Evde Çağrı Merkezi İşi Yaparak Nasıl Para Kazanırım?

Evde Çağrı Merkezi İşi Yaparak Nasıl Para KazanırımEvde çağrı merkezi işi (home agent) ile para kazanmak nasıl mümkün olabilir  dediğinizi duyar gibiyiz. Evet yanlış anlamadınız. Evde çağrı merkezi işi, oturduğunuz yerde sadece telefonlara bakarak para kazanabileceğiniz bir iş fikridir. Son yıllarda ev hanımları, öğrenciler ya da ek iş arayan kişiler, çağrı merkezi işi ile evlerinin rahatlığında sadece telefonlara bakarak geçimlerini sağlayacak kadar para kazanabilmektedir.

Bu yazımızda evde çağrı merkezi ile ilgili merak ettiğinin sorulara cevap vereceğiz.

Evde Çağrı Merkezi İşi Nedir ve Home Ofis Çağrı Merkezi Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Evde çağrı merkezi, isminden de anlaşılacağı üzere, işletmelerin müşteri ilişkilerini sürdürebilmek ve müşteri memnuniyeti için yapılması gereken telefon hizmetlerini yürütmek amacıyla gerçekleştirdikleri müşteri hizmetleri uygulamasının belirli bir merkezden değil de evlere kurulan sistem ile yerine getirmeleridir. Kısaca müşteri hizmetleri işinin evlerde yapılması, evde çağrı merkezi olarak isimlendiriliyor.

Normalde çağrı merkezleri belirli bir yerde olmakta ve müşteriler arama yaptıklarında bu merkez üzerinden görüşmeler sağlanmaktadır. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte işletmeler kira, elektrik, su, ısınma, yemek gibi çağrı merkezi maliyetlerinden kurtulmak amacıyla çağrı merkezi işinin evlerden yürütmeye başlamışlardır.

Sistem şöyle işlemektedir: Evde çağrı merkezi işi yapmak isteyen kişiler, evde çağrı merkezi iş ilanları veren işletmelere başvuru yapıyor. Bu işletmeler sizinle bir öngörüşme yapıyor. Eğer öngörüşme olumlu sonuçlanırsa, önce size yapacağınız iş hakkında kısa süreli bir eğitim veriliyor. Bu arada teknik ekip gelerek evinize bilgisayar sistemi üzerinden çağrı merkezi sistemini kuruyor. Böylece siz evinizden çağrı merkezi işini yürütmeye başlıyorsunuz. Örneğin müşteriler çağrı merkezini aradıklarında sizin numaranız müsaitse sistem aramayı size yönlendiriyor. Siz de müşteri ile görüşme yapıyor ve talebini bilgisayarda kurulu olan sistem üzerinden işletmenin ilgili birimine aktarıyorsunuz.

Evde Çağrı  Merkezi İşi Yapan Kişinin Görevi Nedir?

Evde çağrı merkezi işi yapan kişi aslında ne yapmaktadır sorusunu cevaplamak gerekiyor. Evde çağrı merkezi işi yapan kişi, bir çağrı merkezinde çalışan kişi ne yapıyorsa, bu kişi de aynı işi yapmaktadır. Sadece kullanılan mekanlar farklıdır. Bu bağlamda evde müşteri temsilciliği işi yapan kişiler, tüketiciye ürün ya da hizmetler hakkında detaylı bilgi vermek, teknik bilgi aktarmak, mevcut şikayetleri alarak ilgili birime aktarmak, müşteri memnuniyet anketi yapmak şeklinde sayabileceğimiz işlemleri yerine getirmektedir.

Evde Çağrı Merkezi İşi Yapmanın Avantajı Var Mıdır?

Evde çağrı merkezi işinin en önemli avantajı, evinizin rahatlığında bu işi yapabiliyor olmanızdır. Dolayısıyla işyerine gidip başınızda bir amir beklemesi gibi sıkıntıyla uğraşmak zorunda değilsiniz. Ayrıca ek iş olarak yapmak için de idealdir. Çünkü evde çağrı merkezi işi parttime olarak da yapılabilmektedir.

Evden Müşteri Temsilciliği İşi Yapmanın Dezavantajı Var Mıdır?

Çağrı merkezi işinin en büyük dezavantajı, tüketici genellikle aldığı ürünle alakalı sorun yaşaması dolayısıyla müşteri hizmetlerini aradığı için asabi bir tavır sergilemektedir. Bu nedenle karşınızda konuşan kişinin sözlerini şahsınıza almamanız ve olabildiğince sabırlı olmanız gerekmektedir. Her durumda müşteri memnuniyetini ön planda tutarak davranmanız gerekmektedir. Bu nedenle sabırlı değilseniz ya da her sözü üzerinize alan biriyseniz bu iş sizin için dezavantaj oluşturabilir.

Evde Çağrı Merkezi Elemanı Arayan Şirketleri Nasıl Bulabilirim? 

Evde çağrı merkezi işi yapmak isteyenler bu konuda eleman arayan işletmelere internet üzerinden ya da bizzat işletme merkezine giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu konuda Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarına evde çağrı merkezi elemanı arayan işletmeler yazarak arama yaptığınızda, çıkan önerileri inceleyerek aktif başvuru alan işletmelere müracaat edebilirsiniz. Bunun dışında iş arama sitelerinde evde çağrı merkezi elamanı ilanları yer alabilmektedir. Bu internet sitelerine girerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu internet sitelerine örnek olarak şunları gösterebiliriz:

 • www.secretcv.com
 • www.kariyer.net
 • www.indeed.com
 • www.sahibinden.com
 • www.yenibiris.com
 • www.careerjet.com.tr

Evde Çağrı Merkezi İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Evde çağrı merkezi işi için işletmeler iki farklı ücretlendirme uygulamaktadır.

 • Bunlardan ilki, maaş + prim uygulamasıdır. Genellikle bu ücretlendirmede tam zamanlı çalışma halinde asgari ücret ve yapılan bazı işlerden prim verilmektedir. Şayet part time olarak bu işi yapıyorsanız, maaş da çalıştığınız süreye göre belirlenmektedir.
 • Diğer yöntem ise prim usulü çalışmadır. Eğer ikna kabiliyetiniz yüksek ise prim usulü tercih edilebilecek bir yöntemdir. Genellikle telefonla ürün pazarlama işi yapan firmalar, prim usulü ile çağrı merkezi elemanı çalıştırmaktadır. Burada çağrı merkezi elemanı, telefonda sattığı ürün başı prim almaktadır. Bu bağlamda tam zamanlı prim usulü çalışanların aylık 5000 TL’ye kadar para kazanabilmektedir.

Evde Çağrı Merkezi İşi Yapmak İçin Ne Gerekmektedir?

Evde çağrı merkezi işi yapmak için gereken malzemeler aslında sahip olduğunuz eşyalardan ibarettir. Bu anlamda;

 • Çalışabileceğiniz uygun bir oda,
 • Hızı yüksek internet bağlantısı,
 • Sabit telefon hattı,
 • Ses iletim kalitesi iyi bir telefon,
 • İşinizi yarım bıraktırmayacak bilgisayar,
 • Çalışma masası,
 • Mikrofonlu ve rahat kulaklık.

Evde Çağrı Merkezi İşi Yapmak İçin Hangi Özellikleri Taşımak Gerekiyor?

Evde müşteri temsilciliği yapmak için sahip olmanız gereken temel şartlar şöyledir:

 • Sabırlı olmalısınız ve asabi davranmamalısınız.
 • Güler yüzlü ve müşteri memnuniyeti odaklı davranmalısınız.
 • Alıngan olmamalısınız.
 • Temsilciliğini yaptığınız işletmenin ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 • Karşı taraf ile iletişim kurabilecek kadar iyi bir diksiyona sahip olmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Evde oturduğunuz yerde internetten para kazanma yolları hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster