En Düşük Konut Faizi Uygulayan 7 Banka ve Faiz Oranları

Konut kredisi almak isteyen herkes için en önemli konulardan en önemlileri en düşük konut kredisi faiz oranları ne kadar sorusu ile en düşük konut kredisi faiz oranı uygulayan banka hangisi sorularıdır. Gerçekten alınan kredi üzerinde en büyük maliyet unsuru kredi faizleridir. Hal böyle olunca kredi almak isteyenler kredinin hangi bankadan alındığına değil, en uygun kredi faiz oranını veren bankayı tercih etmektedir.

Bu yazımızda konut kredisine en uygun faiz oranı uygulayan banka ve konut kredisi almak için gerekli şartların neler olduğunu inceleyeceğiz.

En Düşük Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut almak isteyen herkes konut kredisi almadan önce bankaların konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırmaktadır. Bu karşılaştırmayı yaparken konut kredisi hesaplama örneklerini incelemekte ve bütçesine en uygun konut kredisi için bankanın yolunu tutmaktadır. Ancak günümüzde bankaların bazıları çok düşük oranda uyguladıkları faizle konut kredisi imkanı tanımaktadır. Özellikle anlaşmalı inşaat şirketlerinden alınan konutlar için kredi çekilmesi halinde normal faiz oranlarına nazaran çok daha düşük faiz oranı uygulanmaktadır.

Şimdi güncel en düşük faiz oranı uygulayan 5 bankanın konut kredisi faiz oranlarını sıralayalım:

Bankalar Anlaşmalı İnşaat Şirketleri
İçin Faiz Oranı
Normal Faiz Oranı Vade
Ziraat Bankası % 0,98 %1,28 120 ay
Halkbank % 0,98 %1,49 120 ay
Vakıfbank % 0,98  %1,49 120 ay
İş Bankası % 0,98 %1,88 120 ay
Şekerbank Yok %1,99 120 ay
ING Bank Yok %1,69 120 ay
Finansbank Yok %1,88 180 ay

*Tablodaki hesaplamalar 100.000 TL ve 120 ay vade için hesaplanmıştır.

Konut Kredisine En Yüksek Vade Uygulayan Banka Hangisidir?

Bugün için bankaların büyük çoğunluğu 120 ay vade ile konut kredisi vermektedir. Bununla birlikte Finansbank konut kredisi için uyguladığı vadeyi 180 aya kadar çıkartabilmektedir. Dolayısıyla bugün için konut kredisine en yüksek vade uygulayan banka QNB Finansbank’tır. Burada bir hatırlatma yapalım. Eğer konut kredisini 180 ay vade ile alırsanız, bu durumda ödemeniz gereken faiz oranı %2,06 olmaktadır.

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi alırken, kredi üzerindeki en büyük maliyete sahip olması nedeniyle faiz oranı önemli olmakla birlikte bunun yanında aşağıda sıralayacağımız hususlar da konut kredisi alınırken önem arz eden konular arasında gelmektedir. 

  • Konut kredilerinde her zaman yapılandırma yapabileceğiniz için konut kredisinin geleneksel ya da ayarlanabilir kredi şeklinde isimlendirilmesine takılmamalısınız.
  • Konut kredisi faiz oranları değişkenlik gösterdiği için kredi anlaşmasını imzalamadan önce gerek bankanızın gerekse diğer bankaları faiz oranlarını tekrar kontrol edin. Lehinize olan kredi faiz oranı üzerinden anlaşma sağlayın.
  • Bankalarla faiz oranı konusunda pazarlık yapmayı ve lehinize özel faiz oranı uygulanmasını talep edin.
  • Düşük faiz oranı uygulanması durumunda kredi masrafı, yapılandırma masrafı, sigorta gibi diğer maliyet unsurlarını dikkate alarak hesaplama yapılmalıdır. Bu durumda normal faiz oranı uygulandığında ödenecek toplam maliyet ile düşük faiz oranı uygulandığında ödenecek maliyetin karşılaştırılması yararınıza olacaktır. 

Katılım Bankaları Konut Kredisi Faiz Oranları Üzerinde Yapılandırma Yapılmamaktadır?

Katılım bankalarından konut kredisi alacaksanız, bu bankalar faizsiz bankacılık hizmeti vermeleri ve katılımcılarına kâr payı dağıtması nedeniyle uyguladıkları oran üzerinde değişiklik yapmamaktadır. Bu nedenle katılım bankalarından kredi alırken bu hususu dikkate almalısınız.

Katılım Bankalarının Konut Finansmanı Faiz Oranları Ne Kadar?

Konumuz en düşük konut kredisi faiz oranı uygulayan bankaların hangisi olduğunu incelemek olmakla birlikte karşılaştırma yapmanız açısından faizsiz bankacılık yapan katılım bankalarının konut kredisi kâr payı oranlarını da burada yer vermenin yararlı olacağını düşünüyoruz.

Katılım Bankası ve Kredi Türü Kar Payı Oranı
Albaraka Türk faizsiz konut kredisi % 1,90
Kuveyt Türk faizsiz konut kredisi % 1,59
Türkiye Finans faizsiz konut kredisi % 1,98
Vakıf Katılım faizsiz konut kredisi % 1,89
Ziraat Katılım faizsiz konut kredisi % 1,82

*Tablodaki hesaplamalar 100.000 TL ve 120 ay vade için hesaplanmıştır.

Bankaların Konut Kredileri Faiz Oranları Hakkında Önemli Hatırlatma

Bankalar değişen ekonomik şartlara ve bankalar arasındaki rekabete göre konut kredisi faiz oranlarında değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle kredi almadan önce bankanızla kredi faiz oranı üzerinde tekrar görüşme yapmanız yararınıza olacaktır.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası düşük konut kredisi için anlaşmalı olduğu firmaların tüm listesi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster