe en sık kullanılan işlemlerden birisi de EFT işlemidir. EFT işlemi ile farklı bankalara para gönderimi yapılabilmekte ve hızlı şekilde işlem sağlanmaktadır. EFT işleminde havale işlemine göre zaman sınırlaması bulunmaktadır. Yapılan işlemler belirli saatlerde uygulamaya girmektedir.

Bankalar genel olarak hafta içi 09.00 ile 17.00 saatleri arasını olarak belirlemektedir. EFT ne zaman hesaba geçer? Diye merak edenlerin bu saat dilimi arasında EFT işlemini yapması halinde gönderilen tutar karşı tarafın hesabına hemen gitmektedir. Ancak bankanın EFT saatleri dışında para transferi yaptıysanız gönderdiğiniz para karşı tarafında hesabına bir sonraki iş gününde geçmiş olacaktır. Örneğin; akşam saat 21.00 gibi yapılan bir EFT işlemi, ertesi günü sabah 09.00 gibi hesaba geçmektedir.

Resmi tatil günlerinde yapılan EFT işlemleri hesaba geçmemektedir. Resmi tatilin bittiği ilk iş gününde yapılan EFT işlemi hesaba geçmektedir. EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işlemlerinde ise para transferi olan EFT ne kadar sürede tamamlanır diye soracak olursanız 5 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Bankanın yoğunluğuna göre bu süre bazen 30 dakikaya kadar uzayabilir.

Bankaların yarım gün çalıştığı zamanlarda ise EFT işleminin saat 11.00’e kadar yapılması gerekmektedir. Bu saat dilimini geçtiği zamanda ise işlem bir sonraki ilk iş gününe kalmaktadır. EFT saatleri bankadan bankaya değişiklik gösterebildiğinden bazı bankaların saatleri farklı olabilmektedir.

Kullandığınız bankanın EFT saatlerini kontrol etmeniz ve bilmeniz para transferini daha doğru zamanlarda yapmanızı sağlayacaktır. EFT işleminde bankaların aldığı işlem ücreti ise havale işlemine göre daha yüksektir. Her banka işlem ücreti olarak belirlediği tutarları müşterilerinden kesmektedir. Bazı bankalar yüksek EFT işletim ücreti talep ederken, bazı bankalar EFT işlemi için ücret istememektedir.

Cumartesi Pazar EFT Yapılır Mı?

EFT işleminizi cuma ya da cumartesi gecesi yaptıysanız bu işlem pazartesi günü mesai saati başladığında saat 09.30 ‘da onaylanmış olur. Eğer pazartesi günü bir nedenden dolayı mesai yoksa, resmi tatilse vs. o zaman para transferi işleminiz salı gününe yani bir sonraki iş günününe kalmış olur.

Yani genel olarak haftasonu EFT ile yapılan işlemlerde pazar, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günlerinde yaptığınız EFT işlemleri bir sonraki iş gününde onaylanmış olacaktır. Ancak cuma ve cumartesi yaptığınız EFT işlemleri pazartesi günü sabah onay almaktadır.

?

Gece EFT yapılabilir ancak EFT işleminizin onay alması için mesai saatleri içerisine girilmiş olmalıdır. Bankanın mesai saatleri başladığında EFT için onay verildiğinde para transferi yaptığınız karşı tarafın hesabına para gönderimi tamamlanacaktır.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın