En İyi Tatil Kredisi Alabileceğiniz 6 Banka Önerisi

En İyi Tatil Kredisi Alabileceğiniz 6 Banka Önerisi: Yaz ayının gelmesiyle birlikte tatil kredisi veren bankaların sayısının arttığını ve bu bağlamda tatil kredisi kampanyalarının birbiri ardına gelmeye başladığını görüyoruz. Her banka, kendi kredi politikası doğrultusunda farklı bir kampanya ile müşteri kazanmaya ve kredi vermeye çalışmaktadır. Bankaların uyguladıkları faiz oranı, kredinin miktarı, ödeme koşulları gibi pek çok unsur tatil kredisinin hangi bankadan alınması gerektiği konusunda yönlendirici olmaktadır.

Bu yazımızda tatil kredisi veren 5 banka ve tatil kredisinin koşullarından bahsedeceğiz. Konuya başlamadan önce tatil kredisinin ne anlama geldiğini açıklayalım.

Tatil Kredisi Nedir?

Tatil kredisi, tüketici ihtiyaç kredisinin bir türüdür. Tatil kredisinde amaç, tatil süresince ortaya çıkacak ihtiyaçların karşılanabilmesidir. Özellikle kredi kartı ile ödemelerin gerçekleşemediği ya da kredi kartı limitinin yetersiz kaldığı durumlarda tatil kredisi harcamalarınızı daha rahat yapmak için ihtiyaçlarınıza cevap verebilmektedir.

Tatil kredileri genellikle yaz aylarının yaklaşması ile birlikte duyurulmaya başlanan ve kısa vadede büyük avantajlar sağlayan bir kredi türü olduğu için oldukça rağbet görmektedir. Hemen belirtmeliyiz ki tatil kredisinin adı tatildir. Dolayısıyla aldığınız tatil kredisini illa tatil için harcamak zorunda değilsiniz. Başka ihtiyaçlarınız için de tatil kredisi kullanabilirsiniz.

Tatil kredisi genellikle 10.000 TL şeklinde verilmektedir. Bu kredi, bir ihtiyaç kredisi olduğu için uygulanacak vade ve faiz koşulları da ihtiyaç kredilerinde olduğu gibidir. Bu anlamda tatil kredisinin vadesi en fazla 48 aydır.

Tatil kredisi ile ilgili olarak aşağıdaki önemli sorulara da cevap vermek yararınıza olacaktır.

Tatil Kredisinde Taksit Erteleme İmkanı Bulunuyor Mu?

Tatil kredileri genellikle yaz aylarında duyurulduğu dikkate alındığında aslında yaz ayları masrafların arttığı dönemler olduğu için alınan kredilerine hemen ödenmesi pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle bankadan bankaya değişiklik gösterse de genellikle bankalar tatil kredisini 3 ay ertelemeli olarak vermektedir. Yani krediyi alıyorsunuz ve taksit ödemelerinize 3 ay sonra başlıyorsunuz.

Taksit ertelemeli tatil kredisinin dezavantajı uygulanan faiz oranın yüksekliğidir. Taksit erteleme seçeneği kullanıldığında daha fazla faiz ödersiniz. Bunun nedeni aslında kredi taksitlerinin ertelenmesi nedeniyle ertelenen dönem içinde faiz işlememesidir.

Tatil Kredisinde Dosya Masrafı Var Mıdır?

Tatil kredisi, bir ihtiyaç kredisi türü olduğu dikkate alındığında bankaların tatil kredileri için de dosya masrafı aldıklarını söylemek sürpriz olmayacaktır. Ancak bu konuda hemen belirtelim ki bazı bankalar kampanya dahilinde dosya masrafı almamaktadır.

Tatil Kredisinde Zorunlu Sigorta Masrafı Uygulanıyor Mu? 

Tatil kredilerinde genellikle hayat veya ferdi kaza sigortası zorunlu tutulmaktadır. Bunun nedeni aslında tatil kredisinin tatilde kullanılacağı ve tatil süresi boyunca kişinin bir çok riskle karşılaşabilmesi ve bu risklerden zarar görme ihtimalidir. Örneğin trafik kazası, boğulma riski…vs bu risklerden birkaçıdır. Banka bu tür riskin ortaya çıkması halinde alacağını tahsil edememe ihtimaline karşı sigortayı zorunlu tutabilmektedir.

Yine hemen belirtelim ki bankaların bazıları kampanya dahilinde zorunlu sigorta uygulamaktan vazgeçebiliyor.

Kimler Tatil Kredisi Alabilir?

Kredi notu düşük olmayan, kredi sicili bozulmamış, ödeme gücü olan herkes tatil kredisi alabilmektedir. Ancak bazı bankalar öğretmenlere tatil kredisi, memura tatil kredisi gibi sloganlar adı altında belirli meslek gruplarına özel tatil kredisi kampanyası düzenleyebilmektedir. Bu gibi özel tatil kredisi kampanyalarında daha düşük faiz ve daha az masrafla kredi verilebildiği için uygun kredi imkanı sağlanmaktadır.

Tatil Kredisi Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tatil kredisi alınırken en az maliyetle en çok kredi veren bankayı tercih etmelisiniz. Dolayısıyla bir banka dosya masrafı almıyor diye hemen o bankaya gitmeyeceğiniz gibi bir banka daha düşük faiz imkanı sunuyor diye de bu bankayı tercih etmemelisiniz. Bankalardan tatil kredisi fiyat teklifi alacağınız zaman, dosya masrafı alınması durumunda kredinin miktarı, faiz oranı ve diğer masrafların ne olduğu bilgisi ile dosya masrafı alınmaması halinde kredinin miktarı, faiz oranı ve diğer masrafların ne olduğu bilgisini alarak karşılaştırma yapmalısınız. Aldığınız bu bilgileri diğer bankaların teklifleri ile de karşılaştırmanız gerekmektedir.

Tatil kredisi alırken ayrıca uygulanan taksit süresi ve kredi yapılandırma olanağı olup olmadığını da sormalısınız.

Tatil Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler İstenmektedir?

Tatil kredisi başvurusu için bankalar genellikle aşağıdaki belgeleri istemektedir.

  • Nüfus cüzdanı ya da kimlik yerine geçen belgenin fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu
  • Özel sektörde çalışanlar için SGK hizmet döküm belgesi

Bazı bankalar bu belgeler dışında özel olarak son 3 aya ait fatura, vergi borcu yoktur yazısı gibi ek belgeler isteyebilmektedir.

En Uygun Tatil Kredisi Veren 6 Banka 

Birçok banka tatil kredisi vermektedir. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde aşağıda yer verdiğimiz bankaların uygun tatil kredisi sunduğunu düşünmekteyiz. En uygun tatil kredisi veren bankalar listesi tamamıyla öneri niteliğindedir. Bu nedenle sizler de kendi karşılaştırma listenizi hazırlayabilirsiniz.

Garanti Bankası Kefilsiz Tatil Kredisi 

Garanti Bankası kefilsiz tatil kredisi uygulaması iki farklı şekilde olmaktadır. Bunlardan ilki kendi maaş müşterileri içindir. Diğeri ise kendi maaş müşterisi olmayanlara yöneliktir.

Garanti Bankası, kendi maaş müşterilerine kefilsiz ve gelir belgesiz 6.000 TL’ye kadar tatil kredisi sunmaktadır. Ayrıca kendi maaş müşterilerine sunulan tatil kredisinin faiz oranı %1.29 olarak belirlenmiştir. Kredinin vadesi ise maksimum 48 aydır.

Garanti Bankası kendi maaş müşterisi olmayan diğer müşterilerine aynı krediyi %1,32 oranında uygulamaktadır. Ayrıca krediyi alacak kişinin düzenli bir geliri olduğunu göstermesi istenmektedir. Bu bağlamda kredi için gelir belgesi sunulmalıdır.

Ödeme Ertelemeli Akbank Tatil Kredisi 

Akbank ertelemeli tatil kredisi sunan bankalar arasındadır. Akbanktan alınan tatil kredileri 3 ay sonra ödenmeye başlanmaktadır. Akbank’tan en fazla 10.000 TL tatil kredisi alınmaktadır. Kredinin vadesi ise maksimum 48 aydır. Faiz oranı % 1,94’tür.

Akbank maaş müşterisi olanlar kefilve gelir belgesi sunmadan tatil kredisi fırsatından yararlanmaktadır.

Türkiye İş Bankası Tatil Kredisi

İş Bankası, ülkemizin en eski ve güvenilir bankalarından biridir. Her yıl olduğu gibi İş Bankası da özel kampanyalarla tatil kredisi sunmaktadır. İş Bankası 48 ay vade ve %1,54 faiz oranı ile 10.000 TL’ye kadar kefilsiz tatil kredisi vermektedir.

Anında Onaylı Denizbank Tatil Kredisi

Denizbank tatil kredisi kampanyaları ülkemizde oldukça rağbet görmektedir. 48 ay vade ve %1,84 faiz oranı ile Denizbank, 10.000 TL’ye kadar kefilsiz tatil kredisi fırsatı sunmaktadır. Kredi başvuruları ise en geç 24 saat içinde sonuçlandırılmaktadır.

ING Bank 10.000 TL Tatil Kredisi

ING Bank 10.000 TL’ye kadar tatil kredisi fırsatı sunmaktadır. Sunulan kredi için uygulanan vade süresi 48 ay olup faiz oranı ise %1,64’tür.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz TEB Tatil Kredisi

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), kurumsal firmalara yönelik hizmet vermek amacıyla kurulmuş banka olmasına rağmen son zamanlarda özellikle tüketici kredilerindeki avantajlı kampanyaları sayesinde oldukça adından söz ettirmiş durumdadır. TEB tatil kredisi adı altında özel bir kampanya düzenlememekle birlikte sunmuş olduğu ihtiyaç kredisi fırsatı, tatil kredisini karşılayabilecek niteliktedir.

TEB Pratik İhtiyaç Kredisi 12.500 TL limitli olup uygulanan vade maksimum 48 aydır. Kredinin faizi %2,02’dir. Sigorta zorunludur. Krediye başvuru için sadece kimlik ya da kimlik yerine geçen belgeyi sunmanız yeterlidir. Kefil ya da gelir belgesi istenilmemektedir.

TEB ihtiyaç kredisine ilişkin diğer bilgilere aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Tatil Kredisi Veren Bankalar Hakkında Önemli Hatırlatma

Tatil kredisi alacağınız zaman bankaya gittiğinizde size önerilen koşullarda pazarlık etmelisiniz. Özellikle faiz konusunda bankalar müşteriyi kaçırmamak adına indirim yapabilmektedir. Bu nedenle müşteri temsilcisinden daha düşük bir faiz oranı uygulanmasını isteyebilirsiniz. Benzer şekilde bankalar, daha uygun koşullarda örneğin sigorta yapmadan ya da dosya masrafı adı altında bir masraf almadan kredi tahsisini gerçekleştirebilmektedir. Bu bilgiyi hatırdan çıkarmamalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın