Çalışmayan Kadınlar ve Ev Hanımları Nasıl Kredi Çekebilir?

Çalışmayan Kadınlar ve Ev Hanımları Nasıl Kredi Çekebilir: Bankaların kredi vermeden önce bir takım formaliteler uygulaması ve düzenli geliri olduğuna dair belge istemesi geliri olmayan ev hanımları nasıl kredi alabilir sorusunu gündeme getirmiştir. Gerçekten ev hanımları tüm hayatlarını evlerine, eşine ve çocuklarına vakfetmiş durumdadır. Tüm zamanını ev ve aile işleriyle dolduran ev hanımları, yaptıkları bu işler karşılığında herhangi bir maddi menfaat de almamaktadır. Ancak günün birinde bir ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışmayan kadın veya ev hanımı kredi almak isterse hangi bankadan nasıl kredi alabilir?

Bu yazımızda çalışmayan kadınlar ve ev hanımlarının nasıl kredi alabileceklerini ve ev hanımlarına kredi veren bankalar hangileri olduğu konularını inceleyeceğiz.

Ev Hanımları ve Çalışmayan Kadınlar Kredi Çekebilir Mi?

Banka kredisi alabilmek için bankaların aradığı temel koşulları yerine getirmek gerekiyor. Bu koşullardan ilki kredi notudur. Kredi notu ne kadar yüksekse kredi alma ihtimali de bir o kadar yüksektir. Çünkü kredi notu bir kimsenin aldığı krediyi ödeyip ödeyemeyeceği yönünde bankalara ön bilgi sunmaktadır. Kredi notu düştükçe kişinin aldığı krediyi ödememe riski tam tersine artmaktadır. Bu yüzden bankalar kredi notu düşük kimselere kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Bankaların baktığı bir başka konu ise gelir durumudur. Düzenli geliri olan bir kimsenin aldığı krediyi zamanın ödeyebileceği kabul edilmektedir. Bu nedenle memurlar ve uzun süreden beri sigortalı olarak çalışan kimseler rahatlıkla kredi alabilmektedir. Hatta maaşlarını aldıkları bankaya kefil bile göstermeye gerek kalmadan kefilsiz ve gelir belgesiz kredi alma imkanına da sahiptirler. Bununla birlikte bankalar son zamanlarda gelir durumu olmasa bile ödeme gücü olabilen kişilere bunu ispatlamaları kaydıyla kredi verme imkanı tanımışlardır. Hatta buna yönelik olarak düşük limitli mini kredi paketleri çıkararak kampanya yapmaktadırlar. Halkbank mini kredi ve ING Bank mini kredi bu kampanyalardan bir kaçıdır.

Yukarıda anlattığımız bu iki kriter ev hanımları kredi almak istediklerinde de dikkate alınmaktadır. Bu açıdan ev hanımları ya da çalışmayan kadınlar kredi notu düşük olmamak ve aldığı krediyi ödeyebileceğine dair gerekli belgeleri sunduktan sonra kredi alabilmektedir. Yani ev hanımı kredi alabilir mi sorusuna cevap olarak kısaca, “evet, ev hanımları ve çalışmayan kadınlar da banka kredisinden yararlanabilir” şeklinde cevap verebiliriz.

Bu konu bağlamında ayrıca istihdama kazandırılmak istenen çalışmayan ev kadınlarına devlet destekli mikro kredi verildiğini de ekleyelim.

Ev Hanımları Kredi Alabilmek İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Ev hanımlarının kredi kullanabilmeleri için gerekli evraklar şunlardır:

 • Kimlik ya da kimlik yerine geçen belgenin fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Ödeme gücünü gösterir belge (tapu, vergi beyannamesi, maaş bordrosu…vs)
 • SGK hizmet dökümü

Bazı bankalar bu belgeler dışında özel olarak son 3 aya ait fatura, vergi borcu yoktur yazısı gibi ek belgeler isteyebilmektedir.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Kullanabilir Sorusuna 4 Yöntemle Cevap

Kredi notu düşük olan ev hanımları maalesef kredi kullanamamaktadır. Buna karşın ev hanımları ya da çalışmayan kadınlar, kredi notları yüksek olsa bile gelir sahibi olduklarını ispatlayamadıkları için kredi kullanamamaktadır. İşte gelir belgesi nedeniyle kredi başvuruları reddedilen ev hanımlarının kredi kullanabilmeleri adına 4 yöntemi sıralıyoruz:

1. Ev Hanımları Krediye Kefil Bulabilir

Kredi not yüksek ve düzenli gelir sahibi olan bir kimsenin krediye kefil olması durumunda bankalar rahatlıkla kredi imkanı sunmaktadır. Ev hanımları da eşi, kardeşi ya da bir tanıdığının kendisine kefil olması ile rahatlıkla istediği krediyi alabilecektir. Çünkü banka kredilerine kefil olan kişi, banka karşısında tıpkı borçlu gibidir. Asıl borçlu kredi borcunu ödememesi halinde banka, kefilden alacağını alabileceği için kefillik durumunda rahatlıkla kredi alınabilmektedir.

2. Kira Geliri Olduğunu Gösterebilirsiniz

Gayrimenkul (ev, daire, arsa, tarla..vs.) ya da faiz/kâr payı gibi gelire sahipseniz, bu gelir durumunuzu bankaya bildirmeniz durumunda banka, aldığınız krediyi ödeyebileceğiniz kanaatine vararak kredi talebinizi olumlu yanıtlayacaktır.

Kira geliri sahibi olan ev hanımlarının alabilecekleri kredi miktarının kira geliriyle orantılı olduğunu belirtelim.

3. Evde Çalışarak Para Kazandığınızı Bankaya Belirtebilirsiniz

Bazı ev hanımları evde fason iş yaparak ya da yaptıkları yemek gibi ürünleri pazarlayarak gelir elde etmektedir. Bu gibi gelir sahibi olan ev hanımları, yaptıkları işten kazandıkları paranın makbuzunu ya da yıllık olarak bu işle bağlantılı olarak vergi dairesine sundukları gelir vergisi beyannamesini bankaya ibraz etmeleri halinde banka gelir sahibi olduğu kanaatine vararak ev hanımlarına rahatlıkla kredi verebilmektedir.

4. İpotek ya da Rehin Göstererek Kredi Alabilirsiniz

Taşınmaz bir malınız varsa örneğin ev, arsa, daire gibi bu taşınmazı bankaya ipotek ederek kredi alabilirsiniz. Benzer şekilde taşınabilir mal denilen araba, kamyonet gibi bir malvarlığınız varsa bunun üzerine de rehin konularak bankadan kredi çekebilirsiniz. Gerek ipotek gerekse rehin karşılığı kredi çektiğinizde banka bu krediyi teminat altına aldığı için kredinin ödenmemesi durumunda ipotek konulan taşınmazı ya da rehin konulan taşınır malı satarak alacağını rahatlıkla tahsil edebilecektir.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Kredi notu düşük olmamak kaydıyla yukarıdaki yöntemleri yerine getiren ev hanımları rahatlıkla kredi kullanabilmektedir. Bankaların hemen hemen hepsi de bu durumda olan ev hanımlarına sıcak bakmaktadır. Ancak hemen belirtelim ki bankaların bir kısmı çalışmayan kadınlar ve ev hanımları için ödeme güçlerinin tespiti amacıyla başlangıçta 5000-10000 TL arasında düşük limitli kredi sunmaktadır.

Ev hanımlarına ve çalışmayan kadınlara yukarıda saydığımız yöntemler doğrultusunda şu bankaların daha kolay kredi verdiğini ifade edebiliriz:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Denizbank
 • TEB
 • Odeabank
 • QNB Finansbank
 • Akbank

Ev Hanımlarına ve Çalışmayan Kadınlara En Kolay Kredi Veren 3 Banka 

Ev hanımlarına ve çalışmayan kadınlara en kolay kredi veren bankalar genellikle düşük limitli kredi paketleriyle gündeme gelmektedir. Bu bankaları şu şekilde gösterelim:

Ev Hanımlarına Halkbank Mini Kredi Paketi 

Halkbank 10 ay vade, %1,62 faiz oranı ile toplamda 5000 TL mini kredi imkanı sunmaktadır. Kredi limiti düşük olduğu için bankanın krediye uyguladığı formalite de azdır. Rahatlıkla alınabilecek bir kredi paketidir. Ancak kredi için ödeme gücünüzün olduğunu göstermeniz şarttır.

Çalışmayan Kadınlara İNG Bank Mini Kredi Paketi

İNG Bank 48 ay vade %1,99’dan başlayan faiz oranlarıyla 5000 TL kredi fırsatı sunmaktadır. Krediyi almak için ödeme gücünüzün olduğunu göstermeniz yeterlidir. Elbette kredi notunuzun da düşük olmaması zorunludur.

Burgan Bank Gelir Belgesiz, Sigorta Ücretsiz ve Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Burgan Bank “www.burgan.com.tr” resmi internet sayfasından yapılabilen kredi başvurusu için gelir belgesi, sigorta ücreti ve masraf istemediğini ilan etmiştir.

Kredi başvurusu için Burgan Bank’ın resmi internet sayfasına giriş yapıyorsunuz ve çıkan ekrandan ihtiyaç kredisine başvuru seçeneğini tıklayıp başvuru ekranına geliyorsunuz. Başvuru ekranında da almak istediğiniz kredinin tutarı, vadesi ve size ait bilgileri girdikten sonra kredi başvurunuz yapılmış oluyor. En geç 24 saat içinde de kredi talebiniz onaylanıyor.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalara Nasıl Başvuru Yapılır?

Ev hanımlarına kredi veren bankalara kredi başvuruları kredi veren bankanın ilan ettiği şekilde yapılabilmektedir. Bununla birlikte ev hanımları kredi başvurusu yapmak için şu yollardan birini kullanabilir:

 • En yakın banka şubesine giderek
 • Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi talebini ileterek
 • Bankanın internet sayfasına giriş yaparak,
 • Bankanın internet ya da mobil bankacılığına giriş yaparak
 • Banka ATM’lerine giriş yaparak.

Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği Kredisi

Ev hanımlarına devletin desteği devam etmektedir.  KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen girişimci kadınlara genelikle 50 bin TL hibe desteği vermektedir. Bu para ile kendi işini kuran ev hanımları, aldığı parayı da geri ödememektedir. Bunun dışında ayrıca KOSGEB, 100 bin TL ve 60 ay vadeli faizsiz kredi imkanı sağladığını da belirtelim.

Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları ve çalışmayan kadınlar, bu hibe desteğinden ya da krediden yararlanmak istiyorsa KOSGEB’e başvuru yapmalı ve gerekli eğitimleri aldıktan sonra kurmak istedikleri iş projesini KOSGEB’e kabul ettirmek zorundadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın