Ev Alana Devlet Desteği Başvurusu Ve Şartları

ev alana devlet desteği

Ev Alana Başvurusu Ve Şartları : Ev almak istiyorum diyene devlet desteği ile ev alma imkanı sunuluyor. Nasıl başvuru yapacağınızı ve hangi şartların gerektiği bilgilerini yazımızdan alabilirsiniz. Bu destek hangi bankadan alınır, kimler bu destekten faydalanabilir ayrıntıları yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ev almak isteyenlerin devlet desteği ile alabileceği hakkındaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İlk Kez Ev Alana Devlet Desteği

Sosyal Politika düzenlemeleri kapsamında, ülkemizde yaşamını sürdüren vatandaşlarımız için konut alımına destek sağlamak amacıyla pozitif adımlar atıldı. Bu adım kapsamında 2016 Ocak ayı itibariyle 6637 sayılı kanun ile ev alacaklara destek verileceği 26 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete aracılığıyla duyuruldu. Şuanda yürürlükte olan bu uygulamayla ilk kez ev alacak olan kişilere devlet desteği verilmektedir. Ancak, herkes bu uygulamadan faydalanamamaktadır. Bazı koşullara sahip olan ve ilk kez ev sahibi olacak kişiler bu uygulamadan yararlanabilmektedir.

Konut Yardımı Desteği Alma Şartları

İlk defa konut sahibi olacak kişiler için yapılan bu uygulama, konut yardımı ifadesiyle geçmektedir. Bu yardımdan faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu duruma ek olarak mavi kart denilen duruma bağlı olanlar ve üçüncü derece kadar alt soyları bu yardımdan yararlanamamaktadır. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için ise bu uygulama kapsamında sadece Türkiye’de konut alınması durumunda yararlanma hakkı sunulmaktadır.

Kişinin üzerine tapulu bir evi varsa bu kişiler konut yardımı desteğinden faydalanamazlar.

Konut Hesabı Nasıl Açılmaktadır?

İlk defa bir evi sahibi olacak olma şartının yanı sıra konut hesabının da ilk defa açılıyor olması gerekmektedir. Konut hesabını ilk defa açacak olan kişiler bu haktan yararlanmaktadır. Konut hesabınızı, ülkemizde bulunan bankalar arasında herhangi birini tercih ederek açabilirsiniz. Yurt dışında yaşayan kişiler ise, bu hakka sahip olduğu durumlarda ülkemizde bulunan bankalar üzerinden konut hesabını açabilmektedir. Örnek verecek olursak, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız, Vakıfbank’ın Berlin şubesi üzerinden konut hesabını açabilmektedir.

Devlet desteği ile ev almak isteyenler konut hesabı açmalıdır. Bu hesap yurt içindeki şubeşerden TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fnu hesabı olarak açılmalıdır. Bu şekilde açtığınız hesap ile 3 ile 5 yıl geçtikten sonra devlet katkısı alabilmek mümkün olacaktır. Devlet katkısı 13 ile 15 bin TL arasında olacaktır. Hesabı açmaya gittiğiniz bankada ile katılımcı olarak sözleşme yapılacaktır. Açtığınız bu hesaba düzenli olarak ödeme yapmanız gerekiyor. Bankaya yaptığınız bu ödemeler konut edinim tarihine kadar en az 3 yıl süre ile konut hesabına düzenli olarak yapılmış olmalıdır.

Ayrıntılar için konut hesabı açtırdığınız banka ile görüşebilirsiniz. Bu yazıda genel olarak ilk kez ev alacaklara devlet desteği hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın