Evde Oturduğunuz Yerde İnternetten Para Kazanma Yolları

Evde Oturduğunuz Yerde İnternetten Para Kazanma Yolları: Para kazanma, hayatın idaresi için zorunlu bir unsur olduğu hepimizin bildiği bir konu. Diğer taraftan hayatımızı daha rahat sürdürebilmek için kazancımıza ek olarak başka işler yapmak da gerekiyor. Ancak dünyada o kadar farklı iş alanları var ki hangi işin ne kadar kazandırdığı, işlerin zorluğunun ne olduğu gibi sorular cevapsız kalmaktadır. Hal böyle olunca para kazanma fikirleri ile para kazanma yöntemlerini anlatan çalışmalar yol gösterici hale geliyor. Bunun yanında özellikle ek iş arayan insanlar, evde çalışarak para kazanmanın mümkün olup olmadığı sorusunun cevabını araştırmaktadır. Bu bağlamda internet üzerinden para kazanma fikrinin ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Ancak internetten nasıl para kazanılır?

Bu yazımızda internetten para kazanabileceğiniz 10 iş alanını tanıtacağız. İşte detaylar…

İnternetten Para Kazanabileceğiniz 10 İş Alanı

İster ek gelir olarak isterseniz ana iş olarak değerlendirebileceğiniz internet üzerinden yapabileceğiniz 10 iş alanı şunlardır:

1. Blog Yazarlığı Yapabilirsiniz

Yazma yeteneğiniz var ve yazdıklarınız okuyucunun dikkatini çekebilecek nitelikteyse kendi internet sitenizi kurarak blog yazarlığı yapabilirsiniz. Ancak blog yazarlığı işi hemen kazandırmamakta ve belirli bir süre emek istemektedir. Sitenizi güncel tutmak zorunda olduğunuz için sürekli yazılar yazmak zorundasınız. Blog yazarlığından iyi bir gelir elde etmek istiyorsanız en az 1 yıl çalışmanızdan bir gelir beklentisi içinde olmamalısınız. Bununla birlikte blog yazılarınız okunmaya ve takipçi sayınız artmaya başladıktan sonra özellikle reklam gelirleriyle iyi bir kazanca ulaşabilirsiniz.

2. İnternetten Anket Doldurabilirsiniz

Özellikle ek gelir elde etmek isteyenler için internetten anket doldurma işi aylık ekstra en az 300 TL gelir anlamına gelir. İnternetten anket doldurma için yapmanız gereken internetten anket doldurma işi yapan internet sitelerini bularak bunlara kayıt yaptırmanız. Bu şekilde kayıt alındıktan sonra bu şirketler size ulaşarak anket doldurmanızı istiyor. 10 dakika zamanınızı ayırarak anket doldurmanız halinde anket başı 10 TL’ye kadar gelir elde edebilirsiniz. Bu gelirler ay sonunda ise yüksek rakama ulaşabilmektedir.

İnternetten anket doldurtan sitelerden bir kaçına şunları örnek gösterebiliriz:

 • www.globaltestmarket.com
 • ecruitment.thepanelstation.com
 • ww.fikirpazari.web.tr
 • tr.toluna.com
 • panel.marketagent.com
 • rec-eu.i-say.com
 • www.joinhiving.com

3. Youtube’dan Kanal Oluşturarak Para Kazanabilirsiniz

Youtube, ticaret politikasında değişikliğe giderek kullanıcılarına reklam gelirlerinden büyük oranda pay vereceğini açıkladı. Bunun için Youtube iş ortağı olmanız gerekiyor. Youtube iş ortağı olmak için Youtube’a üye olup Youtube üzerinden kanal oluşturuyorsunuz. Bu kanala özgün videolar yükleyerek izlenmelerini sağlıyorsunuz. Daha sonra Youtube’a gelir için “adsense” başvurusu yapıyorsunuz. Youtube, adsense başvurunuzu kabul ederse videolarınız izlendikçe siz de para kazanmaya başlıyorsunuz. Son yıllarda Youtube üzerinden oldukça yüksek meblağlarda kazanç elde edildiği görülmektedir. Sizler de izleyici sayınızı arttırabileceğinizi düşündüğünüz ilginç ve dikkat çeken video hazırlayabilirim diyorsanız, Youtube platformu sizin için önemli bir gelir kapısı olabilir.

4. Makale Yazarlığı Yapmak 

Yazma kabiliyetiniz var ise internet sitelerine ya da başka kişilere makale yazarak da ek gelir elde edebilirsiniz. Makale yazarlığını meslek olarak edinenler, yazı başına 100-150 TL ücret alabilmektedir. Bununla birlikte çok kaliteli olmamakla birlikte özgün yazılar hazırlayabilenler için de piyasada yazı yazdıracak kişiler bulunuyor. Bu kişiler yazının kalitesine göre 1000 kelimelik yazıyı 10-30 TL arasında bir ücrete hazırlamaktadır. Bu manada makale yazarlığı yapmak isteyenler, bu işi profesyonel yapmasalar bile aylık en az 500 TL gelir elde edebilirler.

5. Fotoğraflarınızı Satabilirsiniz 

Fotoğraçılıkla ilgili yeteneklerini var ve kaliteli fotoğraf çekebiliyorsanız, stok fotoğraf satışı ile gelir elde edebilirsiniz. Daha açık anlatalım. Fotoğraflarınızı, fotoğraf satışı için kurulmuş internet sitesine hesap oluşturarak yüklüyorsunuz. Yüklediğiniz fotoğraflar bir kullanıcı tarafından satın alınmak istendiğinde sistem üzerinden satışı yapılıyor ve siz de bu satıştan elde edilen kazancı alıyorsunuz. Fotoğrafın kalitesine göre satış rakamları oldukça yüksek olabilmektedir.

Stok fotoğraf sitesi olarak adlandırılan bu siteler için birkaç örnek verelim:

 • www.pixabay.com
 • www.pexels.com
 • www.freepik.com
 • www.gratisography.com
 • www.unsplash.com
 • www.kaboompics.com
 • www.picjumbo.com
 • www.littlevisuals.com
 • www.splitshire.com
 • www.the stocks.com

6. Ticari Siteler Üzerinden Satış Yapın

El emeğiyle bir ürün imal edebileceğiniz gibi bir ürün satın alarak bunu da satmak isteyebilirsiniz. İster kendi ürettiğiniz ürünleri isterseniz alıp karıyla satmak düşüncesiyle aldığınız ürünleri, internet sitesine yükleyerek satabilirsiniz. Bu şekilde internet satışı yapan çok sayıda site bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak letgo, hepsiburada, gittigidiyor, sahibinden gibi siteler gösterilebilir. Sizler de bunlar ve diğer internet siteleri üzerinden satış yaparak oldukça iyi gelir elde edebilirsiniz.

7. Sosyal Medya Danışmanlığı Yapabilirsiniz

Günümüzde sosyal medya oldukça yaygın hale geldi. İşletmeler de sosyal medyada yer almanın önemini kavrayarak bu alana büyük önem vermeye başladı. İşletmeler, sosyal medya üzerinden gelen mesajlara cevap verecek, takip isteklerini onaylayacak, sosyal medyada paylaşılan içerikleri takip edecek ve işletmenin sosyal medyadaki reklam işlerini takip edecek sosyal medya danışmanları istihdam etmektedir. Eğer  youtube, facebook, instagram, tumblr, twitter gibi sosyal medya araçları üzerinde uzmansanız ya da bunlar hakkında bilgi sahibiyseniz sosyal medya danışmanlığı yaparak aylık en az 1000 TL gelir elde edebilirsiniz.

8. Tumblr Üzerinden Para Kazanabilirsiniz

Sosyal blog uygulamalarından biri olan www.tumblr.com üzerinden para kazanmanız mümkündür. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen “Tumblr”, ek gelir elde etmek isteyenler için de bir kazanç kapısı olmuş durumdadır. Bunun için Tumblr üzerinde popüler hale gelmeniz gerekiyor. Bu şekilde popüler olan kişiler sosyal backlink satışı yaparak para kazanmaktadır.

9. Web Sitelerini Test Ederek Para Kazanın

Web sitelerinin kullanıcı tarafından benimsenmesi ve kullanılışında zorluk yaşanmaması gerekmektedir. Web sitesi tasarımı yapanlar sitenin kurulumu sırasında kullanıcı odaklı bazı noktaları göremeyebiliyor. İşte kullanıcıların bir internet sitesini kullanırken yaşadıkları zorlukları çözebilmek ve siteyi daha kullanışlı hale getirmek için faaliyet gösteren internet siteleri bulunuyor. Bu sitelere kaydolarak talep halinde bir siteyi 5 ila 25 dakika arasında inceleyebilir ve incelediğiniz site başı oldukça 100 dolara kadar kazanç elde edebilirsiniz.

Bu şekilde para kazanabilmeniz için akıcı bir ingilizcenizin olması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca bilgisayarınızda mikrofon olması ve geniş bantlı internetiniz olmalıdır.

Üye olabileceğiniz web sitesi test sitelerinden bazıları şunlardır:

 • www.userlytics.com
 • www.userzoom.com
 • panel.whatusersdo.com
 • www.utest.com

10. İnstagram Üzerinden Zengin Olabilirsiniz

Son yılların popüler uygulaması instagram üzerinden paylaşacağınız videolarla kısa sürede takipçi kazanıp yüksek miktarda reklam geliri elde edebilirsiniz. İnstagram üzerinden para kazanabilmeniz için paylaştığınız içeriklerin takipçilerin dikkatini çekecek nitelikte olması gerekiyor. Bu anlamda özgün, yenilikçi ve kişinin kendisini yansıtan videoların oldukça dikkat çektiğini ifade edebiliriz. Şayet instagram üzerinden iyi bir takipçi kitlesine ulaşırsanız, bırakın para kazanmayı zengin olmanız sürpriz olmayacak.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster