Evlilik Kredisi

Ekaaaaaaaaaaaaaaaaaaaran Alıntısı

banklar tarafından tüketicilere sunulan, evlenmek isteyen çiftlerin düğün,nişan vs. gibi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla verilen bir kredi türüdür. Pek çok banka imkanı sunmaktadır. Bu bankalardan bazıları Garanti Bankası, DenizBank, İş Bankası, ing Bank, Yapı kredi ve diğer veren bankalardır.
Günümüzde krediler için kefil bulmak zorlaştığından bankalar kefil olmadan da kredi verebiliyor. Bankalar kefil şartı olmadan oranlarını düşürüp vadeyi uzatma yöntemiyle tüketicilerinin kredi ödemelerine kolaylık sağlıyor. Bu nedenle de kefilsiz evlilik kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Kefil olmadan bu bankalara da evlilik kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.
Evlilik Kredisini almada müşteri olarak dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları düşük faiz veren ve de ihtiyacınızı karşılayacak miktarı veren bankayı seçebilmektir. Bankaların evlilik kredisi için verdiği faiz oranı %1,05 ile %1,79 aralığında değişmektedir. Bu faiz aralığı için sunulan vade süresi ortalama olarak 18 ay şeklindedir.

Evlilik kredileri, ihtiyaç kredilerinin bir türü olarak bankalar tarafından tüketicilre sunulmaktadır. Bu durumun nedeni evlilik kredileri ile ilgili mevzuatın bulunmasıdır. Bu mevzuat nedeniyle bankalar evlilik kredisi paketlerine faiz indirimi uygulaması yapamıyorlar. Ancak evlilik kredilerinin aylık ödeme tutatarının düşük olması ve vade süresi uzatıldığı için evlenecek çiftler tarafından tercih edilebilir bir kredi türüdür. Evlilik kredilerinin bir avantajı da erteleme imkanının olmasıdır. Bazı bankalar evlilik kredisi alan müşterilerinin ödemelerini rahatlatmak için 3 ay erteleme imkanı sunabilmektedir. Ayrıca BDDK tarfından gerçekleştirilen son çalışmalar ile evlilik kredilerinde en uzun vade seçeneği 36 ay olarak belirlenmiştir. Verilecek kredi miktarını etkileyen faktörlerden bazıları bankanın şartları ve kredi başvurusunda bulunan bireyin gelir durumudur. Ayrıca evlilik kredilerinde BSMV ve KKDF kesintileri de alınmaktadır.

Evlilik kredileri için çiftler aynı anda başvurmak zorunda değildir. Bireyler ayrı ayrı kredi başvurusunda bulunabilirler. Banka tarafından başvurusu onaylanan bireyler ayrı ayrı evlilik kredilerini alabilirler. Evlilik kredilerine başvurularda kefil şartı bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktada bireylerin bankalarla olan çalışma düzenleri, ödeme zamanına gösterdikleri özen ve düzenli tutarı yatırma, gelir durumu gibi bilgiler önem taşımaktadır. Evlilik kredileri için banka şubelerinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilir, başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

One Response

Tüm yorumları göster
  1. AslıBurç
    13 Eylül 2015

Bir cevap yazın