En Ucuz Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Alabileceğiniz Şirketler

En Ucuz Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Alabileceğiniz Şirketler: Trafik sigortası fiyat sorgulama ve en uygun trafik sigortası fiyatı teklifi alma, araç ruhsat sahipleri için son derece önemli bir konudur. Çünkü bir dönem Hazine Müsteşarlığı tarafından trafik sigortası fiyatları tüm şirketler için aynı miktarda uygulanması zorunlu tutulmuştu. Daha sonra ekonomik gerekçelerle bu zorunluluk kaldırılınca trafik sigortası fiyatları sigorta şirketleri tarafından 2-3 katına yükseltildi.  Bu durum haliyle araç sahiplerinin zararına oldu. Bugün için trafik sigortasının zorunlu olması ve sigortasız araç kullanma cezasının da yüksek para cezasını gerektirmesi nedeniyle sigorta yaptırmak isteyenler, en ucuz trafik sigortası fiyatını nereden bulabilirim sorusunun cevabını araştırmaktadır.

Bu yazımızda trafik sigortası fiyatı veren sigorta şirketleri ve en uygun trafik sigortası teklifini nasıl alabileceğiniz konularına değineceğiz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, trafikte kullanılan motorlu taşıtların karşı tarafa verdiği zararı karşılamak amacıyla ortaya çıkarılmış ve yaptırılması mecburi olan kasko uygulamasıdır. Gerçekten trafikte milyonlarca araç hareket halindedir. Bu araçların kazaya karışarak maddi ya da manevi zarara sebep olmaları yüksek ihtimal dahilinde olup günde irili ufaklı yüzlerce kaza yaşanmaktadır. Kazaya karışan kişilerden kusurlu olan tarafın ise kimi zaman karşı tarafa verdiği zararı karşılayacak ekonomik gücü olmayabiliyor. Bu durumda kusursuz olan ya da daha az kusuru bulunan kazazede, kaza dolayısıyla uğradığı zararı karşılayamama riskini taşımış olmaktadır. İşte zorunlu trafik sigortası, bir taraftan kusuru olmayan ya da diğer tarafa göre daha az kusuru bulunan kişinin uğradığı zararın karşılanmasını sağlamakta diğer taraftan ise düşük prim ödenerek ortaya çıkabilecek büyük zararların karşılanmasına imkan tanımaktadır.

Özetle trafik sigortası, trafik kazası durumunda karşı tarafa verilen zararı karşılamak için ortaya çıkmış olan bir kasko uygulamasıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Basamak Fiyatları Nedir ve Ne İşe Yarar?

Zorunlu trafik sigortası bağlamında trafik sigortası basamak fiyatı uygulamasını açıklamak yerinde olacaktır.

Her ay, zorunlu trafik sigortasında uygulanacak yıllık prim miktarları araç türüne ve illere göre tavan fiyat olarak belirlenmektedir. Bu belirlenen fiyatlar aracın türüne göre değişiklik gösterdiği gibi şehre göre de farklılık göstermektedir. Bu belirlenen tavan fiyat sayesinde sigorta şirketi ilgili araç türü için en fazla bu miktarda trafik sigortası primi alabilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası, 7 basamak halinde belirlenmiştir. Bu 7 basamaklı fiyat uygulaması her araç türü için de değişiklik göstermektedir. Örneğin binek tipi bir aracı olan kişi düşünelim. Binek tipi araçlar için 7 basamaklı bir fiyat çizelgesi oluşturulmuştur. Bu kişi kendi aracına uygulanacak maksimum trafik sigortası primini bu 7 basamaklı fiyat çizelgesine bakarak bulabilecektir. Trafik sigortası basamak fiyatlarını her ay www.sbm.org.tr adresinden “Trafik Sigortası Azami Brüt Prim Tutarları” şeklinde bulabilirsiniz. Bu listede kendi aracınıza yaşadığınız ilde en fazla ne kadar prim uygulanabileceğini görebilirsiniz.

Trafik sigortası basamak fiyatlarının en önemli özelliği, hasarsızlık indirimi veya kaza dolayısıyla prime uygulanacak zammın, bu basamak fiyatlar üzerinden yapılmasıdır. Eğer bir sürücü, bir sigorta dönemi boyunca hiç ya da en azından kendi kusuruyla bir kazaya karışmamış ise bu kişi az riskli kabul edilmekte ve ödül olarak trafik sigortası priminden indirim uygulanmaktadır. Buna karşın bir sürücü bir sigorta dönemi boyunca kendi kusuruyla kazaya karışmış, karşı tarafı zarara uğratmış ve bu zarar sigorta şirketi tarafından karşılanmış ise bu kişi sigorta şirketleri nezdinde riskli müşteri olarak kabul edileceği için bu kişiye daha dikkatli olması için ceza niteliğinde sigorta primine zam yapılmakta ve daha fazla sigorta primi ödemektedir. İşte bu hasarsızlık indirimi ya da prim zammı, basamaklı tarife üzerinden yapılmaktadır.

Trafik Sigortası Hasarsızlık İndirimi Oranları ve Zam Miktarları

Bu konu bağlamında şunu da ifade edelim: İlk defa trafiğe çıkacak olanlar için 4. basamak fiyatı uygulanmaktadır. Poliçenin ilk yılında hasar olmaz ise 5. basamak fiyatı üzerinden %15; ikinci yılda hasarsızlık olursa 6. basamak fiyatı üzerinden %30, üçüncü yılda hasarsızlık olursa 7. basamak fiyatı üzerinden %45 indirim uygulanmaktadır. Buna karşın poliçenin ilk yılında kusuruyla kaza yapanlara 3. basamak fiyatı %50 zamlı; ikinci yılında da kaza yapanlara 2. basamak fiyatı %100 zamlı; üçüncü yılında da kaza yapanlara 1. basamak fiyatı %150 zamlı olarak uygulanmaktadır.

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Almak İsteyenlere Önemli Tüyolar

Trafik sigortası primlerinin yüksek olduğu günümüzde en uygun teklifi almak çok önemlidir. Zira sigorta primleri arasında kimi zaman %50 farklılık olabilmektedir. Bu nedenle en ucuz trafik sigortası için şu yöntemleri kullanmalısınız.

 • Sigorta şirketleri arasında çok ciddi rekabet yaşanmaktadır. Bu nedenle trafik sigortası için öncelikle tüm şirketlerden fiyat teklifi almalısınız. Trafik sigortası genel şartları, tüm sigorta şirketlerinde aynı olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla diğer sigorta şirketlerinden farklı olarak size sunulan bir hizmet var mı yok mu ona bakmalısınız. Daha sonra birbiriyle uyumlu olan ve sizin talebinizi karşılayacak teklifi kıyaslamalısınız. Bunun ardından sizin hesabınıza gelen en düşük teklif üzerinden diğer sigorta şirketleri ile pazarlık edebilirsiniz. Bu sayede daha düşük fiyattan sigorta yaptırabilirsiniz.
 • Sigorta acentesine giderek fiyat teklifi alabilirsiniz. Sigorta acentesi size en uygun teklifi verdikten sonra biraz daha indirip alabilmek için sigorta şirketinin bölge müdürlüğüne teklifte bulunabilecektir. Bu sayede bölge müdürlüğü sizin için daha düşük prim teklifi verebilecektir.
 •  Sigortanızı en iyi fiyat garantisi veren firmalar aracılığıyla yaptırabilirsiniz. Eğer sigorta yaptırdıktan genellikle 7 gün içerisinde aynı koşullarda daha iyi fiyat veren firma var ise, sigorta acenteniz aradaki farkı size ödeyecektir.

En Uygun Zorunlu Trafik Sigortası Teklifi Alabileceğiniz Sigorta Şirketleri

Ülkemizde sigorta alanında faaliyette bulunan ve geçmişi çok eski olan şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler hem mevcut müşterilerini elden kaçırmamak hem de yeni müşteriler kazanmak için çeşitli kampanyalar yapmakta ve sigorta primlerini müşteriye özel hale getirebilmektedir. Bu bağlamda aşağıda yer verdiğimiz sigorta şirketlerinin resmi internet sitesine giriş yaparak uygun fiyat teklifi alabilirsiniz:

 • PTT Zorunlu Trafik Sigortası : Bankacılık alanında yaptığı atılımlarla adından söz ettiren PTT, şimdi de sigortacılık alanında hizmete başlamış durumdadır. Piyasaya göre yaklaşık %10 daha az prim ödeyerek poliçenizi yaptırabilirsiniz.
 • Anadolu Sigorta : Anadolu Sigorta’dan trafik sigortası teklifi almak için www. anadolusigorta.com.tr adresine giriş yapabilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.
 • Ak Sigorta : Ak Sigorta, resmi internet sitesi üzerinden kişiye özel trafik sigortası teklifi sunmaktadır. Teklif almak için www.aksigorta.com.tr adresine giriş yapabilirsiniz.
 • Generali Sigorta : Generali Sigorta’nın zorunlu trafik sigortası teklifleri için www.generali.com.tr adresine giriş yapabilir ve teklifleri anında görebilirsiniz.
 • Ray Sigorta :  Ray Sigorta’dan trafik sigortası teklifi almak için www.raysigorta.com.tr adresine giriş yapabilirsiniz.
 • Allianz Sigorta : Allianz Sigorta ile zorunlu trafik sigortası yaptırmak ve fiyat teklifleri almak için www.allianz.com.tr adresine giriş yapabilirsiniz.
 • Halk Sigorta : Halk Bank’ın iştiraki olan Halk Sigorta www.halksigorta.org adresi üzerinden fiyat teklifi verebilmektedir.
 • Axa Sigorta : www.axasigorta.com.tr adresine giriş yaparak Axa Sigorta’nın zorunlu trafik sigortası tekliflerini alabilirsiniz.
 • Mapfre Sigorta : www.mapfre.com.tr adresi üzerinden bir kaç basit adımda anında sigorta teklifinizi alabilirsiniz.

En Ucuz Trafik Sigortası Fiyatı Sorgulayabileceğiniz İnternet Siteleri

Ülkemizde sizin için en uygun sigorta teklifini sunmak amacıyla hizmet veren sigorta fiyatı teklif siteleri faaliyette bulunmaktadır. Yapmanız gereken bu internet sitelerine giriş yaparak bir kaç adımda başvuru yapmanız ya da doğrudan bu şirketlerin müşteri hizmetlerini aramanızdan ibarettir. Fiyat teklifi anında cep telefonunuza ya da mail adresinize gönderilecektir. Ancak unutmamak gerekir ki bu internet sitelerinin sunduğu fiyatlar, sigorta şirketi tarafından bu sitelere özel sunulan tekliflerdir. Dolayısıyla bir internet sitesinden aldığınız fiyat teklifi diğerinden farklılık gösterebildiği gibi aldığınız en uygun teklif o site üzerinden sigorta yaptırmanız halinde geçerlidir.

Ülkemizde sigorta fiyatı teklifi alabileceğiniz internet siteleri şöyledir:

 • tasit.koalay.com
 • www.sigortam.net
 • sigortaladim.com
 • www.quicksigorta.com
 • www.enuygun.com
 • www.sigortamjet.com.tr
 • www.sigortayeri.com
 • www.bereketsigorta.com.tr

İlginizi Çekebilir: Trafik sigortası ya da kasko durumunuzu nasıl sorgulayacağınızı öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster