EFT Ücreti Almayan Bankalar ve Bankaların Güncel Listesi

EFT masrafı almayan bankalar sıklıkla para gönderen kişiler için son derece önem arz etmektedir. Çünkü EFT sırasında alınan komisyonlar bir müddet sonra yüksek meblağlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle EFT ücreti istemeyen bankalar hangileridir sorusunun cevabını vermek, EFT masrafından da kurtulmak anlamına gelecektir.

Bu yazımızda EFT ücreti almayan bankaların listesini vereceğiz.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi ifadesinin kısa yazılmış hali olan EFT, bankalar arasında para gönderimi olarak ifade edilmektedir. EFT, iki farklı bankada bulunan paranın bir diğerine gönderilmesidir. EFT işleminin havaleden farkı da burada ortaya çıkmaktadır. Havale aynı banka içerisinde bulunan hesaplar arasında para gönderimi iken EFT farklı bankalar arasındaki para gönderimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

EFT Ücreti Nedir?

EFT ücreti, bankalar arası para gönderimi sırasında para gönderim işini yapan bankanın gönderilen para üzerinden yapmış olduğu kesintidir. Bu kesinti yapılırken bazı bankalar para miktarına göre belirli oranda komisyon kesebilirken bazı bankalar maktu ücret kesmektedir. 

EFT, ATM’den, şubeden ya da internet bankacılığından yapılabilmektedir. Ancak banka şubesinden EFT yapmak yüksek meblağlarda komisyon kesilmesine neden olmaktadır. Bugün en ucuz EFT yapabileceğiniz yer internet bankacılığıdır. Mobil bankacılık ya da bankanın bireysel bankacılık sayfasına giriş yaparak daha uygun komisyonla EFT yapabilirsiniz.

Bankaların EFT Ücreti Ne Kadar?

Bankaların aldıkları EFT ücretleri yapılan işlemin miktarına ve bankaya göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda 8 bankaya ait güncel EFT ücretlerini görebilirsiniz:

Banka Şubeden EFT ATMden EFT İnternet Bankacılığı Mobil Bankacılık
Akbank EFT Ücretleri 35 TL 10 TL 3 TL 3 TL
Denizbank EFT Ücretleri 35 TL 7 TL 2,5 TL 32 TL
Garanti Bankası EFT Ücretleri En az 70 TL; en fazla 120 TL 18,00 TL 5,50 TL 2,50 TL
İş Bankası EFT Ücretleri En az 35 TL, en fazla 520 TL 12 TL 2,20 TL 2,20 TL
Ziraat Bankası EFT Ücretleri 55 TL 10 TL 4,50 TL 4,50 TL
Vakıf Bank EFT Ücretleri 45 TL 15 TL 5,50 TL 5,50 TL
Halk Bankası EFT Ücretleri 53 TL   3,3 TL 3,3 TL
Yapı Kredi EFT Ücretleri En az 70 TL; en fazla 700 TL 9,25 TL 5,25 TL 5,25 TL

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Yukarıdaki tablo dikkate alındığında hangi bankalar eft ücreti almıyor sorusu bir kez daha önem kazanıyor. 

Bankaların genel uygulamasına baktığımızda şubesiz bankacılık işlemlerinden EFT ücreti alınmadığını görüyoruz. Bu anlamda aşağıda sıralayacağımız bankaların internet veya mobil bankacılığını kullanmanız halinde EFT ücreti alınmamaktadır. İşte EFT ücreti istemeyen bankaların listesi:

 • Enpara
 • CEPTETEB
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk

Maaş Müşterilerinden EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

Bankaların çoğu maaş müşterilerinden EFT ücreti almamaktadır. Bu bankaların bazıları şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıf Bank
 • Finansbank
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası

EFT Ücreti Alınması Zorunlu Mudur?

Bankaların EFT ücreti alması zorunlu olup olmadığı ve bu konuda yasal bir düzenleme olup olmadığı merak edilen konulardandır.

Bankalar Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir sayılmaktadır. Yine bu kanunda yer alan düzenlemeye göre tacir olanlar yaptıkları ticari işler için belirli bir ücret almaları ticaretle uğraşmasının doğal bir sonucudur.  Yani tacir bedava iş yapamaz. Dolayısıyla bankacılık hizmeti olan EFT işlemi için bankaların komisyon alması yasalara uygundur. Elbette burada makul bir ücret belirlemek de bankalar için bir yükümlülüktür. Durum bu olmakla birlikte EFT ücreti alınması konusunda bankalar istisna tanıyabileceği gibi bu ücreti tamamen kaldırabilir. Yani EFT ücreti illa alınacak şeklinde yasal bir düzenleme yoktur. Bu nedenle bankalar ticari politika ve ekonomik gidişatı dikkate alarak EFT ücretini tamamen ya da belirli müşteriler için kaldırabilmektedir. 

Bugün bankalar genellikle belirli bir ticari hacmi olan müşteriler ile maaş müşterileri için EFT ücreti almamaktadır.

EFT İşlem Ücretleri Hakkında Önemli Hatırlatma

EFT işlem ücretleri ve EFT ücreti alınmaması konuları bankaların ticari politikalarına ve ekonomik şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle bankaların güncel ürün ve hizmet ücretleri hakkındaki sayfalarını gözden geçirmeniz yararınıza olacaktır.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Bankaların EFT saatleri hakkında bilgi edinmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın