Emekliye Kredi Veren Bankalarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Emekliye Kredi Veren Bankalarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular: Emekli sayısının 12 milyona dayandığı günümüzde emekliler bankalar için önemli birer kredi müşterisi olarak görülmektedir. Buna paralel olarak da son günlerde emeklilere özel kredi kampanyaları düzenlenmeye başlandı. Ancak emeklilerin kredi alabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiği gibi buna bağlı olarak kredi konusunda da bir takım sorular gündeme gelmeye başladı.

Bu yazımızda emeklilere kredi veren bankalarla ilgili sıkça sorulan sorular ve bu soruların cevaplarını yazımızda derledik.

Emeklilere Kredi Veren Bankalarla İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Emeklilere özel kredi kampanyaları ile ilgili olarak çok sayıda soru yöneltilmektedir. Aşağıda bu sorulardan en çok gündeme getirilen soruların cevaplarına yer veriyoruz.

Emeklilere Kredi Ne Anlama Gelmektedir?

Emeklilere kredi, bankaların SGK’dan emekli olmuş kişilere yönelik vermiş olduğu kredi anlamına gelmektedir. Bilindiği üzere ülkemizde Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK emeklisi olmak üzere farklı kaynaklardan emekli olmuş kişiler bulunuyor. Bu üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında birleşti. Bugün için emekli kredisi dediğimizde anlaşılan emekli, SGK’dan emekli olan kişilerdir. SGK’dan emekli olan kişiler ayda ya da üç ayda bir düzenli olarak maaş aldıkları için bankalar bu kişilerin aldıkları krediyi ödeyebileceğini düşünerek kredi kampanyaları düzenlemektedir.

Emekli Olunca Kredi Çekilebilir Mi?

En sık sorulan soruların başında emekli olunca kredi çekebilir miyim sorusu gelmektedir. Emekliler düzenli gelir sahibi olmaları nedeniyle bankaları önemli müşteri kaynağıdır. Aşağıda açıkladığımız kredi alma şartlarını yerine getiren tüm emeklilere kredi verilmektedir.

Emekli Kredi Başvurusu İçin Ne Yapması Gerekiyor?

Emekli kredi başvurusu için aşağıda yer verdiğimiz kredi başvurusu belgeleriyle birlikte kredi almak istediği bankanın en yakın şubesine gidebilir. Bunun yanında şu kanallardan biri ile de kredi başvurusunu yapabilirsiniz:

 • Bankanın internet resmi internet sayfası üzerinde yer alan kredi başvuru evrakını doldurabilirsiniz.
 • Bankanın internet bankacılığı ya da mobil bankacılığını kullanıyorsanız, bu uygulamalar üzerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • SMS ile emekli kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Emekli Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emekli kredisine başvuru yapmak için bankalara başvuru sırasında sunmanız gereken belgeler vardır. Emekli kredisi için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesinin fotokopisi,
 • Emekli kimliği ya da emekli cüzdanı,
 • Emekli maaşınızı krediyi almak istediğiniz banka dışında başka bir bankadan alıyorsanız, emekli maaşı gelir belgesi,
 • İkametgah
 • Son 3 ay içinde ödenmiş adınıza kayıtlı fatura.

Emeklilerin Kredi Çekme Şartları Nelerdir? 

Emeklilerin kredi alabilmesi için diğer kişilerde olduğu gibi bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle emeklilerde aranan yaş sınırı emeklilerin kredi almasında belirleyici rol oynamaktadır. Bu bağlamda emeklilerin kredi alma şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • SGK emeklisi olmak: Emekli kredisinden yararlanmak için emeklinin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı emeklisi olması gerekmektedir.
 • Akıl sağlığı yerinde olmak: Kredi kullanabilmek için kişinin akıl sağlığı yerinde olması gereklidir. Aksi halde sözleşme yapma konusunda geçerli bir rıza gösteremeyeceği için bu kişi kredi alamayacaktır.
 • Yaş: Bankalar emekliye kredi verebilmek için emeklinin en fazla 70 yaşında olmasını şart koşmaktadır. Bununla birlikte son günlerde 80 yaşına kadar olan emeklilere kredi veren bankalar ortaya çıkmıştır. (80 yaşına kadar emeklilere kredi veren bankalara örnek olarak aşağıda “Bankalar 65-70-75 yaş üstü emeklilere kredi veriyor mu” sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.)
 • Kredi notu: Kredi alabilmek için olmazsa olmaz koşullardan biridir. Kredi notu ne kadar düşükse kredi alma ihtimali de bir o kadar düşüktür. Bugün kredi almak için aranan en düşük kredi notu 1100 puandır.
 • Kredi sicili: Bir kimse bir alacağı nedeniyle yasal takibe düşmüş yani icralık olmuş ise bu kişinin borç ödeme gücü olmadığı düşünülerek Kredi Kayıt Bürosu tarafından riskli müşteri olarak kabul edilir. Kredi sicili bozuk olan ve kara listeye girmiş olan kişiler bankalardan kredi kullanamaz.
 • Gelir belgesi: Kredi verme konusunda bankaların aradığı şey alınan kredinin anapara ve faiz şeklinde geri ödenmesidir. Bu nedenle yeterli gelir durumu olmayanlara bankalar kredi vermemeyi ya da düşük limitli kredi vermeyi tercih etmektedir.
 • Kefil: Bankalar kredinin geri ödenmesini teminat altına almak için kefil sunulmasını şart koşabilmektedir. Ancak son günlerde bankalar bu kriteri yumuşatmış ve gerekli görmeleri halinde kefil istemektedir.

Emeklilerin Kredi Çekme Yaş Sınırı En Fazla Kaçtır?

Emeklilerin kredi çekme yaşı konusunda bankacılık mevzuatında bir düzenleme yoktur. Ancak bankalar kredinin geri ödenme riskini dikkate alarak üst yaş sınırı uygulamaktadır. Bu üst yaş sınırı bankadan bankaya değişmekle birlikte genelde 70-75 yaş arasındadır.

Bankalar Neden Kredi Çekme Yaş Sınırı Uyguluyor? 

Bankaların bu şekilde kredi çekme üst yaş sınırı uygulamasının nedenine gelince, bunun asıl nedeni TÜİK verilerine göre ülkemizdeki ortalama yaşam süresinin 75 olmasıdır. Bankalar özellikle 70 yaş ve üzerinde bulunan kişilerin ölüm riskini dikkate almakta ve bu kişinin ölümü halinde kredi alacağını tahsil edemeyeceğini düşünmektedir. Çünkü eğer vefat eden emeklinin mirasçıları mirası redderse ve vefat eden kişinin de mal varlığı kredi borcunu ödemeye yetmez ise banka kredi alacağını tahsil edemeyecektir. Ayrıca vefat eden kişinin mal varlığı olsa dahi banka, mirasçıların tamamına karşı icra takibi başlatıp borcu tahsil etmeye çalışması gerekir. Bu ise hem zaman alan hem de masraflı bir süreç olacaktır. Banka bunlarla uğraşmak yerine kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Bankalar 65 – 70 – 75 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veriyor Mu?

Bankaların bir çoğu kendi politikalarına göre krediler için bir üst yaş sınırı belirlemektedir. Bu yaş sınırı genelde 70-75 aralığındadır. Bu yaş sınırlaması nedeniyle bir çok emekli kredi alamamakta ve banka kapısından geri çevrilmektedir. Ancak son zamanlarda bazı bankalar özel kampanyalarla 80 yaşına kadar olan emeklilere kredi vermeye başlamıştır. Bu bankaların kredi alma şartlarına ek olarak kredi çekecek kişinin ölümcül bir hastalığının olmaması gerektiğine dikkat ettiklerini ifade edebiliriz.

65 – 70 – 75 yaş ve üstü emeklilere kredi veren bankalara örnek olarak şu iki bankayı gösterebiliriz:

Malulen Emekli Olan Biri Kredi Çekebilir Mi?

Maluliyet nedeniyle emekli olma akıl sağlığı veya beden sağlığı nedenlerinden biri ile olabilir. Bu iki nedene göre sorunun cevabı değişmektedir.

 • Akıl sağlığı nedeniyle malulen emekli olunmuş ise: Bu durumda kişinin geçerli bir irade açıklaması söz konusu olamayacağı için kendi başına kredi çekmesi mümkün değildir. Bunun için Sulh Hukuk Mahkemesi’nden vasi kararı alınması ve vesayet makamından da izin alınması gerekmektedir.
 • Beden sağlığı nedeniyle emekli olunmuş ise: Kişinin akıl sağlığı yerinde ama bedensel bir özür ya da hastalık nedeniyle emekli olması durumunda emeklinin kredi çekmesi mümkündür.

BES Emeklisi Emeklilere Özel Krediden Yararlanabilir Mi?

 

Bireysel emeklilik sistemi (BES), SGK’dan emekli olmadan çok farklıdır. Çünkü BES’te sistemşu şekilde işlemektedir: Siz aylık en az 100 TL olmak üzere 10 yıl boyunca BES şirketine para ödüyorsunuz. Bu paraya 10 yıl boyunca BES şirketi tarafından faiz işletiliyor. 10 yıl sonunda şirket hesabınızda biriken parayı aylık olarak size geri ödüyor. Hesabınızda para bitene kadar bu ödeme devam ediyor. Hesabınızda para bittiğinde, paranın ödenmesi de kesiliyor. Yani BES, hayat boyu değil, hesabınızdaki para bitene kadar devam eden bir ödemedir. Dolayısıyla emeklilere kredi kampanyalarından BES’ten maaş alanlar yararlanamaz. Bu kişiler, bankanın diğer ihtiyaç kredilerinden yararlanabilir.

Emeklinin Kredi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kredi başvurularında merak edilne konulardan biri de emekliye kredi kaç günde çıkar sorusudur. Emekli kredi başvurusu artık eskisi gibi günler sonra sonuçlanmamaktadır. Hatta kredi başvurusunun 5 dakika içerisinde sonuçlandığını söyleyebiliriz. Kredi başvurusunu SMS ile ya da internet üzerinden yapan emekliler, kredi sonucunu anında cep telefonuna mesaj ile alabilmektedir. Kimi zaman teknik aksaklıklar dolayısıyla bu süre uzayabilmektedir. Dolayısıyla bu sorunun cevabını emekli kredi başvurusunun 5 dakika ile 24 saat içerisinde sonuçlandığını söyleyebiliriz.

Emekli Aynı Anda İki Kredi Birden Çekebilir Mi?

Kredi çekebilmek için bankaların baktığı temelde iki konu vardır: kredi notu ve ödeme gücü. Eğer emeklinin kredi notu yüksek ve aldığı kredileri ödeyebilecek geliri var ise iki ya da daha fazla kredi kullanabilir. Örneğin kişi emeklidir ama aynı zamanda başka yerden ek gelire de sahiptir. Mesele kira geliri, faiz/kar payı getirisi gibi menkul kıymetleri vardır. Bu ve benzer durumlarda emeklinin ödeme gücü yüksek olduğu için bankalardan kredi kullanabilir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi gibi kredileri aynı türden ya da farklı kredi türlerinden iki ya da daha fazla kredi kullanabilecektir.

Emekli En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir? 

Bankacılık düzenlemeleri dikkate alınarak bankalar bir kimsenin çekebileceği kredi miktarını şöyle formüle etmişlerdir: “Bir kimse gelirinin en fazla 50’sini kredi ödemelerine ayırabilir.” Bu formüle göre bugün için bankalar emeklilere maaşlarının 10 katına kadar anında gelir belgesiz kefilsiz kredi imkanı sunmaktadır. Yani emeklilere tanınan kredi limiti emekli maaşının 10 katına kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Emeklilerin Kredi Limiti Arttırılabilir Mi?

Bankalar maaşlarının 10 katına kadar uygun koşullarda ve anında emeklilere kredi imkanı sunmaktadır. Emeklilerin kredi limiti, emeklinin ek gelir belgesi sunması koşuluyla daha fazla olabilmektedir. Ek gelir olarak örneğin kira geliri, tarım ürünü geliri, bir işletmeden gelen ortaklık geliri, ek iş yaparak kazandığı para ya da ev halkından çalışan birinin geliri ek gelir olarak gösterilebilir.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Emekli Maaşı Haciz Edilir Mi?

Emekli, banka kredi borcunu ödemez ise banka krediyi tahsil etmek için emekli hakkında yasal takip başlatacaktır. Bu yasal icra takibi ile birlikte emeklinin paraya çevrilebilecek mal varlığı haciz edilecektir. Ancak burada emekli maaşının haczinin mümkün olup olmadığı önem taşımaktadır. Bu soruyu  iki ihtimale göre cevaplayalım.

 • Eğer emekli kredi alırken kredi ödenmediği durumda emekli maaşına haciz ya da bloke konulmasına izin vermişse, bu durumda emekli maaşı haczedilebilir.
 • Eğer emekli kredi alırken kredi ödenmediği durumda emekli maaşına haciz ya da bloke konulmasına izin vermemiş ise, bu durumda emekli maaşına haciz konulamayacağı gibi bloke de konulamaz.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Hangi Yasal Sonuçlarla Karşılaşır?

Emekli kredi borcunu ödemezse ne olur sorusu kredi kullanan emeklilerin merak ettiği bir başka konudur. Emekli kredi borcunu ödemezse karşılaşacağı yasal sonuçlar şunlardır:

 • Emekli hakkında yasal takip başlatılır. Eğer daha önceden muvafakat vermiş ise emekli maaşına haciz konulur. Ayrıca kredi borcunu karşılayacak nitelikte malvarlığına haciz işlemi uygulanır.
 • Kredi notu düşer.
 • Kredi sicili bozulur ve emekli kara listeye alınır.
 • Kara listeye alınan emekli, kredi riski taşıdığı için kara listeden çıkana kadar kredi kullanamaz.

Emekli Kredi Borcunu Ödemezse Yurtdışına Çıkabilir Mi?

Emekli kredi borcunu ödememesi halinde hakkında yasal takip başlatılabilir ama bu durum emeklinin yurtdışına çıkmasına engel değildir.

Bu konuda ayrıntılı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. 

Kara Listeye Alınmış Emeklinin Kredi Kartı İptal Edilir Mi?

Kredi borcunu ödemeyen ve hakkında yasal takip başlayan emeklinin kredi kartı otomatik olarak iptal edilmez. Ancak kredi kartı borcunu ödememesi nedeniyle karta bloke gelmesi durumunda kara listeye alınma nedenine bağlı olarak kart işleme açılmayabilir.

Emeklinin Kredi Notu Nasıl Hesaplanmaktadır?

Emekli kredi notu hesaplanırken temel olarak ödeme gücü göstergesine bakılmaktadır. Bu bağlamda emeklinin kredi notunu etkileyen unsurlar şunlardır:

 • Emeklinin gelir durumu: Gelir durumu ne kadar yüksek ise kredi notu da yükselecektir.
 • Emeklinin başka bankadan kredi kullanıp kullanmadığı: Banka kredi ödemeleri gelirin azalmasına neden olduğu için kullanılan kredi sayısı arttıkça kredi notu bundan olumsuz etkilenmektedir.
 • Emeklinin sahip olduğu kredi kartı sayısı: Gelirine göre çok sayıda kredi kartı sahibi olan emeklinin kredi notu bundan olumsuz etkilenir.
 • Emeklinin kredi ya da kredi kartı borcunu zamanında ödeyip ödemediği. Kredi borcunun zamanında ve tam olarak ödenmemesi kredi notunu düşüren en önemli nedendir. Tam tersi durumda ise kredi notu yükselecektir.
 • Emekli hakkında icra takibi: Emekli hakkında yapılan icra takibi emeklinin kredi sicilini bozar ve kredi notunu da en aşağı seviyeye çeker.

Kredi Sicili Bozuk Olan Emekli Kredi Kullanabilir Mi?

Kredi sicili bozuk olan emekli, kredi ödeme riski bulunduğu için kara listeye alınmış demektir. Bu durumda olan emekli kara listeden çıkana kadar kredi kullanamamaktadır. Ancak bazı bankalar şahsi ya da ayni teminat gösterilmesi şartıyla kredi vermektedir. Örneğin kefil ya da ipotek gösteren kredi sicili bozuk emekliler kredi alabilmektedir.

Emeklinin Kredi Borcu Ne Zaman Silinir?

Emeklinin banka kredi borcu, borç zamanaşımı süresince silinmemektedir. Bu süre ise borcun ödeme günü geldiği tarihten itibaren 10 yıldır. Şayet bu süre içinde banka alacağını tahsil etmek için icra takibi yapmış ve kişi hakkında borç ödemeden aciz belgesi alınmış ise zamanaşımı süresi 20 yıla çıkmaktadır.

Kredi Borcu Olan Emekli Ölürse Kredi Borcu Ne Olur? 

Kredi borcu olan emekli, kredi ödemeleri devam ederken vefat etmesi halinde kredi borcu olduğu haliyle mirasçlara geçer. Yani mirasçılar kredi borçlusu haline gelir. Eğer emeklinin ölüm tarihinin üzerinden 3 ay içinde reddi miras talep edilmişse, miras borç ve alacaklarıyla birlikte külli olarak mirasçılara geçer. Reddi mirasta bulunulmuş ise reddi mirasta bulunan mirasçı borçtan sorumlu olmaz.

Emeklilere Faizsiz Kredi Düzenlemesi Çıktı Mı?

Kamu bankaları son zamanlarda emeklilere yönelik özel çalışmalar yapmaktadır. Bunlardan biri de emeklilere faizsiz kredidir. Buna göre emekliler bankadan faizsiz ya da çok düşük faizle kredi almaları sağlanacaktır. Bu sayede emekli kredi maliyetini üstlenmeden ucuz kredi imkanına kavuşmuş olacaktır. Peki emekliye faizsiz kredi yürürlüğe girdi mi?

Emekliye faizsiz kredi uygulaması henüz hayata geçirilmedi. Ancak yakın zamanda emekliye faizsiz kredi imkanı sağlanacağına dair haberler çıkmaktadır.

Emeklilere Faizsiz Avans Kredisi Veriliyor Mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni emekli olmuş ancak henüz maaşı bağlanmamış emeklilere maaşlarının 3 katına kadar faizsiz avans kredi vermektedir.

Emeklilere faizsiz avans kredi konusunda detaylı bilgi edinmek ve avans kredisinden kimlerin faydalanabildiğini öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Emekliler Faizsiz Krediyi Nereden Alabilir?

Bugün için emekliler sadece katılım bankalarından faizsiz ihtiyaç finansmanı adı altında ihtiyaç kredisi alabilmektedir. Faizsiz ihtiyaç kredisi için katılım bankalarına başvuru yapabilirsiniz. Ülkemizdeki katılım bankaları şunlardır:

 • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
 • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.
 • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

Katılım bankalarının faizsiz ihtiyaç kredileri hakkında detaylı bilgi edinmek, kredi şartları ve kredi faiz oranlarını karşılaştırmalı olarak görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Emeklilere Masrafsız Krediyi Hangi Banka Veriyor?

Kredi başvurusu yapıldığında bankalar, kredi tahsis ücreti, dosya masrafı, BSMV gibi isimler altında müşteriden para talep etmektedir. Hatta bankalar krediyi tahsis ettikleri anda otomatik olarak bu parayı krediden kesmektedir. Emekliler de haklı olarak masrafsız kredi veren bankaları merak etmektedir.

Bugün için sadece Denizbank PTT işbirliği ile emeklilere özel kredi kampanyası çerçevesinde kredi masrafı alınmamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster