Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Haciz Gelir Mi

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Haciz Gelir Mi: Emekli bir müşteri olarak kredi de çekmiş olsanız kredi kartı borcunuz da olsa süreç aynı şekilde işlemektedir. Bankaya ödemeniz gereken borcunuzu zamanında ve tutarında yapmazsanız ilk üç aylık süreç içerisinde bankadan sizi arayacaklardır. Bankanın tahsilat bölümü sizi arayarak kredi borcunuzu ödemenizi isteyecektir. Bu süre içerisinde ilk zamanlarda banka sizi sık sık aramayacaktır, belki günde bir kere arayabilirler. Ancak ödemelerinizi yapmadığınızda çok daha sık bir şekilde aranacaksınız.

Banka sizi arayarak borcunuzu ödemenizi isterken siz ödemelerinizi hala yapmıyorsanız o zaman banka hukuki süreci başlatacaktır. Size bu durumu bildirirler.  Sizin de borcu ödeyecek durumunuz yoksa o zaman bu sürece girmek zorunda kalırsınız.

Kredim İçin Bankadan Mektup Geldi

Borcunuzu ödemediğiniz ilk üç ay dolduğu vakit banka size bir mektup gönderecektir. Bu mektubun içeriğinde sizden o ana kadar ödenmeyen tüm borcu ödemenizi isteyeceklerdir. Eğer bu mektuptaki borç tutarını ödemezseniz kredi borcu bilginizin de yer aldığı kredi dosyanız bağımsız bir hukuk bürosuna gönderilecektir. Bu durumda avukatlık olursunuz. Bankanın size gönderdiği bu mektupta kredi dosyanızın avukata gitmesi halinde oluşan bu masrafları da sizin ödeyeceğinize dair bilgi verilmektedir. Avukatlık bürosu için oluşan masraflar da sizin kredi borcunuzun üzerine eklenebilir. Gönderilen mektupta bu anlamda bir içerik bulunmaktadır. Artık siz kredi borçlarınızı bankaya ödemezseniz dosyanız avukata gönderilerek hukuki süreçiçin giriş yapılır.

Emekli Kredi Dosyam Avukata Gönderildi

Kredi dosyanız avukata ulaştığında size avukatlık bürosu tarafından bir bilgi mesajı gönderilecektir. Eğer siz kredi borçlarınızı bir kaç gün kadar bir süre içerisinde ödemezseniz şimdi hukuki süreç başlamaktadır. Bu süre içerisinde de avukatlık bürosundan aranabilirsiniz. Sizden kredi ya da kredi kartı borcunuzun az bir miktar ya da tamamı da olsa ödemenizi isteyeceklerdir. Eğer bir miktar ödeme yaparsanız o zaman bir süre bu durum idare edilebilir.

Emekli Kredi Borcumu Avukatlık Olduğu Halde Ödeyemiyorum

Eğer kredi borcunuzu banka sizi avukata verdiğiniz halde ödeyemiyorsanız o zaman avukatlık bürosu parayı en kısa zamanda ve kısa yoldan nasıl alacağını araştırır. Kredi dosyanız icralık olur. Üzerinize kayıtlı bulunan aracınız varsa veya mülkünüz bulunuyorsa bu mal varlıklarınız satılır ve borcunuzun tutarından bu miktarlar düşülür.

İçin İcra Gelir Mi?

Evinize borçlarınız nedeniyle icra gelme durumu vardır. Ancak emekli kredi borcunu ödemezse kredi borcunuz için icra memuru gelmez.

İcra memuru kredi borcunu tahsil etmek üzere eve geldiğinde eşyaların değerine bakarak haczetmek kararını verirler. Diyelim ki değerli bir eşya yok o zaman avukatlık bürosu bu kredi dosyasını bankaya gönderir. Bankada gelen bu dosyayı tekrar başka bir avukat bürosuna iletir. Ancak bu süreç uzun değildir ve kısa zaman hızlıca bu işlemler gerçekleşir.

Emekli Kredi Borcuna Hapis Cezası Verilir Mi?

Emekliler kredi ya da kredi kartı borçlarını ödeyemiyorlarsa emekliler için hapis cezası verilmemektedir. Ancak size borçlarınızın ödemesini yapmazsanız hapis cezası ya da haciz yapılmaması için bir sözleşme imzalamanızı isteyebilirler. Siz de bu belgeyi imzalarsanız borcumu şu tarihte ödeyeceğim dediğinizde ödemezseniz o zaman 3 ay hapis cezası alma durumunuz oluşur.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. mahmut
    31 Temmuz 2016

Bir cevap yazın