EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

eft-sorgulama

Nasıl Yapılır? : Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıf Bank, Garanti Bankası, Akbank gibi bankalar aracılığı ile EFT işlemi yapabilirsiniz. Yaptığınız EFT işleminden sonra para transferi işleminin tamamlandığını öğrenmek için EFT sorgulama yapabilirsiniz. EFT sorgu nasıl yapılır yazımızda açıkladık.

EFT ile bir bankadan başka bir bankaya para gönderebiliyorsunuz. İsterseniz internet üzerinden EFT yapabilir, isterseniz bankanızın şubesinden, isterseniz mobil şubeden EFT işlemi yapabiliyorsunuz. Bu şekilde kendi hesabınızda bulunan parayı bir banka bankada hesabı olan karşı tarafa gönderebilirsiniz. EFT işleminizin kısa sürede gerçekleşmesi için EFT saatleri arasında gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır. Peki EFT ile gönderdiğim para gönderildi mi ya da hangi aşamada öğrenmek istiyorsanız, EFT sorgulama yapabilirsiniz.

Bankadan yaptığınız EFT işleminiz için size dekont verilmektedir. Dekontta EFT sorgulama numarası yer almaktadır. Örneğin EFT ile para gönderme işleminizi yaptınız, ancak karşı taraf paranın hesabına geçmediğini söylüyorsa hemen dekontta yer alan EFT sorgulama numarası ile EFT işleminizin hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Dekontta bulunan ile bankanızın telefon bankacılığını arayarak EFT sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca EFT sorgulama işlemini para gönderdiğiniz kişi de ile yapabilir.

Dekonta bulunan EFT sorgu no aslında size değil, para gönderdiğiniz karşı taraf içindir. Bazı EFT işlemlerinde bir harf yanlışlığı ya da IBAN ile ilgili bir yanlışlık nedeniyle EFT karşı tarafın hesabına geçmeyebilir, ancak para tutarı sizin hesabınızdan düşmektedir. Bu durumda para hesabınızdan alındıktan sonra havuzda belirli bir süre kalmaktadır. EFT işlemi gerçekleşmemiş olur.

EFT işleminin gerçekleşmesi aslında kısa bir zaman içerisinde olmaktadır. Eğer EFT işlemini EFT saatleri içerisinde gerçekleştirdiyseniz 10 dakika içerisinde EFT işlemi tamamlanır.

EFT işleminden sonra parayı gönderdiğiniz kişiye EFT sorgu numarasını verdikten sonra karşı taraf kendi bankasının telefon bankacılığını kullanarak EFT sorgulama yapabilir.

EFT Sorgulama İnternetten Yapılır Mı?

EFT sorgulama internetten ya da mobilden yapılamıyor. İnternet bankacılığı menüsünde ya da mobil bankacılık menülerinde EFT sorgulama menüsü bulunmuyor. EFT sorgulama numarası ile internetten EFT sorgulama yapılamıyor.

EFT işlemini EFT saatleri arasında yapmadıysanız ve gönderdiğiniz para hesabınızdan düştüyse bu işlemi bankanızın internet bankacılığı hizmetini kullanarak kontrol edebilirsiniz. EFT işlemi beklemede mi ya da EFT ile para gönderme işleminiz onay aldı mı almadı mı internet bankacılığından öğrenebilirsiniz.

EFT sorgulama ile EFT işleminizin tamamlanıp tamamlanmadığını öğrenmeniz mümkünüdür ve için EFT sorgu numarası gerekmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın