En Uygun İkinci El Taşıt Kredisi Veren 4 Banka ve Şartları

En Uygun İkinci El Taşıt Kredisi Veren 4 Banka ve Şartları: Araç satın almak isteyenler için ikinci el araç kredisi veren bankalar büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu bağlamda araç kredisi özellikle yeni bir araç almak için yeterli birikimi olmayanlar yönünden önem arz etmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların neredeyse hepsi araç kredisi sağlamaktadır. Ancak bankalar arasındaki rekabet dolayısıyla bankaların araç kredileri bir birinden farklılık göstermektedir. Bu nedenle hangi bankanın uygun araç kredisi verdiğinin tespiti bankaların kredi koşullarının karşılaştırılmasıyla tespit edilebilmektedir.

Bu yazımızda en uygun araç kredisi veren 4 banka ve bankaların kredi özelliklerini incelemeye çalıştık. İşte o detaylar…

TAŞIT KREDİSİ ALMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKEN BİLGİLER

Taşıt kredisi almadan önce temel olarak bazı bilgilere vakıf olmanız gerekmektedir. Bu anlamda taşıt kredileri ile ilgili bilmeniz gereken temel bilgiler şu şekildedir:

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci el araç kredisi almak, sıfır araçlar için kredi almaya nazaran daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ikinci el araçlarda bir yandan aracın yaşı diğer yandan banka eksperinin aracın krediye uygun olup olmadığı konusundaki raporu önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla ikinci el araç alınırken, araç için istediğiniz kredinin tamamını almak mümkün olmayabilir. Buna karşın sıfır araçlarda sadece aracın proforma faturasının bankaya sunulması yeterlidir.

İkinci el araç kredisi almak için bankanın şubesine giderek gerekli evrakları sunmanız gerekmektedir. Banka gerekli eksper incelemesi yaptıktan sonra aracın krediye uygun olup olmadığına karar verecek ve araç için verilebilecek krediyi tahsis edebilecektir.

İkinci El Taşıt Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

İkinci el taşıt kredisi almak için bir takım şartları sağlamak gereklidir. Bu şartları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

 • İkinci el araç olmalıdır.
 • Aracın pert kaydı olmamalıdır.
 • Alınacak ikinci el aracın en fazla 7-10 yaş arasında olmalıdır.
 • Krediyi alacak kişinin gelir belgesi sunması gerekmektedir.
 • Krediyi alacak kişinin kredi notu yüksek olmalıdır.
 • Krediyi alacak kişinin kredi sicili temiz olmalı ve kredi sicili bozuk olmamalıdır

İkinci El Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

İkinci el taşıt kredisi başvurusunda bankalar tarafından şu belgeler istenmektedir:

 • Kimlik belgesi ya da kimlik belgesi yerine geçen belgenin fotokopisi
 • Araca ait ruhsat fotokopisi
 • Araca ilişkin noter satış sözleşmesi (bu belge kredi alınırken istenmektedir)
 • Araç üzerinde bir rehin, hak mahrumiyeti, trafikten men gibi takyidat olmadığına ilişkin yazı veya trafikten çekme kaşesinin vurulmadığına dair belge.

En Fazla Ne Kadar Taşıt Kredisi Alabilirim?

Son yapılan mevzuat değişikliği ile birlikte bankaların verebilecekleri araç kredisi miktarının hesabı da değişmiştir. Yeni uygulamaya göre alınabilecek araç kredisi şu şekilde hesaplanmaktadır.

 • Şayet aracın eksper tarafından belirlenen değeri 100 bin TL ve altında bir değer ise aracın en fazla %70’ine kadar kredi alabilirsiniz.
 • Eğer aracın eksper tarafından belirlenen değeri 100 bin TL’nin üzerinde ise 100 bin TL’ye kadar kısım için %70, 100 bin lirayı aşan kısım için ise %50 oranında kredi verilebilecektir.

EN UYGUN ARAÇ KREDİSİ VEREN 4 BANKA LİSTESİ ve KREDİ ÖZELLİKLERİ

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların hemen hemen hepsi araç kredisi imkanı sağlamaktadır. Ancak bankalar arasındaki rekabet sayesinde bazı bankalar diğer bankalara nazaran daha uygun koşullarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankalardan 4’ü şu şekildedir:

Araç Kredisi Veren Banka  Faiz Oranı Kredi Miktarı Sigorta Kefil veya Gelir Belgesi Aracın Yaşı
Garanti Bankası % 1,79 100.000 TL Kasko zorunlu. Hayat sigortası zorunlu değil Gelir belgesi zorunlu. Kefil istemiyor. 5-10 yaş
Yapı Kredi Bankası %1,89 100.000 TL Kasko zorunlu. Hayat sigortası zorunlu değil Gelir belgesi zorunlu. Kefil istemiyor. 5-10 yaş
İş Bankası  %1,64 200.000 TL Zorunlu Kefil ve gelir belgesi isteyebilir. 5-10 yaş
Odeabank  %1,99 500.000 TL Zorunlu Kefil ve gelir belgesi isteyebilir. 5-10 yaş

Burada yer verdiğimiz bankalar dışında diğer ikinci el taşıt kredisi veren bankalar ve karşılaştırmalı listesi için “Kefilsiz Araç Kredisi Veren Bankalar ve Faiz Oranları Karşılaştırması” başlıklı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın