Emeklilere En Düşük Faizle En Uygun Kredi Veren 3 Banka

Emeklilere En Düşük Faizle En Uygun Kredi Veren 3 Banka: Bankaların emeklilere özel kredi fırsatları her geçen gün artıyor. Emekli kredisi adı altında bankaların başlattığı kredi kampanyaları sayesinde düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşullarıyla emekliler, emeklilere özel cazip kredi kampanyalarının tadını çıkartıyor.

Bu yazımızda emeklilere en düşük faizle en uygun kredi veren 5 banka ve kredi özelliklerini inceleyeceğiz.

Emekliye Kredi Kampanyası Ne Anlama Gelmektedir?

Ülkemizde 12 milyona yakın emekli bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan emeklilerimizin hepsi yaş haddinden emekli olmuyor. Emeklilerimizin kimisi maluliyet nedeniyle emekli olurken bir kısmı ise bazı yasalardan yararlanarak emekli oluyor. Dolayısıyla ileri yaşta olmayan emekli sayımız da bir hayli fazladır. Durum olunca bankalar arası rekabeti de dikkate alırsak, emekliler bankalar için önemli ve potansiyel birer müşteri kaynağıdır. Çünkü emekliler düzenli gelir sahibi olan müşteri sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle bankalar emeklileri kendi bankalarına çekmek, kredi ya da kredi kartı ürünü kullandırmak için özel kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar genel olarak emekliye kredi kampanyası olarak adlandırılmaktadır.  Emeklilere özel kampanya kapsamında emeklilere düşük faizle, yüksek limitli ve uygun ödeme koşullu kredi fırsatı sunulmaktadır.

Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir? 

Her kredide olduğu gibi emekliler de kredi çekerken bir takım şartları yerine getirmek zorundadır. Emekli kredi çekme şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaş sınırı: Bankalar, Türkiye’deki ortalama yaşam süresi TÜİK tarafından 75 olarak tespit edilmiştir. Bankalar bu yaşı dikkate alarak, kredi çeken kişinin ölümü halinde kredinin tahsili için mirasçılarla uğraşmamak için belirli yaşın üzerinde olanlara kredi vermemeyi tercih etmiştir. Ayrıca belirli yaşın üzerinde bulunanlara da hayat sigortası yapılmamaktadır. Dolayısıyla bugün için emeklilerin kredi çekme yaşı sınırı 70 olarak uygulanmaktadır. Ancak bazı bankalar özel kampanyalarla bu yaşı 80’e kadar çekebilmektedir. Vakıfbank 80 yaşına kadar kredi vermektedir.
  • Kredi notu: Emeklinin kredi çekebilmesi için kredi notunun en 1100 puan olması gerekiyor.
  • Kredi sicili:  Kredi çekecek olan emeklinin kredi sicili bozuk olmamalıdır.
  • Düzenli gelir: Emekliler aylık ya da üç aylık şeklinde maaş aldıkları için düzenli gelir sahibidir.
  • Kefil: Bankalar emeklilerin düzenli gelir sahibi olması nedeniyle kefil istemeyebilir.

Burada malulen emekli olan kredi çekebilir mi sorusuna da yanıt verelim. Akıl hastalığı gibi iradeyi ortadan kaldıran neden dışında örneğin bedensel bir sakatlık ya da hastalık gibi başka bir nedenle malulen emekli olan kişiler, yukarıda anlattığımız diğer şartları sağlamaları halinde kredi alabilirler.

Emekli Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir? 

Emekli kredisine başvurmak için bazı belgeleri hazır etmek gerekiyor. Emekli kredisi için gerekli belgeler şöyledir:

  • Kimlik belgesi, pasaport ya da ehliyet fotokopisi,
  • SGK emekli belgesi ya da emekli cüzdanı fotokopisi,
  • Kredi çekmek istediğiniz banka dışında başka bir yerden maaş alıyorsanız, en son aldığınız maaşa ait bordro,
  • İkametgah belgesi,
  • Son 3 ay içinde adınıza ait ödenmiş fatura

Bankaların bazıları ikametgah belgesi, fatura ve maaş bordrosunu ihtiyaç duyulması halinde istemektedir.

Emekli Kredisi Başvuru Nasıl Yapılır? 

Emekli kredisi başvurusu yapmak için bankanın en yakın şubesine gidebilir, bankanın resmi internet sitesinden başvuru yapabilir ya da bankanın belirlediği numara üzerinden SMS ile emekli kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Emeklilere Düşük Faizle ve Uygun Şartlarda Ucuz Kredi Veren 3 Banka ve Kredi Özellikleri

Emeklilerin düzenli gelir sahibi olması dikkate alınarak bankalar peş peşe emeklilere özel kredi kampanyaları düzenlemektedir. Aşağıda en uygun şartlarda kredi alabileceğiniz emeklilere özel kredi kampanyalarından bahsedeceğiz:

1- Emeklilere Özel T.C. Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası emeklinin artı kredisi kampanyası ile emeklilere özel ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Maaşını Ziraat Bankası’ndan alan emekliye kefilsiz gelir belgesiz kredi olanağı da sunan Ziraat Bankası, emekli maaşının 10 katına kadar anında kredi imkanı sunmaktadır. Bu anlamda Ziraat Bankası emeklilere özel 20.000 TL anında kredi vermektedir. 20.000 TL kredi için kredi faiz oranı % 1,63 olup kredinin vadesi 48 aydır. Kredi için 100 TL kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Kredinin aylık ödemesi 646,21 TL olup toplam ödenecek faiz miktarı 11.018 TL’dir.

Aylık kredi ödeme miktarı arttıkça Ziraat Bankası emekli kredisinin miktarı da artmaktadır. Bu anlamda Ziraat Bankasından emeklinin alabileceği en fazla kredi miktarı ve emekli kredi faiz oranı şöyledir:

Ziraat Bankası Emekli Kredisi Kredinin Özellikleri
En fazla kredi miktarı 100.000 TL
Kredinin Vadesi 48 ay
Aylık taksit miktarı 646 TL
Kredi faiz oranı  %1,63-1,9
Kredi tahsis ücreti + BSMV 525 TL
Sigorta (Yıllık) 43,18 TL
Kefil Gerek görürse isteyebilir
Gelir belgesi İstemiyor
Özel şart Krediden emekli maaşını Ziraat Bankasından alanlar yararlanabilir.
Yaş sınırı En fazla 75 olarak uygulanıyor.
Ziraat emekli kredisi başvurusu -En yakın şubeye gidebilirsiniz.
-İnternet bankacılığına giriş yapabilirsiniz.
-Ziraat Bankası resmi internet sitesinden formu doldurabilirsiniz. 

2- Vakıfbank Emeklilere Özel Anında 20.000 TL Kredi Kampanyansı

Emekli maaşını PTT şubelerinden alan emeklilere özel bu kampanya ile yaş sorunu yaşayan emekliler de kredi alabilmektedir. Vakıfbank cazip kredi faiz oranları ve uygun ödeme koşullarıyla emeklilere özel kredi imkanı sunmaktadır. Kredinin detaylarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz:

Vakıfbank Emekli Kredisi Kredinin Özellikleri
Kredi miktarı 20.000 TL
Kredinin Vadesi 36 ay
Kredi faiz oranı  %1,97
Aylık taksit miktarı 831 TL
Kredi tahsis ücreti + BSMV  105 TL
Sigorta (Yıllık) Belirtilmemiş
Kefil Gerek görürse isteyebilir
Gelir belgesi İstemiyor
Özel şart Krediden emekli maaşını PTT şubelerinden alanlar yararlanabilir.
Yaş sınırı En fazla 80 olarak uygulanıyor.
Vakıfbank emekli kredisi başvurusu En yakın PTT şubesi.

Maaşını başka bankadan alanlar da Vakıfbank’ın bir başka emekliler için kredi kampanyasından yararlanabilmektedir. Bu anlamda emekliler en fazla 90.000 TL’ye kadar 48 ay vade ile aylık % 1,97 faiz oranı ile kredi kullanabilmektedir. Kredinin geri ödemesi aylık olabileceği gibi 2 ayda bir ya da 3 ayda bir ödeme şeklinde de olabilmektedir. Bu şekilde alınan kredide yaş sınırı 70 olarak uygulanmaktadır. Bu miktarda kredi alınması halinde sigorta yapılmakta, sigorta ücreti yanında 450 TL kredi tahsis ücreti yanında 22,5 TL BSMV istenmektedir. 90.000 TL kredinin aylık taksit tutarı 3.155 TL olup anapara ile birlikte toplam geri ödemeniz 151.472 TL olacaktır.

3- Halkbank Emeklilere Özel Kredi Kampanyası

Halkbank “mutlu emekli ihtiyaç kredisi” kampanyası ile emeklilere uygun koşulda ve ucuz kredi imkanı sunmaktadır. Halkbank emeklilere özel kredi kampanyası kapsamında kredi tahsis ücreti almamaktadır. Ancak kredi tahsis ücretinin alınmaması halinde uygulanan faiz oranı ve kredinin ödeme miktarı değişmektedir. Halkbank mutlu emekli kredi kampanyası çerçevesinde maksimum 50.000 TL kredi alınabilmektedir. Kredi tahsis ücreti olmayan 50.000 TL emeklilere özel Halkbank kredi kampanyasının özellikleri şöyledir:

Halkbank Bankası Emekli Kredisi Kredinin Özellikleri
En fazla kredi miktarı 50.000 TL
Kredinin Vadesi 48 ay
Aylık taksit miktarı  1740,78 TL
Kredi faiz oranı  %1,94
Kredi tahsis ücreti + BSMV Alınmıyor
Sigorta (Yıllık) 99 TL
Kefil Gerek görürse isteyebilir
Gelir belgesi İstemiyor
Özel şart Tüm emekliler krediden yararlanabilir.
Yaş sınırı En fazla 75 olarak uygulanıyor.
Halkbank emekli kredisi başvurusu -En yakın şubeye gidebilirsiniz.
-İnternet bankacılığına giriş yapabilirsiniz.
-Halkbank resmi internet sitesinden formu doldurabilirsiniz.
SMS ile kredi başvurusu yapabilirsiniz. Aralarında boşluk olacak şekilde EMEKLI, TC kimlik no, Gelir bilgisi, Talep edilen tutar yazarak 3452’ye gönderin.

Halkbank mutlu emekli ihtiyaç kredisi kapsamında dilerseniz kredi tahsis ücreti ödeyebileceğiniz gibi 25.000 TL’ye kadar da kredi alabilirsiniz. Bu şekilde kredi almanız halinde ödeyeceğiniz faiz oranı ve aylık ödeme miktarınız da düşük olabilecektir. Aşağıda Halkbank 25.000 TL emekli kredisi, kredi tahsis ücreti alındığında ve alınmadığında uygulanacak faiz oranı ve kredi taksitlerini gösteriyoruz:

Kredi Miktarı Vade Faiz  Tahsis Ücreti Taksit Miktarı
25.000 TL 48 ay -Kredi tahsis ücreti ödenirse %1,85

-Kredi tahsis ücreti ödenmezse %1,90

Kredi tahsis ücreti ödemeli kredi seçeneği tercih edilirse ödenecek tutar 131,25 TL -Kredi tahsis ücreti ödenirse 851,96 TL

-Kredi tahsis ücreti ödenmezse 862,17 TL

50,000 TL 48 ay -Kredi tahsis ücreti ödenirse %1,89

-Kredi tahsis ücreti ödenmezse %1,94

Kredi tahsis ücreti ödemeli kredi seçeneği tercih edilirse ödenecek tutar 262,50 TL -Kredi tahsis ücreti ödenirse 1720,25 TL

-Kredi tahsis ücreti ödenmezse 1740,78 TL

Emeklilere Kredi Veren Diğer Bankalar

Emeklilere özel kredi kampanyası yapmakla birlikte yukarıdaki bankalara göre daha fazla faiz oranı uygulayan bankalar da bulunmaktadır. Kredi almadan önce şayet bu bankaların teklifi faiz dışında daha cazip ise, bu bankalarla faiz konusunda pazarlık yapabileceğinizi unutmamalısınız. Özellikle başka bankaların daha düşük oran uyguladığını söylediğinizde, bu bankalar da sırf müşteriyi kaçırmamak adına faiz konusunda yardımcı olacaktır. Emekliye kredi veren diğer bankalar şöyledir:

Emekliye Kredi Veren Banka Adı Kredi Miktarı Faiz Oranı Vade
Şeker Bank 100.000 TL’ye kadar %2,07 48 ay
Denizbank 55.000 TL’ye kadar %2,33 48 ay
İş Bankası 50.000 TL’ye kadar %1,89 48 ay
Finansbank 50.000 TL’ye kadar %2,13 48 ay
Garanti Bankası 100.000 TL’ye kadar %2,52 48 ay
TEB 10.000 TL (sadece emekliler için) %2,09 12 ay

Emeklilere Kredi Veren Bankalarla Hakkında Önemli Hatırlatma

Bankalar değişen ekonomik koşullara ve bankacılık politikalarına göre kredi koşullarında değişiklik yapabilmektedir. Yukarıda yer verdiğimiz kampanyalar güncel olmakla birlikte kredi başvurusu sırasında tekrar kredi şartlarını banka yetkilisi ile konuşmalısınız. Ayrıca bankalara kredi başvurusu yapacağınız zaman, diğer bankaların kredi bilgilerini bilmeniz durumunda banka ile daha uygun koşulda kredi konusunda pazarlık yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster