Evde Bakım Parası Almak İçin Gerekli Evraklar

evde-bakim-parasi

Almak İçin Gerekli Evraklar : Evde bakım maaşı almak için gereken şartları sağladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Evde bakım aylığı için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Bu belgeler evde almak için sizden istenecektir. Evde her birey için verilmiyor. Bunun için bazı şartları taşımak gerekiyor. Evde almak için gerekli şartlar ve için gerekli evrakların neler olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Parası Alma Şartları

Evde bakım parası almak için 3 temel şarttan bahsedilebilir. Bu şartları sağlayan birey için evde bakım parası alınabilir.

  1. Bireyin ağır engelli olduğunu ifade eden, belirtilen hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu.
  2. Bakıma muhtaçlık kriterlerini (her türlü ihtiyacını yerine getirmekte zorlanan ya da yerine getiremeyen) taşıyor olması gerekiyor.
  3. Evde bakım parası alınabilmesi için gelir kriterlerine uygunluk göstermesi gerekmektedir.

Evde Bakım Ücreti Başvurusu Nereye Yapılır?

Evde bakım ücreti alınması için öncelikle evde bakım ücreti alma şartlarının taşınması gerekiyor. Bu temel kriterlere sahip olan bireyin bu durumları belgelemesi de gerekiyor. Belgelerinizi hazırladıktan sonra evde bakım maaşı başvurusu için ilgili yere gitmeniz gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine evde bakım maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz. Gerekli değerlendirmeler ve işlemlerin ardından bir engel çıkmazsa evde bakım maaşı alınabilir.

Evde Bakım Parası Nedir?

Evde bakıma muhtaç olan yani banyo, yeme içme, tuvalet gibi ihtiyaçlarını karşılamak için tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da bu işler için başkasından sürekli yardım alması gereken engellilerin bakımını üstlenen kişiler için maddi ödemeye evde bakım maaşı denilebilir.

Evde Bakım Parası İçin

Evde bakım maaşı almak için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Aile ve Sosyal Politikal Bakanlığı’na gitmeniz gerekiyor. Evde bakım maaşı gerekli belgeler ise şöyle;

-1 adet fotoğraf

-Engelli Sağlık Kurulu raporu

-Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi

-Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı

-Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi

-Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,

-Boşanma halinde boşanma kararı

Bu belgeler evde bakım parası başvurusu için bulundurmanız gereken belgelerdir. Şunu da hatırlatalım. Bu belgeler engelli birey için ve engelli birey ile aynı ev içerisinde bulunan kişiler için temin edilmesi gereken belgelerdir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın