En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler ve Vatandaş Olma Şartları

Başka bir ülkenin vatandaşı olmak ya da gittikleri yabancı ülke vatandaşı olmak isteyenler bu ülkelerin vatandaşlığı için gerekli olan şartları araştırmaktadır. Çünkü bir ülkenin vatandaşı olmak demek o ülkenin kendi vatandaşlarına sağladığı tüm ayrıcalıklardan yararlanmak, ekonomik ayrıcalıklardan faydalanmak ve devletin koruması altına girmek anlamını taşımaktadır. Ancak her devlet yabancı bir kimseyi hemen kendi vatandaşı yapmak istememekte ve belirli şartları oluşmasını istemektedir. Bu şartlar kimi ülkelerde çok sıkı olmakla birlikte bazı ülkelerde oldukça kolaydır. Hatta ülkelerin bazıları yatırım yapma karşılığında vatandaşlık hakkı alabilmektedir.

Bu yazımızda kolay vatandaşlık veren ülkelerin listesini ve vatandaşlık için gerekli şartların neler olduğunu açıklayacağız.

Kolay Vatandaşlık Veren Devletler Listesi ve Vatandaş Olmak İçin Aranan Şartlar

Dünyada pek çok ülke vatandaşlık hakkı vermektedir. İşte o devletler ve devletlerin aradığı şartlar:

İRLANDA VATANDAŞI OLMAK

Birleşik Krallık olarak bilinen (United Kingdom) olarak bilinen Büyük Britanya dört devletin birleşiminden meydana gelmektedir. Bu devletler İrlanda, İskoçya, Galler ve İngiltere’dir. Bu ülkeler kendi içişlerinde bağımsız devletlerdir. Dolayısıyla bu ülkelerden birinin vatandaşı olmak için her devletin kendi şartlarına bakmak gerekiyor. Ancak Birleşik Krallığı oluşturan devletlerden birinin vatandaşı olmanız halinde diğer devletlere de vizesiz olarak rahatça gidip gelebilirsiniz.

Birleşik Krallığı oluşturan devletlerden İrlanda vatandaşı olmak için 400 bin Euro değerinde gayrımenkul yatırımı yapmanız yeterlidir. 

UKRAYNA VATANDAŞI OLMAK

Ukrayna vatandaşı olmak diğer ülkelere göre kolaydır. Gelişmekte olan bir ekonomisi bulunan Ukrayna vatandaşı olmak için bu ülkede bir şirket açmanız ve en az 100 bin dolarlık yatırım yapmanız gerekmektedir. 

ALMANYA VATANDAŞI OLMAK

Ağır sanayi devlerinden olan ve ekonomik büyüklük olarak da dünyanın ilk 3 ekonomisinden birisini oluşturan Almanya, vatandaşlık için önce oturum ve çalışma izni alınmasını şart koşmaktadır. 5 yıl boyunca herhangi bir suça veya illegal bir işe karışmadan dürüst bir şekilde çalışılması halinde vatandaşlık olanağı tanımaktadır. 

Almanya vatandaşlığı için ilk adım olan çalışma ve oturum izni almak için 250 bin Euro yatırım yapmanız gerekmektedir. 

İNGİLTERE VATANDAŞI OLMAK

Avrupa’nın cazibe merkezlerinden biri olan İngiltere, İrlanda gibi Birleşik Krallığı oluşturan devletlerden biridir. İngiltere Birleşik Krallığı oluşturan diğer devletlerden daha gelişmiş durumdadır. Bu nedenle İngiltere vatandaşı olmak için önce oturum ve çalışma izni almak gerekmektedir. 

İngilitere çalışma izni ve oturum izni için 1 milyon Sterlinlik yatırım yapmak ya da ortaklık kurmak yeterlidir. 

KANADA VATANDAŞI OLMAK

Göçmenler ülkesi olarak da bilinen Kanada, dünyanın pek çok ülkesinden farklı insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Neredeyse herkesin yabancı olmasından ve  Kanada yerlisinin çok nadir bulunmasından kaynaklı olacak ki insanlar arasındaki nezaket ve güven yüksek seviyededir. 

Kanada’nın göçmen ülkesi olması nedeniyle Kanada vatandaşlığı için biraz paranız olması yeterlidir. Kanada vatandaşı olmak için 800 bin dolarlık banka hesabı ve 400 bin dolarlık yatırımınız olması gerekmektedir. Eğer bu kadar paranız yoksa, Kanada’da çalışmak için ilan edilen mesleklerden birini öğrenerek bu ülkede önce çalışma hakkı 5 yıl içinde de vatandaşlık alabilirsiniz. 

YUNANİSTAN VATANDAŞI OLMAK

Yunanistan vatandaşı olmak için öncelikle oturum izni almak gerekiyor. Yunanistan’da en az 250 bin TL değerinde konut sahibi olanlara 5 yıl süre ile oturum izni veriliyor. Ancak vatandaşlık için hem çalışma hem de oturma izni almak gerekmektedir. Dolayısıyla Yunanistan’da çalışma ve oturum izni almanız için 300 bin Euro değerinde yatırım yaparak istihdam sağlamanız gerekmektedir. 

İSPANYA VATANDAŞI OLMAK

Avrupa’nın bir diğer cazibe merkezi olan ve ülkemizde sıkça futbol ile gündeme gelen İspanya, yaşadığı ekonomik kriz sonrasında hızlı bir şekilde toparlanmayı başarmıştır. Ekonomisi iyi düzeyde olan İspanya vatandaşı olmak oldukça kolaydır. Üstelik İspanya vatandaşı olanlar Avrupa ülkelerine ve dünyanın bir çok ülkesine vizesiz seyahat olanağı kazanıyor.

İspanya vatandaşı olmak için 160 bir Euro değerinde konut almanız yeterlidir. 

ABD VATANDAŞI OLMAK

Amerika Birleşik Devleti vatandaşı olmak dünya genelinde bir çok insanın hayali gibi görünmektedir. Green card çekilişi ile ABD’de oturma ve çalışma izni almak için dünya genelinde milyonlarca kişinin başvuru yaptığı dikkate alındığında bu tespit yanlış da değildir. 

ABD ekonomik ve askeri gücü ile dünyanın dikkatini çeken bir ülkedir. Ayrıca ABD vatandaşları neredeyse dünyanın tüm ülkelerine vizesiz seyahat etmektedir.

ABD vatandaşı olmak için öncelikle oturma ve çalışma izni almak gerekmektedir. Bununla birlikte ABD’de süresiz çalışma ve oturma izni alarak 5 yıl içinde vatandaş olmak kolaydır.

1 milyon dolar değerinde iş kuranlara ABD’de süresiz çalışma ve oturum izni verilmektedir. 5 yıl süreyle oturan ve çalışanlara da vatandaşlık verilmektedir. 

ÇİN VATANDAŞI OLMAK

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin, son 20 yılda ekonomi alanındaki atılımları ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumdadır.

Çin vatandaşı olmak için bu ülkede yatırım yapmanız gerekiyor. Buna göre Çin’de 1 milyon 260 bin Euro değerinde yatırım yapanlar Çin vatandaşı olabiliyor.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Bankacılık kredi işlemlerini yakından ilgilendiren kaynak kullanımı destekleme fonu (KKDF) hakkında bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayarak yazımızı okumalısınız.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın