Eşimin Kredi Notunun Düşük Olması Beni Etkiler Mi?

Eşimin Kredi Notunun Düşük Olması Beni Etkiler Mi: Kredi notu, bankaların kredi verirken dikkate aldığı en önemli kriterdir. Bu anlamda kredi notu düşük olan kişilerin kredi almaları çok zordur. Hatta çoğu banka kredi notu düşük olanları riskli müşteri sınıfında değerlendirdiği için kredi onay vermemektedir. Kredi notunun bu önemi nedeniyle kredi almak isteyenler sadece kendilerinin değil eşlerinin kredi notunun kredi almada bir etkisi olup olmadığını merak etmektedir.

Bu yazımızda eşin kredi notunun diğer eşi etkileyip etkilemediği ve eşin kredi notunun düşük olması halinde kredi alınıp alınmayacağı konularını inceleyeceğiz. Ancak konunun detayın geçmeden önce kredi notu hakkında birkaç bilgiye vermek yararlı olacaktır.

Kredi Notunun Kredi Almaya Etkisi

Kredi notu ya da diğer adıyla kredi skoru, banka kredi işlemlerinde dikkate alınan en önemli unsur haline gelmiştir. Hatta kredi notunu neredeyse kredi alırken değerlendirilen tek unsur olduğunu dahi söylesek yanlış olmayacaktır. Çünkü bir kimsenin kredi notu düşükse, banka başka bir unsura bakmadan kredi talebini reddedebilmektedir.

Genel olarak bankalar kredi kartı ve bireysel kredi işlemlerinde kişilerin kredi notuna bakarak karar vermekte ve  kredi notuna göre kredi kartına ve krediye onay vermektedir. Hatta kredi notu verilecek kredi miktarının ve kredi kartı limitinin belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kredi notu, banka kredi işlemlerinde kredi ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı, kredi ödemelerinde ne kadar gecikildiği, aynı anda birden fazla bankaya kredi borcu olup olmadığı, kredi kartı ile yapılan harcama ve ödeme durumu, aylık gelir, kefillik, kişi hakkında icra takibi olup olmadığı gibi bir çok kritere bakılarak belirlenmektedir. Bu kriterler belirli puan karşılıkları ile hesaplanarak kişinin kredi notu ortaya çıkarılmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere herkesin kredi notu kendi koşullarına göre değerlendirilmekte ve hesaplanmaktadır. Yani herkesin kendine ait bir kredi notu bulunmaktadır.

Kredi notu, 5 kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler şu şekildedir:

 • 0-500 puan: En riskli
 • 501-800 puan: Orta riskli
 • 801-1100 puan: Az riskli
 • 1101-1400: İyi
 • 1401 ve 1900: Çok iyi

Kredi notu en riskli olanlar kara listede olan kişilerdir. Kredi notu en düşük olanlar toplumdaki genel tabirle kırmızı kalem yiyen kişiler şeklinde ifade edilmektedir. Kara listede bulunanların 5 yıl boyunca kredi kartı dahil olmak üzere, herhangi bir kredi çekmelerine onay verilmemektedir. Bankalar, kredi notu ekranını ortak olarak kullandığı için kara listeye giren biri, hangi bankaya giderse gitsin kara liste durumu kendisini takip edecektir. Ayrıca kara listeye giren bir kimsenin kredi kartlarının da iptal edileceğiniz unutmamak gerekiyor. Bu nedenle kara listeye giren bir kimse bu durumdan kurtulması gerekmektedir.

Kara Listeden Nasıl Kurtulurum?

Kredi notu, kredi almadan en önemli kriterden biri olduğuna göre kara listeye girenlerin bu durumdan kurtulmaları gerekiyor. Hemen şunu belirtelim ki kara listeden kurtulmak tamamen kişinin kendi elindedir. Bunun için de kredi notunuzu yükseltmeniz şarttır. Aşağıda kara listeden kurtulmak için yapabileceğiniz önerilerimizi sıralıyoruz:

 • Elinizdeki fazla kredi kartlarını iptal ettirip mevcut kart borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.
 • Mevcut kredi borçlarınızı gecikmeye mahal bırakmadan ödemelisiniz. Hatta mevcut borçlarınızı mümkün ise kapatmalısınız.
 • Kredi kartı borçlarınızın asgari kısmını değil asgari kısımdan fazlasını ödemelisiniz. Mümkünse dönem borcunun tamamını ödemelisiniz.
 • Yasal takibe düşen borcunuzu avukatla görüşerek çözmeye çalışmalı ve takip dosyasını borcu ödeyerek kapatmalısınız.

Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Etkiler Mi?

Yukarıda yer verdiğimiz açıklamalardan sonra “eşimin kredi puanının düşük ya da yüksek olması kredi çekmemde etkili olur mu?” şeklindeki sorunun cevabına gelelim.

Normal şartlar altında bir eşin kredi notu diğer eşin kredi notunu etkilemez. Yani karının kredi notu kocaya, kocanın kredi notunun karıya bir etkisi yoktur. Çünkü herkesin kredi notu kendi şartlarına göre hesaplanıyor. Ancak kimi durumlarda eşin kredi notunun diğer eşi etkilediğini söyleyebiliriz. Bu durum özellikle bir eşin alacak dolayısıyla icra takibine maruz kalmasında ortaya çıkmaktadır. Çünkü böyle bir durumda banka nezdinde görüntü şu olmaktadır: “Şayet bu karı kocanın ödeme gücü olsaydı icra takibine maruz kalmazlardı. Demek ki ailenin ödeme gücü yerinde değil.”

Bu açıklamalardan hareketle bankalar, özellikle eşlerden birinin kredi notunun düşük olmasının diğer eşin kredi  otu yüksek olsa bile kredi talebinin olumsuz sonuçlanmasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Eşin kredi notunun diğer eşin kredi çekmesini ne şekilde etkilediğine dair aşağıdaki durumlara bakabiliriz:

 • Eşlerden diğerinin üzerinde borç dolayısıyla icra takibi var ise banka bu evli çiftin ekonomik güçlerinin olmadığı değerlendirmesi yaparak kredi talebini reddedebilir.
 • Eşlerden birinin krediye kefilliği var ve kefilin olunan kredi zamanında ödenmiyorsa, bu borç riskli hale geldiğinden kefil de riskli görünecektir. Bu durumda diğer eşin kredi talebi bu nedenle reddedilebilmektedir.
 • Eşlerden biri kara listeye girmiş ise kara listede bulunan eş nedeniyle kredi talebi reddedilebilir. Bu nedenle kara listede bulunan eş, kara listeden çıkması gerekiyor.
 • Konut ve araç kredilerinde eş muvafakati yanında kimi bankalar çalışan eşin kefilliğini de istemektedir. Kefillik şartının ön görüldüğü durumlarda kefil olacak eşin kredi notu düşük ise diğer eşin konut ya da araç kredisi onaylanmayabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın