Fibabanka EFT İşlem Saatleri, Ücreti ve EFT İşleminin İptali

Fibabanka EFT İşlem Saatleri, Ücreti ve EFT İşleminin İptali: EFT işlemi, bankalar arası para gönderme konusunda insanlara hem zaman hem de kolaylık sağlamaktadır. Tek bir tuşla anında para gönderebilme ve dakikalar içinde gönderilen paranın karşı tarafın hesabına geçmesi sayesinde EFT, son dönemlerde oldukça yoğun şekilde kullanılmaya başlandı. Ancak EFT yapılırken saat kısıtlaması olduğunu bilmek gerekiyor. Bu anlamda her bankada olduğu gibi Fibabankada da EFT yapılabilecek işlem saatleri belirlemiş durumdadır.

Bu yazımızda Fibabanka EFT başlangıç ve bitiş saatleri ile Fibabanka EFT işleminin iptali hakkında bilgi vereceğiz.

EFT Ne Anlama Gelmektedir?

EFT, elektonik fon transferi teriminin kısa yazılmış halidir. Elektronik fon transferi ise internet ortamında bankalar arası para gönderim sürecini ifade etmektedir. Bu anlamda EFT, farklı bankalar arasında bireysel veya ticari hesaptan  yapılan para gönderimi için kullanılmaktadır. EFT’nin havaleden farkı, havale aynı banka içinde aynı ya da farklı hesaplar arasında yapılan para transferiyken; EFT, farklı bankalar arasında kişinin kendisi ya da başkası hesabına yaptığı para transferidir.

EFT İşlem Saati Neden Uygulanıyor?

Bankalar arasında EFT yapabilmek için bu işlemin EFT saatleri içinde gerçekleşmesi gerekiyor. Bunun nedeni EFT’nin bankalar arasında onaya tabi olması gerekiyor. Şöyle ki, bir kimse EFT yaptığı zaman EFT işlemi önce kişinin kendi bankasının onayına gider. Banka bu onayı verdikten sonra bu defa muhatap bankanın EFT’ye onay vermesi gerekir. Bu banka da işleme onay verince EFT gerçekleşir ve para kişinin hesabına aktarılır. İşte bankalar arasında işlem birlikteliğinin sağlanması ve her iki bankanın da işlem onayını sağlayabilmesi için bankalar EFT’nin gerçekleşmesi için işlem saati belirlemiştir. Bu nedenle EFT işlem saati uygulanmasının temel nedeni budur.

Fibabanka EFT Saatleri ve İşlem Ücreti

Fibabanka EFT saatleri haftaiçi her gün saat 09:00’da başlamakta ve 17:00’de sona ermektedir. Yani Fibabanka işlem saatleri 09:00-17:00 arasıdır. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemi, bir sonraki EFT işlem tarih ve saatinde gerçekleşir.

Fibabanka EFT İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Fibabanka EFT işlemi 10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Bir başka ifadeyle Fibabanka üzerinden EFT işlem bilgilerinin doğru girilmesi halinde 10 dakika içerisinde para karşı tarafın hesabına geçmektedir. Şayet EFT işleminde bir sorun var veya bu süre içinde para karşı tarafın hesabına geçmemiş ise 444 8 888 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak işlem hakkında bilgi alabilirsiniz.

Fibabanka EFT İşlem Ücretleri

Fibabanka işlem ücreti işlemin yapıldığı yere göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda Fibabanka EFT işlem ücretleri şöyledir:

  • EFT şubeden yapılacaksa; en az 16 TL, en fazla 330 TL ücret alınmaktadır.
  • EFT telefon bankacılığından yapılacaksa; en az 11 TL, en fazla 27 TL ücret alınmaktadır.
  • İnternet bankacılığından EFT yapılacaksa, herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Fibabanka EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Fibabanka EFT iptali, EFT’nin yapıldığı zamana ve paranın karşı tarafın hesabına geçip geçmemesine göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda ihtimallere göre Fibabanka EFT işleminin geri alınması konusunda değerlendirme yaparsak;

  • EFT Karşı Tarafın Hesabına Ulaşmamışsa: Eğer EFT işlem saatleri dışında EFT yapılmış ve para henüz muhatabın hesabına geçmemişse internet bankacılığı ya da mobil bankacılığa giriş yaparak para transferi bölümünden EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Bunun dışında Fibabanka müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın Fibabanka şubesine giderek EFT işlemi iptal edilebilir. Buna karşın EFT işlem saatleri içinde EFT yapılmışsa, bu para en geç 10 dakikada karşı tarafın hesabına geçeceği için bu 10 dakikalık süre içinde internet ya da mobil bankacılığa giriş yaparak para transferi bölümünden EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Yine bu 10 dakikalık süre içinde Fibabanka müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın Fibabanka şubesine giderek EFT işlemini iptal edilebilirsiniz.
  • EFT Karşı Tarafın Hesabına Ulaşmış ve Para Çekilmemişse: Bu durumda EFT işleminin iptali için Fibabanka şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak işlemin iptali için talepte bulunacaksınız. Banka bu talebinizi karşı tarafa iletecek ve muhatap olan kişi işlemin iptaline izin verir ise EFT iptal edilecektir. Aksi halde mahkeme yoluyla karşı taraftaki paranızı alabilirsiniz.
  • EFT İşlemi İleri Tarihli Olarak Yapılmış ve EFT Henüz Gerçekleşmemiş ise: Bu durumda para henüz muhatabın hesabına geçmeyeceği için internet bankacılığı ya da mobil bankacılığa giriş yaparak para transferi bölümünden EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Bunun dışında Fibabanka müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın Fibabanka şubesine giderek EFT işlemi iptal edilebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın