Ev Hanımlarının Evde Ek İş Olarak Yapabileceği İşler

Ev Hanımlarının Evde Ek İş Olarak Yapabileceği İşler: Ek gelir elde etmek ve para kazanmak için ek iş arayan ev hanımlarına ek iş imkanı sağlayan bir çok firma bulunmaktadır. Bunun dışında ev hanımları, İş-Kur ev hanımlarına evde iş imkanı projesi kapsamında ya da benzer kurumlar kurumlar aracılığıyla da ek iş yapabilecekleri işler alabilmektedir. Ancak evde hangi işlerin yapılabileceği ya da ev iş ilanları veren firmalar konusu hakkında detaylı bilgi sahibi olunamadığı için ev hanımları ek iş konusunda ne yapabileceği sorusuna da cevap bulamamaktadır.

Bu yazımızda ev hanımlarının evde ek iş olarak yapabileceği işler bağlamında ek iş önerileri ve ek işler için firmalarla nasıl bağlantıya geçilebileceği konusuna değineceğiz.

Ev Hanımları İçin Ek İşler Neden Önemlidir?

Ev hanımları, ev işlerinden artan kalan zamanı değerlendirmek ve gerek kendi ihtiyaçları gerekse aile bütçesine katkı sağlamak için ek iş yapabilmektedir. Bu sayede ekonomik olarak hem kimseye yük olmayarak kendi ayaklarının üzerinde durabilmekte hem de aile bütçesine katkı sağlayarak yaşam standartlarını yükseltebilmektedir. Bunun dışında ev hanımları iş hayatında yer aldıkça toplumdaki iş gücünün atıl kalması önlenmekte ve bu iş gücü ekonomi hayatına kazandırılmaktadır.

Ev Hanımları İçin Evde Ek İş Önerileri

Ev hanımlarının evde ek iş olarak yapabilecekleri bir çok iş bulunmaktadır. Bu işler için üniversite mezunu olmak ya da kalifiye eleman olmak gibi bir zorunluluk da yoktur. Hem yapımı hem de kazancı iyi olan bu ek işleri yaparak bütçenize gelir sağlayabilirsiniz. İşte ek iş önerileri:

Evde Çağrı Merkezi İşi 

Gelişen teknoloji ile birlikte firmalar müşteri hizmetlerini evlerden de verebilecek duruma geldiler. İşletmeler kira, enerji, mutfak masrafları gibi çağrı merkezi maliyetlerinden kurtulmak için bu hizmeti evde bir iş olarak sunmaya başladılar. Böylece firmaların müşterilerle ilgili talep ve şikayetlerini evde çağrı merkezi hizmeti veren bir iş ortaya çıktı.

Evde çağrı merkezi işi yapan kişilerin yapacağı iş, firmanın müşterilerinin talep ve şikayetlerini firmanın ilgili birimine aktarmaktan ibarettir.

Evde çağrı merkezi işi için yapmanız gereken, çağrı merkezi işi veren firmalara bizzat giderek ya da internetten başvuru yapmanızdır.

Eğer karşı tarafla iletişime geçebilecek düzeyde diksiyonunuz var ve müşterilerle konuşurken sabırlı olabilecekseniz bu iş tam size göre. Yapacağınız işin niteliğine ve çalışma sürenize göre ayda 5000 TL’ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Evde çağrı merkezi işi hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayarak yönlendirildiğiniz sayfadaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Evde Sabun Paketleme İşi 

Firmalar, işçi ve depolama maliyetlerini düşürmek ya da siparişlerin yoğun olduğu dönemlerde talepleri karşılamak için evlere ek iş vermektedir. Sabun paketleme işi de bu tarz işlerdendir.

Sabun firmaları, paketlenecek sabunları ve paketleri hazır olarak bu işi yapmak isteyen kişilere teslim etmektedir. Bu işi alan kişiler de kendilerine tanınan süre içerisinde teslim aldıkları sabunları paketlerine koymaktadır. İş tamamen bundan ibarettir.

Sabun paketleme işinde paketlediğiniz sabun başına para alırsınız. Bugün için bir tane sabun paketleme için en az 10 kuruş para ödenmektedir. Bir sabunun paketlenmesinin en fazla 1 dakika sürdüğü dikkate alındığında, saatte en az 6 TL kazanç elde etmeniz mümkündür.

Sabun paketleme işinde pratik kazanmış olan ev hanımları, günde yaklaşık 1000 tane sabun paketleyebilmektedir. Bu da aylık 3000 TL’ye yakın gelir anlamına gelmektedir.

Sabun paketleme işi daha çok büyükşehirlerde yapılmaktadır. İstanbul, Ankara, Bursa, Adana, Gaziantep, Denizli, İzmir, Konya gibi sanayisi olan şehirlerde sabun paketleme işi yaptırılmaktadır.

Evde Barkod ve Etiket Takma İşi

Tekstil firmaları, ürettiği ürünlerin üzerine markalarını, fiyatları ve barkodları yapıştırmaktadır. Birçok mağazada elbiselerin üzerinde gördüğünüz fiyat ve ürün bilgisi kartlarının takılı olduğu zincir ya da misina genellikle el yordamıyla takılmaktadır. Bazı firmalar bu iş için makine kullansa da halen bir çok firma evde barkod ve etiket takma işi yaptırmaktadır.

Barkod ve etiket takma işinde yapmanız gereken firmanın size verdiği fiyat ve ürün bilgisi kartlarını yine firmanın temin ettiği zincir, ip ya da misina şeklindeki ipten geçirerek firmanın belirlediği yere takmanızdır.

Barkod takma ve etiket yapıştırma işi ücreti genellikle parça başına hesaplanmaktadır. Ancak firmalar farklı ödeme teklifi de sunabilmektedir. Bununla birlikte tam zamanlı olarak evde bu iş yapanlar en az 1500 TL civarında para kazanabilmektedir.

Barkod ve etiket işi tekstil üretiminin yoğun olduğu illerde rahatlıkla bulunabilecek işlerdendir. Bu anlamda İstanbul, Ankara, Gaziantep, Batman, Bursa, Denizli, Konya, İzmir, Antalya, Mersin illerinde bu tarz ek iş imkanı bulabilirsiniz.

Yöresel Yemekler, Pasta, Tatlı ya da Kahvaltılık Yapımı

Lezzet konusunda maharetli iseniz kolaylıkla iş bulabileceğiniz alanlardan biri yemek sektörüdür. Yaşadığınız bölgede bir çok lokanta ya da pastane tarzı işletme bulunmaktadır. Dolayısıyla lezzetli olarak yaptığınız yöresel yemekleri ya da tatlı türü ürünleri bu işletmelere pazarlayarak para kazanabilirsiniz.

Evde yemek işi yapmak için öncelikle yapacağınız yiyeceğe göre lokanta ya da pastane ile öngörüşme yapacaksınız. Hatta bu işletmelere, yaptığınız yiyeceğin bir örneğini de götürebilirsiniz. Böylece ürünü tadarak nasıl bir iş çıkarabileceğinizi görebilirler. Daha sonra tüm malzemelerin sizin tarafınızdan karşılandığında ya da malzemelerin onlar tarafından karşılanması durumunda ne kadar bir fiyata ürün çıkarabileceğinizi teklif edersiniz. Anlaşmanız durumunda ayda yüksek rakamlar kazanabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgede bu işi yaptıran işyerlerine giderek ya da böyle bir iş yoksa doğrudan siz teklif ederek bu tarz işler alabilirsiniz. Sadece bulunduğunuz bölgede değil, ulaşabildiğiniz her işletmeye bu işi yapabilirsiniz.

Evde yemek yapım işi konusunda bir örnek vermek gerekirse içli köfte, midye ve çiğ köfte yapımı hemen alıcı bulmaktadır. Benzer şekilde kuru ve yaş pasta da pastanelere hemen satılabilecek ürünlerdir.

Evde yemek yapım işinden kazanacağınız para sizin işletme ile anlaşmanıza bağlı olduğu için ikna kabiliyetiniz ne kadar yüksek ve yiyecekleriniz ne kadar çok sevilmişse o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Evde Çocuk Bakımı İşi 

Eğer eviniz çocuk bakmaya müsait ve hijyene uygun ise çalışan anne ve babalar çocuklarını size emanet ederek gün içinde çocuğun bakımını üstlenebilirsiniz. Evde çocuk bakımı işinde başarılı olmak için çocukları sevmeniz ve sabırlı olmanız şarttır. Aksi halde çocuğun anne ve babası ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Evde çocuk bakım işi zor olmakla birlikte kazancı yüksektir. Çocuğun gün içinde elbise değişimi, tuvalet ihtiyacının giderilmesi, beslenmesi, uyutulması ve oyun ihtiyacına cevap verilmesi gibi rutin işleri yapmak durumundasınız. Bunlar zor görünmekle birlikte bu işi yapmanız halinde aylık 2000 TL gelir elde edebilirsiniz.

Kendi evinizde bebek ya da çocuk bakıcılığı işi daha çok ebeveynlerle aynı apartmanda, mahallede ya da sitede oturmanız halinde yapılabilecek bir iştir. Çünkü ebeveynler bilmedikleri yerlere çocuklarını emanet etmeye pek sıcak bakmamaktadır. Ancak çevrenizde iyi olarak bilinmeniz halinde bunun aksi de mümkündür.

Davetiye Katlama ve Paketleme İşi

Evde yapılabilecek iş listesi oluşturulsa davetiye katlama işi ilk sıralarda yer alır. Son 5-6 yıldır revaçta olan bu iş oldukça da kolaydır. Yapmanız gereken basılmış davetiyeleri zarfa ya da davetiye için özel olarak üretilmiş kılıfa koymaktan ibarettir.

Ayda 500-1000 arasında davetiye paketleme işi yapanlar aylık 2000 TL’ye kadar para kazanabilmektedir. Dakikada en az 4 davetiyenin paketlenebileceği dikkate alındığında günde 2-3 saat çalışarak bu parayı elde etmeniz mümkündür.

Evde davetiye katlama ya da benzeri paketleme işi için yaşadığınız ildeki matbaacıların bulunduğu yere giderek görüşme yapmanız yeterlidir. Orada bulunan matbaacılar, size bu konuda yardımcı olabileceği gibi yönlendirmede de bulunabilecektir.

Ev Hanımlarına Evde Ek İş Listesi  

Ev hanımlarının yapabileceği işler sadece yukarıda örnek olarak saydığımız işlerden ibaret değildir. Bunun dışında daha pek çok iş bulunmaktadır. Bu kapsamda şu işler de evde ek iş olarak düşünülebilir:

 • Galoş ve bone paketleme işi
 • Evde üçlü priz montaj işi
 • Mandal montajlama işi
 • Evde gömlek yakası dikme işi
 • Evde poşet katlama işi
 • Evde kına paketleme işi
 • İnternet yazarlığı
 • El işi
 • Reçel, turşu, salça, kışlık konserve gibi ev ürünleri işi
 • Meyve kurutma işi

Evlere İş Veren Firmalar İle İletişim Kurmak İçin Ne Yapabilirim?

Evde iş veren şirketler ile iletişim kurmak için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • internette yer alan Google, Yandex ya da Bing gibi arama motorlarına evlere iş veren firmalar yazarak çıkan sonuçlardan güncel olan ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Benzer şekilde sırf iş bulma amacıyla kurulmuş olan internet sitelerini günlük takip ederek iş ilanlarına başvurabilirsiniz.
 • Yapmak istediğiniz ek işle iştigal eden firmalara bizzat giderek talebinizi iletebilirsiniz. Başvuru yaptığınız firma bu işi yaptırmıyor olsa da aynı sektör içinde bu işi yaptıran firma hakkında bilgisi olabileceği için sizi bu firmaya yönlendirebilecektir.
 • Yemek ve pasta gibi kendinizin ürünlerini pazarlayacaksanız, bizzat kendiniz lokanta ya da pastane gibi işyerlerine giderek işletme sahibiyle görüşmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Evde oturduğunuz yerde internetten para kazanabileceğiniz iş fikirleri hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

One Response

Tüm yorumları göster
 1. Zeynep
  5 Kasım 2018

Bir cevap yazın