Euro veya Dolar Olarak İhtiyaç Kredisi Çekilir Mi?

euro-dolar-ihtiyac-kredisi

Euro veya Dolar Olarak İhtiyaç Kredisi Çekilir Mi? : Döviz  yani dolar ya da euro olarak bankadan ihtiyaç kredisi almak isteyenler olabiliyor. Döviz ihtiyaç kredisi çekmek mümkün mü yazımızda açıkladık. Kredi hesaplama ya da faiz hesaplama yapmadan önce döviz ile ihtiyaç kredisi alınır mı bakalım.

Bankalar farklı kredi ürünleri veriyor. Konut kredisi, eğitim kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi pek çok kredi çeşidi bulunuyor. Krediler türlerine göre farklı vade seçeneklerine sahip olabiliyor. Her kredi aynı vade seçeneği ile alınamayabilir. Aynı şekilde kredilerin faiz oranları da birbirinden farklı olabiliyor. Kredinin vadesine göre ya da çeşidine göre uygulanan faiz oranlarında değişiklik olabiliyor.

Tüketici kredi almasına engel bir durum olmadığı sürece ve şartları yerine getirdiğinde kredi alabiliyor. Belirli bir süre sonunda ödenmesi gereken kredi borcu vade süresine göre ödeniyor. Peki bankadan kredi almaya karar verdiniz. Ancak almak istediğiniz krediyi dolar olarak ya da euro olarak bankadan alabilir misiniz işte cevabı.

Dolar ve Euro Olarak Kredi Çekilir Mi?

Bankalar çeşitli kredi ürünleri veriyor. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi gibi birçok kredi çeşidi bulunuyor. Bazı konutlar dolar ile satılabiliyor, bazı dükkanlar dolar ile kiraya verilebiliyor. Bu durumda kredi çekmek isteyen müşteriler döviz olarak kredi çekilebilir mi sorusunu soruyor. Peki dolar olarak kredi çekilir mi ya da euro olarak kredi çekilir mi bakalım.

Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan bir birey iseniz ve T.C. vatandaşıysanız bu durumda bankadan Türk Lirası olarak kredi çekmeniz mümkündür. Bankadan kredi almak istediğinizde bireysel ihtiyaç kredilerinde Türk Lirası olarak kredi alabilirsiniz. Ancak döviz ve dövize endeksli olarak bankadan kredi alamazsınız.

Ayrıca dolar ya da euro olarak kredi alsaydınız bu durumda kur değişimlerinden de etkilenecektiniz. Bu durumda kredi alırken ödeme planı hazırladığınzıda kur değişimi sonucunda ödeme planınızla ilgili değişiklikler olabilirdi. Euro ya da dolar olarak ihtiyaç kredisi alsaydınız kredi vadeniz uzun olduğunda kurla ilgili değişimler sizi olumsuz etkileyebilirdi.

Bu nedenle bankadan kredi alırken ödeme planına dikkat etmelisiniz. Ödeme planında aylık yapacağınız ödemeler, kredinin vadesi gibi bilgiler ile planlama yapılmaktadır. Krediyi aldığınızda kredinin toplam maliyetinin ne kadar olacağını bilerek gelir durumunuzla kredi ödeme planını düzenleyebilirsiniz.

Bankadan döviz ya da euro olarak ihtiyaç kredisi kullanamazsınız. Ancak bankalar döviz hesabı açmaya imkan vermektedir. İsterseniz sahip olduğunuz dövizleri bankada açtıracağınız döviz hesabına yatırabilirsiniz.

Bu yazı sizi kredi almaya teşvik etmez. Kredi çekmek ya da çekmemek tamamen sizin kendi kararınızdır.

ATM’den Dolar Euro Çekilir Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster