Evde Bakım Maaşı Kaç Ayda Bağlanır?

evde-bakim-maasi-kac-ay

Evde Bakım Maaşı Kaç Ayda Bağlanır? : Evde bakım parası aylığı için, evde bakım maaşı onayı almanız gereklidir. Evde bakım maaşı almak için bir engel çıkmazsa gerekli incelemelerin ardından evde bakım maaşı alabilirsiniz. Evde bakım parası alabilmek için gerekli belgeleri sunmanız gerekir.

Evde bakım aylığı almak için ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gerekli belgeleri hazırlayıp başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne giderek evde bakım parası, evde bakım aylığı başvuru işlemi yapabilirsiniz.

Evde bakım maaşı başvuru işleminden önce evde bakım maaşı almak için gerekli belgeleri hazırlayıp teslim etmeniz gerekiyor. Bu belgeler arasında evde bakım maaşı alabilmek için sağlık kurulu raporu bulunuyor. Yetkili hastaneden sağlık kurulu raporu alınmalıdır. Bu rapor %50 ve üzeri engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olmalıdır. Raporda yer alan “Ağır engellidir” ifadesinin evet cevabı ile işaretlenmiş olması evde bakım maaşı alabilmek için gereklidir.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir, Nereye Başvurulur? yazımızdan şartlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Peki evde bakım maaşı ne zaman bağlanır bakalım.

Evde Bakım Maaşı Kaç Ayda Bağlanır?

Evde bakım maaşı ihtiyaç sahipleri için önemli bir maaştır. Engelli, bakıma muhtaç durumdaki kişinin giderlerinin, masraflarının karşılanmasında kullanılabilir. Evde bakım maaşı almak için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra ilgili yere teslim edilmelidir. Evde bakım maaşı alınabilmesi için kişinin bakım maaşı alma şartlarını yerine getirmesi ve belgelerin eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Belgeler teslim edildikten sonra incelenecektir. Tabi bakım maaşı başvurusu yapıldıktan sonra merak edilen sorulardan biri de evde bakım maaşı kaç günde bağlanır sorusudur. Bakım maaşı bağlanma süresi şehirden şehire farklılık gösterebiliyor. Ancak ortalama olarak evde bakım maaşı kaç ayda bağlanır sorusuna 2 ay ile 4 ay arasında evde bakım maaşı bağlanabilir. Bu süre içerisinde evde bakım maaşı almanıza bir engel görülmezse evde bakım maaşı bağlanacaktır.

Ayrıca evde bakım maaşı almak için başvuru yaptıktan sonra iletişim bilgilerinizde ya da ikametgah bilgilerinizde bir değişiklik yaşanırsa evde bakım maaşı bağlanma kesilebilir. Eğer siz yaşanılan bu değişikliği başvuru yaptığınız yere bildirirseniz başvurunuzun değerlendirilmesi için verilen zamandan daha kısa sürede evde bakım maaşı bağlanabilir. Evde bakım aylığı kaç ayda bağlanır sorusunda ikametgah adresi ve iletişim bilgilerinin önemli olduğunu unutmayın.

Evde bakım aylığı kaç ayda bağlanır sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk. Evde hasta bakım ücreti almak için bir süre beklemeniz gerekiyor. Beklenilen süre sonunda ise bir sorun çıkmazsa evde bakım maaşı alabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın