Evde Ev Yapımı Ürünler Satarak Para Kazanma İmkanı

Ev yapımı ürünler üreterek para kazanma fikri, ek iş arayanlara ve özellikle ev hanımlarına iş kapısı aralayacak bir imkandır. Gerçekten ev yapımı ürünlere olan talep son zamanlarda oldukça artış gösterdi. Bunun sebebi, sanayi üretimi gıdaların hayatımıza daha fazla girmesi ve bu ürünlerin içerisinde kullanılan kimyasalların insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmasıdır. Bunun yanında sanayi üretimi gıdaların hiç birisinin tabir yerindeyse annelerimizin el emeği olan yiyeceklerin tadını vermemesidir. Bu ve daha çok nedenlerle ev yapımı ürünler imal ederek  ek gelir elde edebileceğiniz gibi kendinize gelir kapısı yaratabilirsiniz. 

Bu yazımızda ev yapımı ürünler üreterek para kazanma fikri hakkında bilgiler vereceğiz.

Ev Yapımı Ürün İle Para Kazanma Nedir?

Ev yapımı ürün ile para kazanma, geleneksel olarak evlerde yapılan gıda ya da temizlik malzemelerinin yine geleneksel yöntemlerle üretilerek pazarlanması ve gelir elde edilmesi anlamına gelmektedir.

Ev yapımı ürün denilince sadece gıda malzemelerini düşünmemek gerekiyor. Bugün gıda malzemeleri yanında ev yapımı temizlik ürünlerinin de satıldığını ve talep gördüğünü ifade etmeliyiz.

Bununla birlikte piyasada para kazandıran ev ürünleri olarak karşımıza çıkanların genellikle turşu, salça, baharatlar, kurutmalıklar gibi gıdalar yanında günlük ev yemekleri olduğunu söyleyebiliriz.

Ev Yapımı Ürün Olarak Ne Yapabilirsiniz?

Ev yapımı ürün işi için bir çok fikir ortaya atılabilir. Ancak çok fazla talep gören ev ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünleri üretip satmanız halinde daha kolay müşteri kitlesi elde edebilirsiniz. Bunun yanında piyasada ev yapımı ürün satan işyerlerine de ürettiğiniz bu ürünleri kolaylıkla satabilirsiniz. Örnek olması amacıyla satabileceğiniz ev yapımı ürünlerinin bir kaçını sıralayalım:

 • Ev yapımız zeytin yağlı yaprak sarması veya dolma: Kilogram olarak satılan bu ürünün bugünkü fiyatı 30 – 40 TL arası değişmektedir.
 • Ev yapımı mantı: En çok satılan ürünlerin başında gelmektedir. Kilogramı 40 – 60 TL arasında değişmektedir. Bu ürünün bu fiyata satılabilmesi için içerisinde gerçek et kullanılmalı ve geleneksel olarak kurutulmalıdır.
 • Ev yapımı makarna veya erişte: Basit malzemelerle yapılan ancak normal makarnaya göre çok lezzetli olan bu ürünler, ev yapımı ürünlerin vazgeçilmezidir. Yapılan makarna türüne ve kullanılan malzemeye göre kilogramı 5 – 20 TL arasında satılmaktadır.
 • Ev yapımı reçel: Üretebileceğiniz en kolay ürünlerden biri olmanın yanında oldukça fazla talep edilen üründür. İçerisinde mevsim meyveleri ve gerçek şeker kullanmanız kaydıyla kilogramı oldukça yüksek fiyattan satılmaktadır.
 • Ev yapımı biber salçası: Bu ürün özellikle Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Kahramanmaraş yörelerinde yaşayanlar için önerebileceğimiz bir üründür. Bu bölgelerde yetiştirilen salçalık biber sayesinde muhteşem lezzette salçalar çıkmaktadır. Ayrıca bu yörelerin yemeklerinin lezzetinin bu salçalardan geldiğini önemle ifade edelim. Üretilen salçalar yoğun bir talep görmektedir. Salçanın kilogramı 50 TL’ye kadar alıcı bulmaktadır. 
 • Ev yapımı nar ekşisi: Nar ekşisinin vücuda faydası bir yana yemeklere ve salatalara verdiği lezzetle dikkat çekmektedir. Ancak piyasada daha çok sos şeklinde fabrikasyon ve nar ekşisi aroması verilmiş ürünler satıldığı için gerçek nar ekşisi ürünü geniş bir talep bulmaktadır. Bu nedenle evinizde nar ekşisi üreterek büyük sayıda müşteri kitlesi edinebilirsiniz. Gerçek nar ekşisinin kilosu 60 TL’den alıcı bulmaktadır.
 • Ev yapımı üzüm ya da dut pekmezi: Piyasada glikoz katkılı ürünler yerine doğal pekmez ürünleri tercih edilmektedir. Bunun için en güvenilir ürünler olarak da ev yapımı pekmezler tercih edilmektedir. Kilogramı 20-30 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.
 • Ev yapımı tarhana: Tarhana çorbası yapımında ya da yörelere göre farklı yemeklerde kullanılan tarhana, bilen kişiler tarafından kolay yapılabilen bir ev ürünüdür. Bugün piyasada 15 – 20 TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.
 • Ev yapımı kahvaltılık: Ev yapımı peynir, kahvaltılık soslar, zeytin ya da benzeri ürünler yapabilirsiniz. Özellikle şehir dışında yaşayanlar bu ürünlere oldukça talep göstermektedir.  
 • Ev yapımı yemekler: Yöresel bazı yemeklerin yapımı hem zaman hem de maharet istemektedir. Ev baklavası, içli köfte, çiğ köfte, yuvarlama gibi sayısını çoğaltabileceğimiz pek çok yemek ürününü evde yapmak zordur. Eğer bu tür yemekleri yapabilecek maharetteyseniz, düşük maliyetle üreteceğiniz ürünleri yüksek fiyattan satabilirsiniz. Örneğin 3 kilogramlık ev yapımı baklava yaklaşık 200 TL’ye kadar satılmaktadır. 
 • Evde sucuk ve pastırma yapımı: Herhangi bir katkı malzemesi kullanılmadan geleneksel yöntemlerle yapılmış sucuk, pastırma ve benzeri et ürünleri de piyasada alıcı bulmaktadır. 

Burada size örnek oluşturması için evde yapılabilecek ürünleri sıraladık. Sizler de bu ürünleri dikkate alarak kendi ürün çeşitlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Ev Yapımı Ürünleri Nasıl Satabilirim?

Ev yapımı ürünleri ürettiniz ama müşteriyi nasıl bulacaksınız? Elbette müşteri hemen evinizin kapısını çalıp bize şu ürün lazım demeyecek. Dolayısıyla öncelikle bu ürünleri tanıtmanız gerekmektedir. Burada size iş düşüyor. Bunu yapmak için şu kanalları kullanabilirsiniz:

 • Yakın çevrenize haber verin: Eş, dost ya da akrabalarınıza ev yemekleri ürünleri yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Yakın çevreniz, kendi çevresine sizin yaptığınız iş hakkında konuşması durumunda sizden haberdar olunabilecektir. Ancak hemen belirtelim ki bu şekilde yapacağını reklam çok sınırlı kişiye ulaşacaktır.
 • Sosyal medyayı kullanın: Tek tıkla milyonlarca kişiye erişebileceğiniz bir iletişim ağı söz konusu. Facebook, Instagram, Youtube gibi sosyal ağlarda açacağınız hesaplarla ürünlerinizi tanıtabilir ve takipçi kazanabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden küçük ücretlerle vereceğini reklamlar sayesinde ürünlerinizi çok ucuz yoldan tanıtarak müşteri edinebilirsiniz.
 • İnternet siteleri üzerinden sanal dükkan açabilirsiniz: Hepsiburada.com, gittigidiyor.com, n11.com gibi alışveriş sitelerine düşük komisyonlar ödeyerek ürünlerinizi bu siteler üzerinden satabilirsiniz. Bu sitelere günde milyonlarca kişi girerek ürün araması yapmaktadır.
 • Bulunduğunuz çevredeki işyerlerine giderek ürünlerinizi anlatın: Ürettiğiniz ürünleri satabileceğiniz işyerlerine ya da lokantalara giderek ürünleriniz hakkında bilgi verin. Anlaşmanız durumunda bu işyerlerine ürünlerinizi satabileceğiniz gibi belirli bir komisyon karşılığında ürünlerinizi bu işyerlerinde de pazarlayabilirsiniz. 

Ev Yapımı Ürünler Satarak Ayda Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Ev yapımı ürün pazarlama işinden oldukça yüksek gelir elde etmeniz mümkündür. Hemen belirtelim ki bu işten elde edeceğiniz geliri tamamıyla sizin performansınıza bağlıdır. Ancak ortalama günde 3-4 saat çalışıp ürünlerinizi satışa hazır hale getirmeniz durumunda ayda 3000 – 5000 TL arasında gelir elde etmeniz mümkündür. 

Ev Yapımı Ürün İşini Kimler Yapabilir?

Ev yapımı ürün işini geleneksel olarak ev ürünleri yapabilme maharetine sahip herkes yapabilir. Bu anlamda kadın ya da erkek, ev hanımı ya da çalışan, ek iş arayan ya da öğrenci olsun herkes bu işi yapabilir. Önemli olan damak tadına hitap eden doğal ürün olmasıdır.

Ev Yapımı Ürün İşi İçin Ne Kadar Sermayeye İhtiyacım Var?

Ev yapımı ürünler yapmak için büyük sermayeye ihtiyacınız yoktur. Çünkü bu ürünler esas itibariyle evdeki malzemelerle yapılabilen ürünlerdir. Dolayısıyla bugün 200 TL gibi küçük bir ücretle ev yapımı ürün işine başlayabilirsiniz. 

Ev Yapımı Ürün İşini Yapmalı Mıyım?

Geleneksel tarzda gıda ürünleri yapmaya meraklıysanız ya da bu konuda yeteneğiniz varsa, bu iş tam size göre. Çünkü bu ürünleri üretip satarak emeğinizin karşılığını alabilirsiniz. Ayrıca evinizin rahatlığında bu işi yapacağınız için işyerinde yaşanabilecek sorunlarla uğraşmayacağınız gibi kendi işinizin patronu olacaksınız. 

Ev Yapımı Ürün Üretimi İçin İşyeri Açmalı Mıyım?

Ev yapımı ürün üretiminin en avantajlı yanı bu işi evinizin mutfağında yapabilmenizdir. Böylece işyeri masrafı kira ve enerji masraflarından kurtulmuş olursunuz. Ancak işlerinizi büyütmeniz halinde bu iş için bir işyeri tutmanız, kendi rahatlığınız için yararınıza olabilir. 

İlginizi Çekebilir: Evde nikah şekeri paketleme işi hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster