Evde Reçel Yaparak Para Kazanma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Evde reçel yaparak para kazanmak özellikle ev hanımları için kolay para kazanma yoludur. Bunun yanında ek iş yapmak isteyenler ya da öğrenciler de bu yolla kolaylıkla para kazanabilirler. Ancak bu şekilde para kazanmak için bilinmesi gereken bazı önemli  konular bulunmaktadır. Bunlarda belki de en çok merak edileni evde reçel yaparak ne kadar para kazanabilirim sorusunun cevabıdır.

 Bu yazımızda evde reçel yapım işi hakkın merak edilen önemli konulara değineceğiz. 

Evde Reçel Yaparak Para Kazanma İşi Nedir?

Evde reçel yaparak para kazanma, geleneksel yöntemlerle reçel yapımı ve satımı işidir. Bugün fabrikalarda makineler ve bir çok kimyasal kullanılarak reçel üretilmektedir. Ancak bu tür reçellerin insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle günümüzde insanlar geleneksel yöntemler dediğimiz tabir yerindeyse annemizden gördüğümüz reçel yapım yöntemleri ile yapılan reçelleri tercih etmektedir. Bu şekilde üretilen reçellerde katkı maddesi ya da kimyasal kullanılmadığı için bunlar fabrikasyon reçellere göre daha sağlıklıdır.

Aşağıda detaylarını açıklayacağımı reçel yapım işi için “evde” sözcüğünün kullanılmasının nedenine gelince, bu şekilde reçel yapıp satabilmek için özel bir işyeri tutmanıza ya da vergi kaydı gibi bir yükümlülük altına girmenize gerek kalmadan, evinizin mutfağında dahi bu işi yapabilirsiniz. 

Ev Yapımı Reçel Üreterek Nasıl Para Kazanabilirim?

Ev yapımı reçel işi yaparak para kazanmak istiyorsanız öncelikle reçellerinizin beğenilip beğenilmediğini test etmelisiniz. Bunun için yakın çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. Örneğin en iyi yaptığınızı düşündüğünüz reçellerinizi hazırlayın ve bunu yakın çevrenize tattırın. Onlardan objektif cevap vermelerini ve neyi beğenip neyi beğenmediklerini söylemelerini isteyin. Bu şekilde genele hitap eden bir damak tadına ulaşabilirsiniz.

Evde Ürettiğiniz Reçelleri Nasıl Satabilirsiniz?

Evde reçel yaparak para kazanabilmek için ev yapımı reçelleri satacak müşteri bulmalısınız. Peki ev yapımı reçelleri satabileceğiniz müşterilere nasıl ulaşabilirsiniz?

Günümüzde müşteri bulmak için bir çok imkan bulunmaktadır. Ancak müşteriye ulaşmanın en kolay yolunun reklamdan geçtiğini unutmamalısınız. Ürünlerinizden insanları haberdar etmelisiniz. Bu anahtar bilgi doğrultusunda müşteri bulabileceğiniz kanalları şöyle sıralayabiliriz:

 • Sosyal medya hesapları üzerinden reklam verin: Facebook, Instagram ya da Google reklam hizmetlerini kullanarak 50 ya da 100 TL gibi düşük bütçelerle saniyeler içinde yüzbinlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Bu kişilerden bir kaçı size dönüş yapması halinde zaten reklam maliyetinizi çıkartmış olursunuz. Nasıl reklam verileceğini bilmiyorsanız konunun uzmanları ile görüşebilir ya da yorum bölümüne yazarak bize ulaşabilirsiniz. 
 • Ürünlerinizi tanıtan sosyal medya hesabı oluşturun: Ücretsiz olarak facebook, Instagram gibi insanların yoğun olarak kullandığı sosyal medya hesapları oluşturarak buralarda takipçi edinebilir ve ürünlerinizi bu sayfalarda tanıtabilirsiniz. 
 • İnternet sitesi açın ya da blog sayfaları oluşturun: Ürünlerinizi tanıtabileceğiniz ve insanların size ulaşmalarını sağlayacak bilgilerin yer alacağı internet sitesi oluşturabilirsiniz. Benzer şekilde Google gibi hazır internet sitesi imkanı sunana yerlerde blog sayfası açarak ürünleriniz hakkında burada tanıtım yazıları yazabilirsiniz.
 • Sanal işyeri açarak satış yapın: n11.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com, amazon.com gibi internet adreslerine giriş yapıp üye olduktan sonra üye olduğunuz siteye sanal işyeri başvurusu yapıyorsunuz. Başvurunuz olumlu sonuçlanması halinde satışlarınız üzerinden belirli komisyon ödeyerek ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu belirttiğimiz internet sitelerine günde milyonlarca kişi girmektedir.
 • Bulunduğunuz yerdeki işyerlerine giderek ev yapımı reçellerinizi tanıtın: Yaşadığınız yerde muhakkak bakkal, market, şarküteri gibi gıda ürünü satan ya da kahvaltı işiyle iştigal eden yahut lokanta tarzı işyerleri vardır. Bu ve benzeri işyerlerine giderek ev yapımı reçel ürettiğinizi ve bu ürünleri geleneksel yöntemlerle yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Bu ürünleri ister kendilerine isterse belirli bir komisyon karşılığında ürünlerin işyerinde satılmasını teklif edebilirsiniz. Bu şekilde bir anlaşma yaptığınızda ürünlerinizi satabilecek müşteri edinmiş olursunuz.
 • Bulunduğunuz bölgede ek ilanı dağıtın: İnsanların sizden haberdar olması için el ilanı dağıtabileceğiniz gibi bu ilanları evlerin kapısının önüne de bırakabilirsiniz. İlanın üzerine ne ürettiğinizi, fiyatları ve iletişim bilgilerinizi yazdığınızda ilanı okuyan birileri muhakkak dönüş yapacaktır.
 • Yakın çevrenizden yardım isteyebilirsiniz: Üretmiş olduğunuz reçelleri, yakın çevrenize söyleyerek onların kendi çevresine haber vermesini isteyebilirsiniz. Böylece yapmış olduğunuz iş hakkında en azından bulunduğunuz bölgede tanınma imkanı elde edebilirsiniz. Ancak bu yöntemin çok fazla yararlı olmadığını özellikle belirtelim.

En Popüler Reçel Çeşitleri Hangisidir?

Reçel yapım işinden para kazanabilmek için ürettiğiniz reçellerin talep görmesi gerekmektedir. Reçellerin lezzetli olması yanında tercih edilen reçeller olması da önemlidir. Ancak hemen belirtelim ki evde reçel yaparak para kazanma işi genellikle sipariş üzerine işlemektedir. Yani size ulaşan kişi şu reçeli istiyorum dedikten sonra siz o reçeli yaparsınız. Aksi halde fazladan ürettiğiniz reçelleri depolamak zorunda kalabilirsiniz. Bu da evde ekstra kalabalık anlamına gelecektir. Bu bilgiyi verdikten sonra en çok tercih edilen reçeller hangileri sorusunu cevaplayalım.

Ev yapımı reçel işinde en çok tercih edilen reçeller şunlardır:

 • Ayva reçeli
 • Böğürtlen reçeli
 • Çilek reçeli
 • Erik reçeli
 • Gül reçeli
 • İncir reçeli
 • Kayısı reçeli
 • Kuşburnu reçeli
 • Portakal reçeli
 • Şeftali reçeli
 • Vişne reçeli

Evde Reçel Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?  

Ev yapımı reçel satarak ne kadar para kazanabilirim sorusu aslında ürettiğiniz reçele harcanan malzeme ve emek ile ilgilidir. Çünkü maliyet ne kadar artarsa ürünün satış fiyatı da bir o kadar yükselecektir. Ancak günümüzde ev yapımı reçelin 300 gramlık paketleri 20 TL’den satılmaktadır. Dolayısıyla bugün ev yapımı reçelin kilogramı 60 – 70 TL arasında bir fiyattan alıcı bulabilmektedir. Bu satışın en az %30’unu kar olarak düşünüldüğünüzde ayda 100 kg reçel satan biri, en az 1500 TL parakazanabilir. Eğer satışlarınız yüksek olursa bu gelirin çok daha fazla olacağını söyleyebiliriz.

Ev Yapımı Reçel İşine Başlamak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

Ev yapımı reçel işi, geleneksel yöntemlerle reçel üretimi ve satımı olduğu dikkate alındığında ihtiyaç duyacağınız malzemeler aslında her evde bulabileceğiniz malzemelerdir. Bu bağlamda 100 TL gibi düşük bir bütçeyle 3 kg reçel üretebilirsiniz. Dolayısıyla evinizde bu işe başlamak için 100-200 TL gibi bir paranızın olması yeterlidir.

Buna karşın eğer bu işi geniş çaplı üretim ile yapacaksanız, örneğin işyeri kiralayacaksanız, üretim malzemeleri alacaksınız en az 50.000 TL gibi büyük bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz.   

Ev Yapımı Reçel Üretimi İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Geleneksel yöntemlerle reçel üretimi için sahip olmanız gereken malzemeler ve gereçler şunlardır:

 • Reçele koyacağınız mevsimlik meyveler (çilek, reçel, gül…vs)
 • Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz toz çay şekeri veya esmer şeker. Ancak esmer şeker diğer şekerlere nazaran daha pahalıdır.
 • Şekerin kıvam alabilmesi için bir miktar limon tuzu.
Evde Reçel Yaparak Para Kazanma İşini Kimler Yapabilir?

Evde reçel yapımı işini, geleneksel yöntemlerle reçel yapma konusunda mahareti olan herkes yapabilir. Bu anlamda ev hanımları, öğrenciler ya da ek iş arayan herkes ev yapımı reçel yapabilir. Bu iş için özel izin almak gerekmemektedir. 

Ev Yapımı Reçel İşinde Nasıl Başarılı Olabilirim?

Ev yapımı reçel işinde başarılı olabilmenin sırrı, müşteri kazanabilmek ve kaliteyi koruyabilmekten geçmektedir. Kaliteli ürün yapmanız, müşterilerinizin damak zevkine hitap etmeniz ve işlerinizi hijyene uyarak temiz yapmanız halinde başarıya ulaşabilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki, her işte olduğu gibi bu işte de sabır ve zaman önemlidir. Akşamdan sabaha tanınamayacağınıza göre en az 6 ay boyunca ürünlerinizi tanıtmakla uğraşacağınızı önemle belirtelim.

Evde Reçel Yaparak Para Kazanma İşi Yapmalı Mıyım?

Evde reçel yaparak para kazanma işi, özellikle ek gelir elde etmek isteyen kişiler ya da ev hanımları için tercih edilebilecek işlerdendir. Çünkü bu işi ev koşullarında yapabilmek mümkün olduğu için boş vakitlerinizde kolaylıkla reçel yapabilirsiniz. Bu sayede bütçenize önemli miktarda katkı sağlayabilirsiniz.

Evde Reçel Yapma İşi Veren Firmalar ve Başvuru Koşulları Nelerdir?

Geleneksel yöntemlerle reçel üretimi yapan ya da bu şekilde reçel satışı yapan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar, kendi üretim formüllerine göre size reçel yaptırarak üzerine kendi markalarını yapıştırmak suretiyle satış yapabildikleri gibi doğrudan size üretim yaptırarak da ürün satışı yapabilmektedir. Bu şekilde reçel yapımında aslında siz bir nevi firmanın işçiliğini yapmaktasınız.

Evde reçel yapma işi veren firmalar genellikle orta ölçekli işletmelerdir. Bunlar genellikle bulunduğunuz bölgede faaliyette bulunan perakende gıda işletmeleridir. 

Evde reçel yapma işi veren firmaların aradığı koşullar genellikle temiz bir üretim yapabileceğiniz mutfak ya da atölyenizin olması ve hijyene ilişkin gerekli malzemelerin bulunmasıdır.

Evde reçel yapımı işin veren firmalara başvuru yapabilmek için internet sitelerindeki ilanı takip edebilir ya da bulunduğunuz bölgedeki gıda işletmelerine giderek görüşme yapabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Evde yapılacak işler ve evde ev yapımı ürün yaparak para kazanma yolları hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster