En Uygun Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalı?

en-uygun-konut-kredisi

Almak İçin Ne Yapılmalı? : Konut kredisi veren bankalar farklı faiz oranları ile kredi vermektedir. Karşılaştırma yaptığınızda daha avantajlı bir şekilde konut kredisinin hangi bankada olduğunu görebilirsiniz. Konut kredisi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri araştırma yapmaktır. Konut kredisi alırken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

Konut sahibi olmak fakat yeterli ekonomik güce sahip olmayanlar, bankalardan konut kredisi almakta ve aylık taksitler halinde bankaya geri ödemeler yaparak ev sahibi olmaktadır. Ev sahibi olmak için alınan konut kredilerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus faiz oranıdır. Konut kredisi veren bankalar arasında en düşük faiz oranıyla konut kredisi almak, kredinin maliyetini düşürmektedir. Konut kredileri genel olarak yüksek tutarlarda alındığından, faiz oranlarındaki her artış kredinin maliyetini oldukça artırmaktadır. Makalemizde, en uygun konut kredisi veren bankaları sizler için araştırdık.

Konut kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası öne çıkan bankalar arasında bulunmaktadır. Ziraat Bankası tarafından 120 ay vadeli olarak %0,95 faiz oranıyla konut kredisi verilmektedir. 60 ay vadeli olarak verilen konut kredisi için ise %0,85 oranında faiz uygulanmaktadır. Halk Bankası ve Vakıfbank da şuanda benzer faiz oranlarından kredi sunmaktadır. Son zamanlarda müşteri kitlesini her geçen gün artıran banka olarak öne çıkmakta olan TEB, %0,99 faiz oranıyla konut kredisi vermekte ve oldukça talep gören bankalar arasında olmaktadır.

İş Bankasına göz attığımızda ise banka tarafından %0,97 oranıyla konut kredisi verilmektedir. Vakıf Katılım Bankası tarafından ise 120 ay vadeli olarak %0,93 faiz oranıyla kredi verilmektedir. Bankalar, rekabetten kaynaklı olarak yeni güncel faiz oranlarıyla faiz oranlarını düşürebileceğinden, en uygun konut kredisi almak istediğinizde, mutlak belirtilen faiz oranlarını güncel faiz oranlarıyla karşılaştırmayı unutmayınız.

Konut Kredisi Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

-Konut kredisi alacaksanız tüm bankaların faiz oranlarını, vade seçeneklerini, kredinin toplam maliyetini araştırın. En uygun faizli konut kredisi alırken kredi kapsamında diğer alınan masraflar için daha fazla ödeme yapmanız gerekebilir. Bu nedenle konut kredisi alırken kredinin toplam maliyetine dikkat edin. Konut kredileri genellikle uzun vadede çekilen kredilerdir. Bu nedenle uzun yıllar borçlu kalacağınızı göz önünde bulundurmalı ve kredinizin ödeme planını dikkatli yapmalısınız.

-Konut kredisi alırken kredi notunuz da önemlidir. Bazı krediler için kredi notu düşük olanlara daha fazla faiz oranı ile kredi verilmektedir. Kredi notunuz yüksekse kredi alma konusunda avantajlı olduğunuz düşünülebilir.

-Konut kredilerinde ekspertiz raporu da önemlidir. Ekspertiz raporuna göre bankadan kredi alırken daha az peşinat ödemeniz mümkün olabilir.

Bu yazı konut kredisi hakkında bilgi verme amacıyla yazılmıştır. Sizi kredi almaya teşvik etmez. Kredi çekmek avantaj gibi görülse de aldığınız parayı faiz nedeniyle fazlasıyla bankaya ödemeniz gerekecek. Ayrıca yıllarca borçlu kalacaksınız ve kredi ödemezseniz hukuki süreçle karşılaşacaksınız. Kredi almak ya da almamak sizin kararınızdır.

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Mortgage yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın