Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir, Nereye Başvurulur?

engelli-bakim-maasi-sartlar

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir, ? : Engelli kişilere evde bakım parası için nereye başvurulur ve engelli hasta bakım parası için gerekli belgeler neler yazımızda açıkladık. Engelli kişi için evde bakım maaşına nasıl başvurulur öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Öncelikle evde bakım maaşı nedir kısaca bir açıklama yaptıktan sonra evde bakım maaşı kimlere bağlanır şartları nelerdir yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nedir; evde bakım maaşı sağlık raporu ile belgelenmiş ve kanıtlanmış olan ağır engelli bireylere,muhtaçlık kriterlerini yerine getiren, gelir kriterleri düşük olan ve ağır engeli nedeniyle vücudunu tümüyle kullanmayan bireylere bakan kişinin yakınlarına verilen bir destektir ve bu destek evde bakım maaşıdır.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Evde bakım maaşı başvurusu yapmadan önce evde bakım maaşı almanın şartları nelerdir hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. Bu şartlara uyan kişiler evde bakım maaşı almak için başvuru yapılabilir.

Evde bakım maaşı için öncelikle bilinmesi gereken; bu maaş engelli kişiye bakanın yakınına verilmektedir. Engelliye bakan kişi akrabasıysa evde bakım maaşını çekmeye gidebilir. Ancak engelliye evde bakım yapan bakıcı evde bakım maaşını çekemez.

Evde bakım maaşı alma şartları arasında engelli kişinin engel oranının en az %50 olması gerekiyor ya da “ağır engelli” belgesi sahibi olması gerekiyor. Eğer alınan sağlık raporu ile ağır engelli olduğu belgelenirse evde bakım maaşı alabilir.

Evde bakım maaşı bağlanma şartları arasında; engellinin yaşadığı hane içerisinde yaşayan kişilere, her bir kişi için düşen aylık gelir oranı için bir asgari ücretin 2/3 ünden daha az olması gereklidir. Eğer daha fazla ise bu durumda engelli verilmemektedir.

Bu hesabı yapmak ve engelli maaşı alabilmek için bu şartı hesaplamak istiyorsanız bu durumu şöyle bir örnekle açıklayalım. Evinize giren aylık geliri hane içerisindeki hane halkı sayısına bölmelisiniz. Bu şekilde kişi başına ne kadar aylık gelir düşüyor hesaplayabilirsiniz. Bu miktarın asgari ücretin 2/3’ünden az olması şarttır. Örneğin bir asgari ücret için 1.300 TL diyecek olursak 700 TL’nin altında ise bu durumda engelli kişiye bakan engelli bakım maaşı almak için başvuru yapabilir ve bakım aylığı alınabilir.

Evde bakım maaşı bağlanma şartları için gerekli olanları sağlıyorsanız başvuru işlemi yapabilirsiniz. Engelli bakım ücreti şartları için belirtilen kriterlerin tamamına sahip olmanız gerkiyor.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım maaşı başvuru işlemi için öncelikle şartların tamamını yerine getirmeniz gerekiyor. Peki engelli bakım maaşı almak için nereye başvurulur? Eğer şartları sağlıyorsanız engelli bakım maaşı alabilmek ve bu talebinizi iletmek için ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapabilirsiniz.

Engelli bakım ücreti alma şartları yerine getiriliyorsa bakım maaşı için sizden bakanlık bazı belgeleri isteyecektir. Engelli bakım maaşı için ise şöyle;

Engelli kişinin engelli olduğunu belirten sağlık raporu,

Engelli kişiye ait olan 2 adet vesikalık,

Engelli kişinin ve engelli için bakım parası alacak olan kişinin kimlik fotokopisi,

Gelir durumu beyanı,

Hane halkı kimlik bildirim formu,

Engelli kişiye ait mal varlığı ruhsat fotokopisi,

Engelli kişinin öğrenim durumunu gösteren belge,

Engelli kişinin anne babası boşandıysa bu durum için de boşanma durumunu gösteren belge gerekmektedir ve eğer engelli kişinin vasisi varsa vasi atamasına ilişkin mahkeme kararı gerekmektedir.

Engelli bakım maaşı alma şartları ve engelli bakım maaşı almak için gerekli belgeler tamamlandıktan sonra teslim edilmelidir. Gerekli değerlendirmelerden sonra engelli bakım maaşı alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster
  1. Pingback: Evde Bakım Maaşı Kaç Ayda Bağlanır? 25 Aralık 2016

Bir cevap yazın