Factoring Nedir, Factoring Şirketleri Ne İş Yapar

faktoring-nedir-ne-is-yapar

Factoring Nedir, Factoring Şirketleri Ne İş Yapar : Faktoring diye de okuduğumuz Factoring kavramını kısaca ve örnekle açıkladık. Faktoring şirketleri ne yapar ve bankaların hangileri yazımızda açıkladık. ve Faktoring kavramını anlamak, faktoring kavramı için bir örneğe göz atmak için okumaya devam edebilirsiniz.

Factoring Nedir?

Factoring kelimesi ekonomi de adını sıkça duyduğumuz kavramlardan bir tanesidir. Peki, factoring nedir? Firmaların yurt içinde ve yurt dışında satacakları mal ve hizmet bedellerinin devredilmesi ve devredilmiş olan kurum tarafından alacakların tahsilâtının yapılmasını sağlayan finansal bir çözüm yöntemidir. Firmalar verdiği ürün ve hizmetler karşılığında alacaklarını alamadığında önemli bir finans sorunu yaşamaktadır. Alacakların tahsil edilememesi sonucunda verilecek olan hizmetlerde sorunlar yaşanabilmekte ve üretimde düşüş yaşanabilmektedir.

Faktoring Şirketleri Ne Yapar?

Firmalar alacaklarını tahsil edemediğinde hukuki süreç başlatarak konuyu yasal sürece taşıyabilmektedir. Ancak bu sürecin de uzun olabilmesi ve belirsizliği firmaları daha da yormaktadır. Tam da buraya devreye factoring şirketleri girmektedir. Factoring şirketleri, firmaların alacaklarına karşılık tutarları ödeyerek borcu satın almaktadır.

Genel olarak alacakların %50 ile %80’lik kısmı factoring şirketleri tarafından ödenmektedir. Bu aşamada alacaklı taraf artık factoring şirketi olmaktadır. Factoring şirketleri bu aşamada alacakların tahsili için yasal takip sürecinden icra işlemlerine kadar her türlü işlem için gerekli adımları atmakta ve alacakların tahsilini gerçekleştirmektedir.

Bir Örnekle Faktoring Şirketi

Factoring şirketlerini daha iyi anlatabilmek için konuyu örnekle açıklayalım. Örneğin; A firması üretip satışını gerçekleştirdiği ürünleri B firmasına 100.000 TL karşılığında sattı. Alacaklarını riske atmak istemeyen A firması Factoring firmasıyla anlaşarak 50.000 TL’ye anlaşma sağladı. Bu durumda alacaklı olan taraf Factoring firması olmakta ve B firmasından alacaklarını tahsil etme yoluna gitmektedir.

100.000 TL’lik tutarı aldığında factoring firması 50.000 TL komisyon ve işlem ücreti almış olmaktadır. Ödemenin olmaması durumunda ise yasal süreç ve icra takibi yapılarak alacaklar tahsil edilmektedir. Özellikle yurtdışında oldukça yaygın bir yöntem olan Factoring şirketleri, alacaklarını riske etmek istemeyen firmalar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

Factoring Şirketleri

Faktoring şirketlerine bakıldığında bankacılık alanında hizmet verdiğini bildiğimiz isimleri de görebiliyoruz. Pek çok banka factoring ile de hizmet vermektedir. İşte faktroing şirketleri arasında yer alan bankalar.

ING Bank – ingfaktoring

Vakıf Bank – Vakıf Faktoring

HSBC – HSBC Faktoring

Denizbank – Deniz Faktoring

TEB- TEB Faktoring

Garanti Bankası- Garanti Faktoring

İş Bankası – İş Faktoring

Finansbank – Finans Faktoring

Halkbank – Halk Faktoring

Fiba Bank – Fiba Faktoring

Yapı Kredi – Yapı Kredi Faktoring

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın