En Uygun Öğrenci Kredisi Veren Bankalar ve Kredi Başvurusu

Öğrencilere kredi veren bankalar konusu eğitim masrafları ve barınma ihtiyaçları içinde bulunan öğrenciler için son derece önem arz eden konudur. Ancak öğrenciler çalışmadığı için bankalara gelir belgesi sunamamakta ve bu nedenle kredi başvuruları olumsuz neticelenmektedir. Bu durumda öğrenciler için en kolay kredi alabilecekleri kanal gelir belgesiz kefilsiz kredi başvurusu ile mümkün olmaktadır. Bunun yanında öğrencilere kefil ile kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

Bu yazımızda öğrenciye kredi veren bankalar hakkında bilgi vereceğiz.

ÖĞRENCİ KREDİSİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 4 TEMEL KURAL

Öğrenci kredisi almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken 4 temel konu bulunmaktadır. Bu konular öğrenci kredisinin alınması ile ilgili önem arz ettiğinden bilinmesi yararınıza olacaktır.

Öğrenci Kredisi Alabilmek İçin 18 Yaşını Tamamlamış Olmak Zorunludur

Öğrencilerin kredi alabilmesi için 18 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Dolayısıyla lise öğrencilerinin banka kredisi almaları bu bakımdan mümkün değildir.

Öğrenci Kredisini Geri Ödeyebilecek Gücün Olması Şarttır

Bankaların kredi hizmetlerinde dikkat ettiği en önemli konu, verilen kredinin faiziyle birlikte geri ödenebilmesidir. Eğer borçlubub aldığı krediyi zamanında ve tam olarak ödeyebilecek gücü yok ise bankalar bu kişiye kredi tahsis etmeyecektir. Bu nedenle kredi başvurusu yapacak olan kişinin aylık düzenli bir gelirinin olması ya da krediyi ödeyebilecek maddi gücü bulunmalıdır.

Bankalar ödeme gücünü gelir belgesi ile tespit etmektedir. Maaş bordrosu en sık kullanılan gelir belgesi türüdür. Bunun dışında yıllık gelir vergisi beyannamesi, kira geliri getiren kira kontratı gibi belgeler de gelir belgesi yerine geçmektedir. Gelir belgesi yerine geçen belgelerin neler olduğunu öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Öğrenci Kredisi İstiyorum Diyenler Kredi Notuna Dikkat Etmelidir

Tüm banka kredilerinde olduğu gibi öğrenci kredisi için de kredi notu çok önemlidir. Eğer kredi başvurusu yapacak olan öğrencinin kredi notu düşük ise bu kişinin bankadan kredi alma imkanı neredeyse yoktur. Eğer kredi ya da kredi kartı borç ödemelerinde geçmişte sorun yaşanmış ise bu durumda kredi notu düşük çıkabilecektir. Örneğin kredi ödemelerini geç yapmak gibi.

Kredi notunun düşük olması kredi almada engel oluşturmakla birlikte öğrencilerde en sık rastlanan kredi notu sorunu “kredi notu hesaplanamamıştır” durumudur. Yani kredi notunun sıfır (0) çıkması halidir. Daha önce bankalarla herhangi bir kredi kartı ya da kredi ilişkisi olmayan kişilerin kredi notu hesaplanamamaktadır. Bu durumda bankalar kişilerin kredi ödeme noktasında risk durumlarını bilemedikleri için bu belirsizliği kendilerini garantiye almak adına kredi vermeyerek gidermeye çalışmaktadır. Kredi notu hesaplanmamış bir öğrenci, düşük limitli bir kredi kartı alarak kredi notunun hesaplanmasını ve kredi kartı ödemelerini düzgün yaparak kredi notunun yüksek olmasını sağlayabilir.

Öğrenciye Eğitim Kredisi ve Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Şeklinde İki Farklı Kredi Bulunmaktadır

Öğrenciye kredi veren bankalar iki farklı kredi imkanı sağlamaktadır. Bunlardan ilki, öğrenciye ihtiyaç kredisi olanağıdır. Bu kredide bankalar, klasik olarak bildiğimiz ihtiyaç kredisi şeklinde kredi vermektedir. Bu kredi doğrudan hesaba yatmakta ve dilediğiniz gibi harcayabilmektesiniz. Sonrasında ise aylık taksitler halinde bankaya kredi borcunuzu ödemektesiniz.

Bankaların öğrenciye sağladığı ikinci kredi imkanı ise eğitim kredisidir. Eğitim kredisi, öğrencinin okul giderleri ve özellikle okul taksitlerinin karşılanması için sunulan ve diğer ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadeli bir kredi türüdür. Dolayısıyla bankalar eğitim kredisine başvuru yapılması halinde, eğitim kurumundan alınan fatura ya da öğrenim için talep edilen ücreti gösteren belgenin sunulmasını istemektedir.  Bu kredinin limitli genellikle yüksek olduğu için bankalar gelir durumunun yüksek olmasına dikkat etmektedir. Bu nedenle eğitim kredisi daha çok öğrencinin gelir sahibi olan annesine ya da babasına verilmektedir.

ÖĞRENCİYE KREDİ BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Günümüzde SMS ile kredi başvurusu yanında ayrıca internet bankacılığı üzerinden kredi başvurusu yolları kredi başvurusunda sıklıkla kullanılmaktadır. Öğrenci kredilerinde ise kredi başvurusu için daha çok doğrudan şubeye gitme ya da internetten başvuru yapma şeklinde gerçekleşmektedir. Bu bağlamda öğrenci kredisi başvurusu için şu kanalları tercih edebilirsiniz:

 • SMS ile kredi başvurusu: Bankanın belirlediği numaraya mesaj atmak suretiyle yapılan kredi başvurusudur.
 • İnternet üzerinden kredi başvurusu: Bankanın resmi internet sitesine giriş yaparak kredi başvurusu ekranında sizden istenilen bilgilerin girilmesi suretiyle yapılan kredi başvurusudur.
 • Şube aracılığıyla kredi başvurusu: T.C. kimlik numaranızı gösteren nüfus cüzdanınızla birlikte size en yakın banka şubesine giderek yapılacak kredi başvurusudur.

ÖĞRENCİYE EN UYGUN VE KOLAY KREDİ VEREN BANKA HANGİSİDİR?

Günümüzde bankaların çoğu doğrudan öğrenciye ihtiyaç kredisi adı altında kredi vermeyi tercih etmemektedir. Bunun temel nedeni öğrencinin sabit ya da düzenli gelirinin olmamasıdır. Bu nedenle bankalar daha çok eğitim kredisi adı altında kredi imkanı sağlamaktadır. Bu durumda öğrenciler için gelir belgesiz kefilsiz kredi veren bankalara kredi başvurusu yapması kolay kredi almak için bir yöntem olabilmektedir. Bununla birlikte bazı bankalar öğrenciye ihtiyaç kredisi imkanı sunabilmektedir. Bu bankalar şöyledir:

 • Denizbank 2.000 TL’ye kadar öğrencilere ihtiyaç kredisi vermektedir. Ancak bu kredi için Denizbank’ta açılmış bir öğrenci hesabının olması ve bu hesaba düzenli olarak para yatırılması şarttır.
 • Ziraat Bankası harçlık avans ile öğrencilere faizsiz kredi imkanı sağlamaktadır. Bunun için KYK tarafından sağlanan bursun Ziraat Bankası’ndan alınıyor olması gerekmektedir.

Öğrenciye kredi veren bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Bu banka dışında yüksek limitli uygun eğitim kredisi alabileceğiniz bankalar ise şöyledir:

 • Garanti Bankası eğitim kredisi
 • Yapı Kredi Bankası öğrenci eğitim kredisi
 • Vakıfbank eğitim kredisi
 • Finansbank eğitim kredisi
 • İş Bankası eğitime destek kredisi
 • ING Bank eğitim kredisi

ÖĞRENCİ İHTİYAÇ KREDİSİ NASIL ALABİLİR?

Devlet bursu ya da başbakanlık bursu şeklinde bilinen ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla sağlanan burslar üzerinden ihtiyaç kredisi imkanı sağlanabilmektedir. Dolayısıyla KYK bursu ödemelerini aldığınız bankadan bursta otomatik kesinti yapılmak şartıyla düşük limitli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Bunun dışında düzenli geliri olan ve kredi notu yüksek bulunan bir kişinin kefil olması şartıyla öğrenciler bankadan ihtiyaç kredisi alabilecektir.

ÖĞRENCİ EN FAZLA NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Öğrencinin alabileceği kredinin üst limitini mevcut gelir durumu belirlemektedir. Öğrencinin mevcut geliri ile sağlayabileceği hayat standardı dikkate alınarak ödenebilecek en fazla kredi taksiti belirlenmektedir. Bu bağlamda bir öğrenci gelirinin en fazla %40’ını kredi ödemesine ayırabilir. Bu bağlamda genel olarak bir öğrencinin çekebileceği en fazla kredi miktarı 5000 TL civarındadır. Ancak ek gelir belgesi göstermek suretiyle daha fazla kredi alınabilir.

İlginizi Çekebilir: Öğrenciye avantajlı kredi kartı veren bankalar hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.  

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın