En Düşük Konut Kredisi Faizi Uygulayan 5 Banka ve Özellikleri

En Düşük Konut Kredisi Faizi Uygulayan 5 Banka ve Özellikleri: En uygun konut kredisi arayan kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de en düşük konut kredisini hangi banka veriyor sorusudur. Konut kredisi faiz oranları son aylarda dövizin yükselmesi ile birlikte oldukça artış gösterdi. Bu da beraberinde konut almak isteyenler için faiz anlamında ek maliyetin ortaya çıkmasına neden oldu. Konut kredisi almak isteyenler de haklı olarak en düşük konut kredisi faiz oranları konusunu araştırmaya başladı.

Bu yazımızda en düşük konut kredisi en düşük konut kredisi hangi bankada sorusu bağlamında konut kredisine en düşük faizi uygulayan 5 banka hakkında bilgi vereceğiz. Ancak en düşük konut kredisi veren banka önerilerine geçmeden önce en uygun konut kredisi nasıl alınır sorusuna cevap verelim.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Miktar Faiz Oranı (%) Aylık Ödeme  Masraf Kredi Toplam Ödemesi
ICBC Bank 200.000 TL 2,00 4.410 TL  1.819 TL 530.973 TL
Ziraat Bankası 200.000 TL 2,09 4.561 TL  1.779 TL 549.116 TL
ING Bank 200.000 TL 2,26 4.852 TL 1857 TL 584.106 TL
İş Bankası 200.000 TL 2,30 4.921 TL 1.961 TL 592.526 TL
Kuveyt Türk 200.000 TL 2,34  4.991 TL 2.015 600.933 TL

En Uygun Faizle Konut Kredisi Nasıl Alınır? 

Uygun konut kredisi almak için yapabileceğiniz ilk yol bankaların konut kredisi kampanyalarını takip etmektir. Rekabetin çok yoğun olduğu dönemlerde bankalar, müşteri kazanmak için oldukça cazip koşullarda konut kredisi kampanyası yapmaktadır. Bu dönemlerde faiz oranları düşük tutulduğu gibi krediye ek maliyet getiren bir çok masraf kalemi de ortadan kaldırılabilmektedir.

En uygun konut kredisi almak için dikkate almanız gereken bir yol da bankayla pazarlık etmektir. Bankadan konut kredisi almak istediğinizde bireysel müşteri temsilcisinden kredi faizlerinden indirim yapılmasını hatta sizden talep edilen masrafların alınmamasını ya da en azından indirim yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda müşteri temsilcisi bu talebinizi kredi kredi onay merkezine iletecek ve eğer bu merkez, talebinizi uygun görürse, kredi faiz oranından indirim yapabileceği gibi kredi masraflarından da lehinize değişiklikler yapabilecektir.

En uygun konut kredisi için başka bankaların teklifini diğer bankalara karşı koz olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bir banka size masrafsız %2 ile kredi teklif etmiş, bir başka banka da masraf almak kaydıyla %1,8 teklif etmiş ise ikinci bankaya masraf almamanız halinde krediyi sizden alabileceğinizi, zira bir bankanın size masrafsız kredi teklifinde bulunduğunu öne sürebilirsiniz. Böylece aradaki rekabeti arttırarak lehinize sonuç elde etme ihtimalini arttırmış olursunuz.

En uygun konut kredisi nasıl alırım sorusuna son olarak vereceğimiz cevap da almak istediğiniz kredi ile ödeme gücünüzün orantılı olmasıdır. Eğer ödeyebileceğiniz miktarda kredi almak isterseniz, bankalar sizi kaçırmak istemeyeceği için kredi koşullarında lehinize değişiklikler yapabilecektir. Örneğin faiz oranlarını düşürebileceği gibi kredi masraflarını ortadan kaldırabilir.

En Uygun Konut Kredisi İçin Kredi Notu ve Gelir Belgesi Çok Önemlidir 

En uygun konut kredisi almak isteyenler için önemli olan iki konu vardır. Kredi notu ve gelir belgesi.

Konut kredisi alırken bankalar, alınan kredinin faiziyle birlikte geri ödenmesini istemektedir. Dolayısıyla kişinin ödeme gücünün varlığı bankalar için öncelikli kriterdir. Ödeme gücünün tespiti ise kredi notu ile yapılmaktadır. Bu anlamda uygun koşulda konut kredisi almak için kredi notu en az 1500 puan olmalıdır. Bu puanın altında kalanlar riskli müşteri kabul edilerek kredi talepleri ya reddedilmekte ya da daha ağır şartlarda kredi olanağı sağlanmaktadır.

Kredi notu yüksek olmakla birlikte aldığı krediyi nasıl ödeyeceği konusunda bankayı ikna edemeyenler maalesef kredi konusunda sorun yaşamaktadır. Zira bankalar, kredi vermeden önce kişinin düzenli bir gelirinin olup olmadığı ve elde edilen gelir ile krediyi ödeyip ödeyemeyeceği konusunu da ayrıca incelemektedir. Bu anlamda eğer bir kimse ödeme gücünü belgelendiremiyor, yani gelir belgesi sunamıyor ise ne yazık ki bankalar yüksek limitli olan konut kredilerini kullandırmamaktadır.

Düşük Faizle En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Özellikleri 

Son günlerde TL’nin değer kazanmaya başlaması ve dövizlerin düşmesi ile birlikte bankalar da konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmeye başladı. Bugün için en düşük konut kredisi veren 5 banka ve kredi faiz oranları şöyledir:

ICBC Bank 200.000 TL Yeni Evim Konut Kredisi

Çin devlet bankası olan ICBC Bank, 200.000 TL şeklinde alınacak krediye %1,96 – % 2,00 arasında faiz uygulamaktadır. Bu oran şuan için piyasadaki en düşük faiz oranıdır. Kredi vadesi 120 aydır. Kredinin aylık ödemesi 4,410 TL olup kredi için 1819 TL masraf alınmaktadır. Kredi için 215 TL hayat sigortası ve 136 TL DASK zorunludur.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Kamu bankası olan Ziraat Bankası, konut kredisi konusunda en düşük faiz uygulayan bankalar arasında ikinci sıradadır. 120 ay vadeli 200.000 TL konut kredisi için Ziraat Bankası % 2,09 kredi faiz oranı uygulamaktadır. Bankayla yapacağınız görüşmelerde bu oranı %2,00’a kadar çekmeniz mümkündür. Kredinin aylık geri ödemesi 4.561 TL olup toplam masraflar 1.779 TL’dir. Ayrıca konut sigortası olarak 180 TL, DASK için de 150 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

ING Bank Anında 200.000 TL Konut Kredisi 

ING Bank konut kredisi konusunda 200.000 TL için en uygun kredi faizi uygulayan üçüncü bankadır. 120 ay vade ile alınacak 200.000 TL konut kredisi için %2,26 faiz uygulanmaktadır. Kredinin geri ödemesi aylık 4.852 TL olup 1857 TL masraf alınmaktadır. Kredi için yıllık olmak üzere 180 TL hayat sigortası ve 107 TL DASK zorunludur.

İş Bankası Anında Ön Onaylı Konut Kredisi

Ülkemizin en eski bankalarından olan İş Bankası konut kredisi için en uygun faiz isteyen bankalar arasındadır. 120 ay vade ile alınacak 200.000 TL konut kredisi için %2,30 faiz uygulayan İş Bankası, kredi için 1.961 TL masraf talep etmektedir. Kredinin aylık geri ödemesi 4.921 TL olup yıllık olmak üzere 301 TL hayat sigortası ve 172 TL de zorunlu deprem sigortası yapılmasını zorunlu tutmaktadır.

Kuveyt Türk Faizsiz Konut Finansmanı Kredisi

Ülkemizde İslami Bankacılık ya da diğer adıyla helal bankacılık adı altında faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası konut kredisi konusunda en düşük oran uygulayan bankalar arasında 5. sıradadır. özellikle faizle kredi çekme istemeyenler için iyi bir tercih olacağını düşündüğümüz Kuveyt Türk konut kredisi özelliklerini şöyle sıralayabiliriz. 120 ay vade ile alınacak 200.000 TL konut kredisi için %2,34 kar payı oranı uygulanmaktadır. Toplamda ise 2.015 TL masraf istenmektedir. Kredinin geri ödemesi aylık 4.991 TL’dir. Ayrıca yıllık 160 TL hayat sigortası ve 140 TL DASK zorunludur.

En Uygun Konut Kredisi Ne Kadar Diyenlere Önemli Tavsiyeler

Yukarıda en uygun konut kredisi veren 5 bankayı sıraladık. Unutulmamalıdır ki bankaların kredi politikaları ve ekonomik koşullara göre kredi şartlarında değişiklikler yapılabilmektedir. Bu nedenle kredi almadan önce bankaların kredi koşullarını tekrar kontrol etmekte yarar vardır. Bunun dışında şu noktaları da aklında çıkarmamalısınız:

  • Bankalar alınmak istenen konut kredisi miktarı arttıkça uyguladıkları faiz oranlarını da arttırabilmektedir. Örneğin Halk Bankası bugün için 100.000 TL konut kredisine %2,09 uygularken 200.000 TL konut kredisi için %2.39 uygulamaktadır. Bu nedenle konut kredisi alırken ihtiyacınız kadarını almanızda yarar vardır.
  • Bankalardan konut kredisi alırken sadece faiz oranlarını değil ayrıca masraf kalemlerini, kredi yapılandırma halinde tekrar masraf isteyip istemedikleri gibi size ek maliyet getirecek hususları da dikkate almalısınız. Dolayısıyla bankaların size sunduğu tüm kredi koşullarını aldıktan sonra bunları karşılaştırmalısınız.
  • Ödeme konusunda size zorluk yaşatmayacak ve hayat standartlarınızı derinden etkilemeyecek şekilde kredi almalısınız. Aksi halde kredi ödemelerinde yaşayacağınız zorluk hem hayat standardınızı hem de kredi sicilinizi etkileyecektir. Ayrıca icra işlemleriyle uğraşmak zorunda da kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Anında en kolay şekilde kredi alabileceğiniz bankalar hakkında bilgi edinmek ve kredi başvurusu için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın