Faiz İle Kar Payının Arasındaki Fark Nedir?

faiz-ve-kar-payi

İle Kar Payının Arasındaki Fark Nedir? : ne demek ve aynı anlamda mıdır, yatırımcılar için kar payı dağıtımı yapılıyor mu sorularınızın cevaplarını yazımzıda bulabilirsiniz. Finansal kavramlar olan kar payı ve faiz oldukça sık kullanılmaktadır. Temellerinde dayanan mantığa göre aslinda ikisi de farklıdır. Yazımızda öncelikle faiz nedir ve kavramlarını açıkladıktan sonra ikisinin arasındaki farkı da açıklamaya çalıştık. Detaylar için devam edebilirsiniz.

Kar Payı Ne Demektir?

Kar payı, bir malın maliyeti sonucunda oluşan fiyatına eklenir ve satıcıya kalan kazanca kar payı denir.

Faiz Nedir?

Faiz banka ya da banka benzeri bir yere veya bir kimseye belirlenen bir süre için kullanılması amacıyla ödünç olarak verilen ve bu paranın yine belirlenen bir süre için kullanımı nedeniyle karşılığında alınan kardır.

Kar Payı ve Faiz Arasındaki Fark Nedir?

Faiz kavramına bakıldığında yatırılan para bir süre işletilmektedir. Vade sürecinin ardından belirli bir orana göre alınan ücrettir. Faizde dikkat edilmesi gereken şudur; yatırımcı parayı yatırırken vade bittiğinde yatırdığı yerden ne kadar kar edeceğini önceden öğrenmiştir. Yani vade süreci sonunda şu kadar kar elde edeceğim diyebilir. Bu nedenle faiz oranında bir artış ya da düşüş yaşanmaz, sabittir. Ancak kar payında durum farklıdır yatırımcı yatırımını yaptığında ne kadar kar edecek ne kadar zarar edecek önceden bu oranı bilemez.

olarak kurulan bankaların işleyişinde kar payı fikri bulunmaktadır. Kar ve zarar durumu ortak bir mantığa dayanmaktadır. Katılım bankalarındaki kar payı nasıl ortaya çıkar diyecek olursanız, yatırımcılar bankaya paralarını yatırırlar ve bu para farklı sektörlerde farklı iş kollarına verilir ve bu para değerlenir sonuçta kar payı ortaya çıkmış olur. Havuzda toplanan para ve bu paranın değerlenmesi sonucunda ortaya çıkan karın yatırımın büyüklüğüne göre yatırım yapanlara dağıtılır. Kar payında her zaman kar edilir diye bir kural yoktur. Bankalar yapılan yatırımlar sonucunda kar edemezse bu durumda yatımcılara da kar yapı veremeyebilir, yatırım yapan kişi bu durumda anaparadan kayıp da yaşayabilir. Ancak kar payı nedeniyle yüksek kazanç da elde edebilir.

Kar payında yatırımcı yatırım yaptığı süre boyunca bu durumdan ne kadar kazanacağını bilemezken, faiz ise yatırımcıya vade süresinin sonu geldiğinde ne kadar faiz alacağını söyler ve yatırımcı bu faizden kazancını bilir.

Kar payı değişkendir, faiz ise sabittir. Bu nedenle kar payı ile daha yüksek kazanç sağlanabilir.

Kar payı ve faiz genel olarak bu şekilde ifade edilebilir. Kar payı ve faiz ile kazanç sağlanabilir. Ancak kar payında kayıp durumu da vardır. Kar payında yüksek gelir de alınabilir. Faiz ise sabittir ve vade sonunda bu kazanç alınır. Faiz ile kazanç sağlanan bankalar olduğu gibi, kar payı ile de yatırımcılara gelir sağlayan bankalar bulunmaktadır.

Katılım Bankacılığı hakkında bilgi verilen Katılım Bankacılığı Nedir Ve Çalışma Sistemi Nasıldır yazımızı da okuyabilirsiniz.

One Response

Tüm yorumları göster
  1. ahüseeyin
    25 Eylül 2016

Bir cevap yazın