Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İçin Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler

Ev Yemekleri Dükkanı Açmak İçin Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler: Ev yemekleri yaparak para kazanma fikri özellikle ev hanımları nasıl para kazanabilir sorusuna önemli bir cevap niteliği taşımaktadır. Bunun dışında ev yemekleri yapım işi önemli bir müşteri potansiyeline sahip olması ve işyerinin açılışı için büyük maliyet gerektirmemesi nedeniyle oldukça tercih edilen bir para kazanma yoludur.

Bu yazımızda ev yemekleri lokantası hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Neden Ev Yemekleri Dükkanı Açmalısınız?

Ev yemekleri dükkanı açmak için çok farklı neden gösterebiliriz. Gerçekten ülkemiz farklı kültürlere ve buna paralel olarak farklı lezzetlere ev sahipliği yapmaktadır. Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen ya da yemek ihtiyacını sürekli dışarıdan karşılayanlar bir müddet sonra evde yapılan yemeklerin varlığını aramaya başlıyor. Diğer taraftan ev yemeklerinin sağlıklı olması, ticari bir kaygıdan ziyade lezzete önem verilmesi ve üretimin tamamıyla el emeği göz nuru olması nedeniyle çoğu kişi ev yemekleri dükkanını tercih etmektedir. Dolayısıyla ev yemekleri lokantası her zaman müşteri potansiyeline sahip bir iş alanıdır.

Ev yemekleri lokantası açmanız için bir neden de iş gücü maliyetinin az olmasıdır. Çünkü ev yemekleri lokantasının asıl unsuru yemek yapan kişidir. Genelde ev yemekleri lokantası butik şeklinde olduğu için gerek iş gücü gerek işyeri kirası gerekse enerji ve temizlik gibi maliyetler oldukça düşüktür.

Ev yemekleri dükkanını açmak için büyük miktarda yatırıma da gerek yoktur. Çünkü ev yemekleri lokantasında ihtiyaç duyacağınız ana malzemeler yemek pişirmek için geniş bir tencere ve yemeklerin servis edileceği tabak, çatal ve bıçaktan ibarettir.

Ev Yemekleri Dükkanı Nasıl Açılır?

Ev yemekleri dükkanı açmak için gereken aslında yöresel yemekler ve diğer ev yemekleri konusunda maharetli olmaktan ibarettir. Eğer siz de piyasada ticari olarak satılan yemeklerin dışında gizli bir tarif biliyorsanız ya da lezzetli yemekler yapabiliyorsanız, ev yemekleri lokantası açmanızın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Özellikle yöresel yemek yapabilen kişiler, kısa sürede açıldıkları bölgede farklı bir marka haline gelebilmektedir. Dolayısıyla ev yemekleri lokantası iyi bir iş fırsatı olduğunu söyleyebiliriz.

Ev Yemekleri Lokantası Açarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev yemekleri lokantası açarken konseptinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bir defa unutmayın ki siz ev yemeği satacaksınız. Bu yüzden fast food tarzı yemekleri, lahmacun ya da benzeri ürünleri satsanız bile bunları ön plana çıkartmayın. Sizi diğer lokantalardan ayıracak bir menünüz olmalıdır. Bu menüyü belirlerken farklı kültürlere ait ev yemeklerini kullanabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken bunların ev yemekleri olmasıdır.

Ev yemekleri lokantası açarken kendi yemek becerilerinizin bir yere kadar yetebileceğini düşünüyorsanız, farklı kültürlere ait ev yemekleri için ev hanımları ile işbirliği yapabilirsiniz. Örneğin fason olarak bir ev hanımına içli köfte yaptırabilirsiniz. Benzer şekilde bir başka ev hanımına bir başka yemek yaptırarak ürün çeşitliliğini arttırıp haftanın her günü farklı bir yemek çıkartabilirsiniz.

Ev yemekleri dükkanının temel özelliği sulu ve sebzeli yemeklerdir. Bu nedenle menünüzde her gün sulu ve sebzeli yemek bulundurmalısınız.

Yemek menüsünü 4 çeşit olarak sunabilirsiniz. Ancak siz müşteriye alacakları yemek konusunda seçenek sunmayı unutmayın.

Özellikle öğrencilerin yoğun olduğu bölgede ev yemekleri lokantası açacaksanız, fiyatları makul seviyede tutmanız kısa sürede müşteri çevrenizin genişlemesini sağlayacaktır. Ayrıca yemeklerin sunumunda göz dolduracak ikramlarda bulunmanız bir anda isminizin etrafta yayılmasını sağlayacaktır. İkramdan kaçınmayın ve bu konuda cömert olun. Emin olun bunlar size zarar değil bilakis reklam olarak geri dönecektir.

Ev yemekleri lokantası açtığınızda işyerinizi üzerine ya da kapıya yemeklerin listesini ve fiyatlarını yazın. Böylece müşteri menüyü kontrol edip ne istediğini bilerek lokantaya girecektir.

İşyerinde yemek servisi çok önemlidir. İster self servis olsun isterse kendiniz yemekleri sunun, masaların ve kullanılan malzemelerin temizliği çok önemlidir.

Ev yemekleri lokantası konusunda dikkat etmeniz konuları belirlerken aslında empati yapmanız yeterlidir. Siz bir ev yemekleri lokantasına gittiğinizde iş yerinden ne beklerseniz onları uygulamanız yeterli olacaktır.

Ev Yemekleri Lokantası Açarken İşyeri Konsepti Nasıl Olmalıdır?

Ev yemekleri lokantası açarken hitap ettiğiniz kesim genellikle lüks yaşam sunan bir kesim değil, ağırlıklı olarak öğrenci ve esnaf kesimi olacaktır. Bu nedenle maliyetli bir konsept belirlememelisiniz. Temiz bir masa, masa örtüsü ve sandalye kullanmanız yeterlidir. Zira ev yemekleri satan bir lokanta, gelen müşteriye ev havasını yaşatabilmelidir.

Ev Yemekleri Lokantasını Nerede Açmalısınız?

Ev yemekleri lokantası açarken yanınızda büyük bir lokanta olmasının bir öneminin olmadığını unutmayın. Çünkü sizin hedef kitleniz ev yemeği yiyecek kişilerdir. Bunun dışında ev yemekleri lokantasının lokasyonunu belirlerken müşterinin görebileceği ve rahat ulaşabileceği bir yer olmasına dikkat etmelisiniz.

Ev yemekleri lokantası açarken öğrencilerin yoğun yaşadığı bölgeler tercih edilebileceği gibi işyerlerinin yoğun olduğu bölgeler de tercih edilebilir. Bu anlamda okul ve üniversitelere yakın bölgeler, sanayi siteleri, çarşılar lokanta için uygun mekanlardır. Yine işyeri tercihini yaparken insan hareketliliğinin olduğu yerleri tercih etmeniz tanınmanız açısından kolay olacaktır.

Ev Yemekleri Lokantası İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Ev yemekleri lokantası açmak için gerekli malzemeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Yemek pişirmek için sanayi tipi tencere
 • Sanayi tipi ocak
 • Yemeklerin servis için konulacağı büfe
 • Çatal
 • Bıçak
 • Kaşık
 • Tabak
 • Ekmek kutusu
 • Tepsi ya da tabldot
 • Kase
 • Masa
 • Sandalye
 • Masa örtüsü
 • Tuzluk-Biberlik
 • Peçetelik
 • Camlar için perde
 • Fırça, süpürge, kürek gibi temizlik malzemeleri

Bu ana malzemeler dışında yapmak istediğiniz işin genişliğine ve ihtiyaca göre farklı malzemeler de alabilirsiniz.

Üçüncü Sınıf Ev Yemekleri Lokantası Açmak İçin İşyerinin Sahip Olması Gereken Özellikleri Nelerdir?

Üçüncü sınıf bir ev yemekleri lokantası açarken işyerinin bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu özellikler şöyledir:

 • Ustalık belgesi olan bir aşçı olmalıdır.
 • Mutfak üç bölümden oluşacaktır. Bunlar hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri.
 • Lokantanın zemini temizlenebilir yüzey olmalıdır. Bu anlamda zemin seramik, mermer ya da mozaik gibi yıkanabilir-dezenfekte edilebilir sert malzeme ile kaplanmalıdır.
 • İşyerinde aspiratör gibi havalandırma olmalıdır.
 • Lavabo olarak kullanılacak yerin yemek yenilen alandan ayrılmış olması şarttır.

Ev Yemekleri Lokantası Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

Bu yazının en çok merak edilen konularından birinin, ev yemekleri lokantası açma maliyetinin ne kadar sorusu olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Gerçekten bir işyeri açmak için gereken ilk yatırım maliyeti, o işyerini açmada en önemli faktördür. Ev yemekleri lokantası açmak için de aynı faktörün geçerli olduğunu söylemeliyiz.

Ev yemekleri lokantası açılış maliyeti, işyerinin büyüklüğüne göre değişmektedir. Ancak biz burada hemen şunu söyleyebiliriz. Bugün için ortalama büyüklükte bir ev yemekleri lokantası açmak için ihtiyaç duyacağınız para en az 25.000 TL’dir. Bu para işyerine konulacak olan masa, sandalye, tabak gibi demirbaş malzemeler için olduğunu söyleyelim. Bunun yanında yemek pişirmek için alacağınız baharatlar ve yemek malzemeleri ile birlikte minimum 30.000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ancak işyeriniz için gerekli olan bu malzemeleri ikinci el alarak maliyeti düşürebilirsiniz.

Eğer işyerinin ilk kurulum maliyeti çok geldi ve işyerinde yemekleri yapacak olan bizzat kendiniz iseniz, küçük bir işyeri açarak bu işe başlayabilirsiniz. Böylece para kazandıkça işyerinizi de büyütebilirsiniz.

Ev yemekleri lokantası açmak için yeterli miktarda paranız yok ise yanınıza ortak alabilirsiniz. Şayet işyerinize ortak istemiyorsanız hazırlayacağınız proje ile KOSGEB’den yatırım desteği talep edebilirsiniz.

Ev Yemekleri Lokantasından Aylık Ne Kadar Para Kazanırım?

Ev yemekleri lokantası ne kazandırır sorusu, bu şekilde işyeri açarak para kazanmaya karar vermede önemli rol oynamaktadır. Ev yemekleri lokantasından ne kadar kazanılacağı sorusu lokantanın bulunduğu yere göre değişmektedir. Ancak bugün sadece öğle yemeği satan ev yemekleri lokantasının aylık asgari 3000-5000 TL arası para kazandırdığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla kahvaltı ve akşam yemeği satılması durumunda aylık gelirin daha da yüksek olabileceğini söyleyebiliriz.

Ev Yemekleri Lokantası Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ev yemekleri lokantası açmak için işyerinizin bulunduğu belediyeden işyeri açma belgesini, Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden denetim belgesini, maliyeden de vergi kaydınızı yaptırarak vergi levhasını almanız gerekmektedir. Eğer işyeriniz hijyene uygun değil ya da lokanta olarak işletilmeye müsait değilse ve bu belgeleri almadan işyeri açmışsanız, işyerinizin mühürlenerek hakkınızda idari para cezası uygulanacağını unutmamalısınız.

Şimdi gelelim belediyeden işyeri açma ruhsatı başvurusu için gerekli belgelerin neler olduğuna:

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • İşyerine ait tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izni belgesi (iskan)
 • İşyeri kiralık ise kira sözleşmesi
 • Lokantacılar odasına kayıt olduğuna dair belge
 • SGK kayıt belgesi
 • İşyeri su ve elektrik aboneliği belgesi
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunulduğuna dair belge
 • Adli sicil kaydı
 • Ustalık belgesi

Bu belgelerin bir kısmını belediyelerin bazıları istemeyebilmektedir. Burada tüm belgelere yer vermeyi tercih ettik. Bu nedenle başvuru öncesinde ilgili belediyeyi arayarak bilgi almanızda yarar vardır.

Ev Yemekleri Lokantası Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Ev yemekleri lokantası açmak için işyerinin bulunduğu ilçenin belediye başkanlığına yukarıda yer verdiğimiz belgelerle başvuru yapmanız yeterlidir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın