EFT Ne Zaman Yapılır, EFT Nasıl Yapılır?

eft-nasil-yapilir

EFT Ne Zaman Yapılır, ? : EFT işleminizi yaptıktan sonra hesaba geçmesi bankanın iş günü yapmasıyla ilgili bir durumdur. belirlidir ve bu saatlerde işlem yapılmalıdır. Peki EFT nasıl yapılır, EFT için hangi bilgiler gereklidir bakalım.

EFT Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında para transferinin işleminin gerçekleşebilmesi için EFT yapmak gerekmektedir. Peki, EFT nedir ve EFT nasıl yapılır? EFT, farklı bir bankaya ödeme yapacağınız durumlarda kullanılan bir para transfer işlemidir. Havale işlemleri aynı bankalar üzerinden olurken, EFT işlemi farklı bankalar arasında gerçekleşir.

EFT’nin açılımı ise elektronik fon transfer işlemidir. Peki, EFT nasıl yapılır? EFT işlemi yapabilmek için para göndermek istediğiniz kişiye ait İBAN bilgilerine ya da bilgilerine ihtiyaç duyulur. Bu bilgiler ışığında bilgilerin girişini yaparak farklı bankalara EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

IBAN’dan EFT İşlemi Yapmak

IBAN kullanarak EFT işlemi yapabilmek EFT işlemi için en kolay yöntemdir. Kişinin IBAN bilgilerini girerek banka adı, şubesi ve kişiye ait hesap numarası bilgilerine ulaşarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap numarası ile yapılan işleme göre IBAN çok daha kolay ve pratik bir EFT yapma yoludur.

Hesap Numarası ile EFT İşlemi Yapmak

Eğer, para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmiyorsanız, hesap numarası üzerinden işlem yapılabilmektedir. Hesap numarasıyla işlem yapabilmek için kişinin adı ve soyadı, hesap numarası, banka şube numarası ve banka adının bilinmesi gerekmektedir. Bu tür bilgileri girerek, para transfer işleminizi hesap numarası bilgileriyle gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Ücreti Ne Kadar?

EFT ücreti bankaların yapmış olduğu uygulamalara ve belirledikleri tutara göre değişmektedir. Bankalar genel olarak 1 TL ile 5 TL arasında değişen rakamlarda EFT ücreti talep etmektedir. Bazı bankalar ise havale ve EFT işlemleri için müşterilerinden herhangi bir ücret almamaktadır.

Bankalar, EFT işlemlerinin işlem saatleri dışında yapıldı durumlarda “GEÇ EFT” adı altında farklı tutarlarda ücret almaktadır. Bu tutarlar genel olarak 5 TL ve üzerinde olmaktadır. Bu nedenle fazla EFT ücreti vermemek için mutlaka EFT işlemlerini EFT saatleri içerisinde yapmaya çalışabilirsiniz.

EFT Saatleri Nedir? EFT İşlemiyle Para Transferi Hemen Hesaba Geçer mi?

EFT işlemleri tatil günleri ve resmi tatiller dışında sabah 08.30 ile 17.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Eğer, bu saatler dışında EFT talimatı verdiyseniz transfer işleminiz takip eden ilk iş günü gerçekleşmektedir.

Örneğin; Cuma akşamı saat 21.00’de EFT işlemini yaptıysanız, transfer işlemi ilk iş günü olan Pazartesi günü hesaba geçmektedir. Hafta içi beş iş günü içerisinde belirtilen saat dilimleri içerisinde bir EFT işlemi yaptıysanız eğer, para transferi gün içerisinde gönderim yapılan hesaplara ulaşmaktadır.

Gece Ve Hafta Sonu EFT Yapılır Mı? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster