Emeklilere Maaşlarının 3 Katına Kadar Faizsiz Kredi

Emeklilere Maaşlarının 3 Katına Kadar Faizsiz Kredi: Emeklilere faizsiz kredi verilmesi konusunda çalışma yapıldığı bilgisi kulislere yansımış durumdadır. Yapılacak olan yasal düzenlemeye göre Sosyal Güvenli Kurumu (SGK) tarafından emeklilere maaşlarının 3 katı tutarında ve 36 ay vade ile faizsiz avans kredisi verileceği ifade edilmektedir. İşte o detaylar…

Emeklilere Maaşın 3 Katına Kadar Faizsiz Kredi Ne Anlama Geliyor?

Emeklilere faizsiz kredi kapsamında verilecek olan avans kredisi, emeklinin SGK’dan herhangi bir prosedüre gerek kalmadan toplu olarak maaşının 3 katı kadar parayı peşinen alması ve aldığı bu parayı da en geç 36 taksitte maaşından kesinti yapılarak ödemesi anlamına gelmektedir. Daha açık anlatırsak, emekli SGK’ya başvuru yapacak ve maaşının 3 katına kadar nakit avans verilmesini isteyecek. SGK da emekliye maaşının 3 katına kadar faizsiz nakit avansı, emeklinin hesabına aktaracak. Emekli de almış olduğu bu parayı SGK ile yapmış olduğu anlaşmayla maaşında kesinti yapılarak 12, 24 ya da 36 ay taksitle geri ödeyecek.

Emeklilere Faizsiz Kredi İmkanından Kimler Faydalanabilir?

Emeklilere faizsiz kredi imkanından yararlanabilmek için aşağıda yer verilen şartları taşıyor olmak gerekiyor:

  • Emekli olmayı hak etmek ve SGK’ya emeklilik başvurusu yapmak,
  • SGK tarafından emekli olma şartlarının tespit edilmesi,
  • Emekliliğe hak edişin  tespitine rağmen SGK tarafından 90 gün içerisinde maaş bağlanamaması
  • Yeni emekli olan kişinin yazılı başvurusu.

Yukarıdaki şartlar dikkate alındığında nakit avans imkanından sadece yeni emekli olmuş ve maaşını 90 gün içinde alamamış kişiler yararlanabilmektedir. Bu durumda mevcut emeklilerin bu düzenlemeden faydalanmaları mümkün değildir. Ancak bu uygulamanın tüm emeklilere uygulanacak şekilde genişletilebileceği söylenmektedir.

Emekliye Faizsiz Krediyi Kim Verecek?

Yukarıda açıklamasını yapmış olduğumuz yasal düzenleme kanunlaşırsa, emekliler maaşlarının 3 katına kadar faizsiz kredi alabilecektir. Ancak emekliler bu krediyi banka kredisi şeklinde almayacak. Emekliler faizsiz krediyi bizzat Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bir dilekçe ile talep edecektir.

Emekliye Faizsiz Kredi Veren Bankaları 2018 Yılı İtibariyle Var Mıdır?

Emekli vatandaşlarımızın merak ettiği konulardan biri de 2018 yılı içinde emekliye faizsiz kredi veren bankaların olup olmadığıdır. Ne yazık ki şuanda bankalar emeklilere faizsiz kredi adı altında ihtiyaç, konut ya da araç kredisi imkanı sunmamaktadır. Sadece bazı bankalar, maaş kartına nakit avans tanımladıkları emeklilere, bir sonraki ay ödemek kaydıyla nakit avans çekmelerine olanak tanımışlardır. Bu avans miktarı da genellikle maaşın 2 katı tutarındadır.

Emekliye Düşük Faizli, Kefilsiz ve Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Yaşı 70’i aşmamak kaydıyla bankalar emeklilere uygun oranda kredi imkanı sağlamaktadır. Bu bağlamda emeklilere düşük faiz oranı, kefil ve gelir belgesi istemeden kredi veren bankaları şu şekilde gösterebiliriz:

  • Denizbank emekliye özel ihtiyaç kredisi
  • Vakıfbank emeklilere özel kredi
  • Ziraat Bankası emeklinin artı kredisi
  • Fibabanka emekliye özel ihtiyaç kredisi
  • Aktifbank ve PTT işbirliğiyle emekliye “N Kolay Kredi”

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın