Esnaf Kredisini Ödemezsem Ne Olur?

esnaf-kredisi-odenmezse

Esnaf Kredisini Ödemezsem Ne Olur? : Esnafım, işlerim için çektiğim , banka kredisini ödeyemiyorum, esnaf kefalet kredisini ödeyemiyorum diyenler için yazımızda bu durumda nasıl bir süreç başlayacak bilgi vermeye çalıştık. Bankalar esnaflar için çeşitli krediler veriyor. Bu kredilerin ödenmesi için taksitler çeşitli şekillerde olsa da banka kredinin müşteri tarafından geri ödenmesini beklemektedir. Ancak esnaf aldığı bu krediyi ödeyemezse ne olur, işte cevabı.

Ödenmezse Ne Olur?

Esnaflar, kredi ihtiyacı olduğunda genel olarak Esnaf ve Kefalet Odalarına başvuru yaparak finansman ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Esnaf ve Kefalet Odalarının sağladığı kredilerde faiz oranları bankalara kıyasla daha düşük olduğundan esnaflar tarafından tercih sebebidir. Esnafların aldıkları bu kredileri ödememesi durumunda ne olacağı konusu da merak edilenlerin başında gelmektedir. Esnaf kredisi ödenmezse ne olur? Sorusuna cevap arayanlar için bu konuyu aydınlatalım.

Esnaf ve Kefalet Odalarının, Halk Bankası ile anlaşması bulunduğundan, anlaşma gereği faiz oranları diğer bankalarla kıyaslandığı daha düşük ve avantajlıdır. Banka tarafından 3, 6 ve yıllık ödeme planları müşterilere sunulmaktadır. Kredi kullanımlarında şartların başında kefil talebi gelmektedir. Kefil dışında gerekli görülen müşterilerden teminat da gösterilmesi istenmektedir. Kefil konusunda genel olarak memur olan kişiler tercih sebebi olmaktadır. Ödemelerin yapılmama durumunda, memur üzerinde icra takibi başlatılabilmekte ve memur maaşı üzerinden kredi borcu tahsil edilebilmektedir.

Kredi kullanımlarında teminat gösterilmesi durumlarında ise gösterilen teminat üzerinden bankanın alacakları tahsil edilmektedir. Bu süreçler başlamadan önce, ilk olarak gecikme gün sayısı artan esnaflara ihtarname gönderilmektedir. İhbarnamede ödeme yapılması konusunda uyarı yapılır. Gönderilen ihbarname sonrasında da ödeme yapılmaya devam edilmesi durumunda yasal süreç başlamaktadır. Yasal süreçte kişi, kefili ve teminatları üzerinden banka işlem yapmaktadır. Yasal takip sürecine girmiş olan esnafların, tekrar bankalarla çalışması da bu süreçten sonra çok zor bir hale gelmektedir.

Kredi çekildikten sonra kredinin ödenmesi konusunda oldukça özenli davranmak gereklidir. Ödenmeyen krediler müşteriye sorun çıkarmaktadır. Geciktirilen kredi taksitleri için gecikme faizi uygulanabilir. Ayrıca taksitlerin geciktirilmesi, borçların biriktirilmesi gibi durumlar kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Kredi notu düşük olan kişiler de bankacılık işlemlerinde engellerle karşılaşabilir. Örneğin yeniden kredi almak istediğinizde kredi notu nedeniyle red cevabı alabilirsiniz. Kredi notunun düşük olması kredi kartı almak istediğinizde de karşınıza bir engel olarak çıkacaktır, kredi kartı almanız da zorlaşacaktır. Bu nedenle faizsiz ve geri ödemesini yapabileceğiniz kredi tutarlarını tercih etmeniz önerilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın