Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıyanların Bilmesi Gereken Konular

Emekli maaşını başka bankaya taşıyan emeklilerin bilmesi gereken bilgiler bulunmaktadır. Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyen emekliler, taşıma işlemi ile bağlantılı olarak bir çok soruyla karşılaşmaktadır. Banka değişikliği işleminin nasıl yapılacağı, maaş taşıma işleminin ne kadar süreceği, banka değişikliği yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi sorular bu konu bağlamında akla ilk gelen sorular olmaktadır.

Bu yazımızda emekli maaş hesabını başka bankaya taşıma süreci ile ilgili bilinmesi gereken temel konulara değineceğiz. İşte o detaylar…

Emekli Maaşı Hesabı Başka Banka Hesabına Nasıl Taşınır?

Emekli maaş hesabı değişikliği yapma işlemi karmaşık bir süreç değildir. Emekli maaşınızı başka bankaya taşımak için maaşınızı taşımak istediğiniz bankanın en yakın şubesine TC kimlik numaranızı gösteren kimlikle başvuru yapmanız yeterlidir. Daha açık anlatımla maaşınızı almak istediğiniz bankaya kimliğinizle gidiyorsunuz ve oradaki müşteri temsilcisine emekli maaşınızı taşımak istediğinizi söylüyorsunuz. Başvurunuzu alan banka görevlisi geri kalan tüm işlemi sistem üzerinden tamamlıyor.

E-Devlet Şifresi İle Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyip de banka şubesine gitmek istemeyenler oturdukları yerden de maaş hesabı değişikliği yapabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey e-devlet şifresi sahibi olmanızdır. E-devlet şifreniz yoksa bizzat en yakın PTT’ye giderek şifrenizi alabilirsiniz. Peki e-devlet üzerinden emekli maaşı hesabı değişikliği nasıl yapılıyor?

E-devlet şifresi ile maaş değişikliği hesabı yapabilmeniz için şu adımları takip etmelisiniz:

  • giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir  adresine tıklayarak şifreli giriş ekranına geliyorsunuz.
  • Açılan ekranda TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapıyorsunuz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK hizmetleri bölümüne giriyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken emeklilik durumunuzdur. Eğer 4A’lı olarak emekli olduysanız “4A Banka ve Adres Değişikliği” linkine tıklıyorsunuz; Eğer 4B’li olarak emekli olduysanız “4B Banka ve Adres Değişikliği” linkine tıklıyorsunuz; Eğer 4C’li olarak emekli olduysanız “4C Banka ve Adres Değişikliği” linkine tıklıyorsunuz.
  • Açılan ekranda sizden istenen bilgileri girerek banka değişikliğini gerçekleştiriyorsunuz.

SGK’ya Giderek Banka Değişikliği Yapılabilir Mi?

Emekli maaşını başka bankaya taşımak isteyen emekliler bu işlemlerini SGK’ya verecekleri bir dilekçe ile de gerçekleştirebilmektedir. Bunun için bulunduğunuz ildeki SGK il müdürlüğüne giderek emekli maaşı banka değişikliği talebinde bulunacaksınız. Dilekçede maaşınızın hangi bankaya aktarılmasını istediğinizi de belirteceksiniz. Dilekçeye kimlik fotokopinizi ekleyerek yapacağınız başvuru ile banka değişikliğiniz sağlanmış olacaktır.

Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Emekli maaşını başka bankaya taşıyanların cevabını merak ettikleri bir başka konu da emekli maaşı taşıma süresidir. Gerçekten emekli maaşı taşıma kaç gün sürer sorusu aslında özellikle bankanın promosyon verdiği dönemlerde önem arz etmektedir. Zira süresi içinde maaş taşıma işlemi tamamlanamazsa promosyon alınamayacaktır.

Emekli maaşı taşıma işlemi en geç 48 saat içinde tamamlanmaktadır. Bununla birlikte emekli maaşının yeni bankadan alınması konusunda şu duruma dikkat etmek gerekiyor. Banka ile SGK arasında bir anlaşma var ve maaşlar normal ödeme tarihinden örneğin 2 gün önce bankaya teslim ediliyor ve banka da maaş günü size ödeme yapıyor ise bu durumda değişiklik tarihi bu döneme denk geliyorsa maaşınızı hemen yeni bankadan alamayabilirsiniz. Örneğin maaşınızı her ayın 15’inde alıyorsunuz. Eski bankanız ile SGK arasındaki anlaşmaya göre emeklilerin maaşı bankaya her ayın 12’sinde teslim ediliyor olsun. Banka maaş tarihine kadar bu parayı gecelik faiz gibi alanlarda kullanarak kar elde edecek. Dolayısıyla siz maaş değişikliğini ayın 13’ü gibi yaptıysanız, maaşınız daha evvelden eski bankanıza ödendiği için size yeni bankanız maaş ödemesi yapmayacak ve o ayın maaşınızı eski bankadan alacaksınız. Sonraki maaşları ise yeni bankadan almaya devam edeceksiniz.

Bu anlatılanlardan anlaşılacağı üzere emekli maaşını taşıma işlemi en geç 48 saat içinde gerçekleşse de maaşı yeni bankadan almak bir sonraki aya sarkabilir. Dolayısıyla maaş değişikliği işleminizi maaşınıza en geç bir hafta kalana kadar yapmanız yararınıza olacaktır.

Kredi Borcu Olan Emekli Banka Değişikliği Yapabilir Mi?

Emekli maaşını aldığı bankaya kredi borcu olan ve kredi taksitlerinin otomatik olarak maaşından kesilmesine muvafakat etmiş emekli, maaşını başka bankaya taşıyamayacaktır. Çünkü burada banka, krediyi emekli maaşından otomatik olarak kesmek üzere vermiştir. Kredinin ödenmemesi halinde de maaşa bloke koyma ve haciz sırasında da emekli maaşının haczedilebileceğine dair muvafakat almıştır. Bu durumda maaşın başka bankaya taşınması halinde banka bu işlemleri yapamayacaktır. Bu yüzden banka emekli maaşının başka bankaya taşınmasına izin vermeyecektir.

Kredi Borcu Olan Emekli Banka Değişikliği İşlemini Nasıl Yapabilir?

Kredi borcu olan emekli, kredinin ödemelerinin emekli maaşı üzerinden ödenmesini taahhüt etmiş ise banka değişikliği işlemi yapamaz. Kredi borcu olan emekli banka değişikliği işlemini yapabilmesi için mevcut kredi borcunun tamamını kapatması gerekmektedir.

Kefil Olan ya da Kredi Kartı Borcu Olan Emekli Banka Değişikliği Yapabilir Mi?

Emeklinin bir banka borcuna kefil olması ya da kredi kartı borcu bulunması emekli maaşının başka bankaya taşınmasına engel değildir. Emekli olan kişinin kefil olduğu ya da kredi kartı borcunun bulunduğu bankanın kendi emekli maaşını aldığı banka olmasının bir önemi de yoktur. Kefil olsa da, kredi kartı bulunsa da emekli maaşını başka bankaya taşıyabilecektir.

Emekli Maaşı Taşıma Kampanyaları Banka Değişikliğinde Dikkate Alınmalıdır

Emekli maaşını başka bankaya taşıyan emekliler, bankaya karar vermeden önce hangi bankanın kendilerine avantaj sağladıklarını dikkate almalıdır. Örneğin bir banka promosyonu yüksek verirken bir başka banka yüksek oranda ihtiyaç kredisi vereceğini taahhüt edebilir. Benzer şekilde bir banka yüksek limitli kredi kartı ve faizsiz nakit avans imkanı tanırken bir başka banka mevduata yüksek oranda faiz uygulayabileceğini ilan edebilir. Dolayısıyla emekli maaşı değişikliği yapmadan önce bankaların güncel emekli maaşı taşıma kampanyalarından haberdar olmanız, bankaların avantajlarından yararlanmanızı sağlayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın