Fiziki Altın Alan Bankalar Ve Altın Hesabı

enkredi

Alan Bankalar Ve Altın Hesabı: altın günleri yapan bankalar, altin alan bankalar, fiziki altın alan bankalar hangisi ve altın hesabı nasıl açılır sorularınızın cevabını yazımızda bulabilir ve bankaların altın hesapları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ülkemize en sık tercih edilen yatırım araçlarından birisi de altındır. Altın piyasası ülkemizde yaygın olarak takip edilmekte ve altının özellikle düşüşte olduğu dönemlerde altın alımına büyük talep olmaktadır. Altın yükseldiğinde ise biriktirmiş olunan altınlar satılarak altın yatırımından kar edilmektedir. Altın biriktirmek karlı bir yatırım aracı olarak görünse de, özellikle yüklü miktarda altın biriktiren kişiler, güvenlik konusunda endişeler yaşamaktadır. Her türlü çalınma riskini göz önünde bulunduran yatırımcılar, bu konuda son zamanlarda bankaların altın hesaplarına yönelmektedir. Altınlar, bankaya verilerek daha güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altınların bankalarda biriktirilmesi için, herhangi bir bankaya gidip altınlar için hesap açılması gerekmektedir. Bankalar, kuyumcularla da anlaşmalı olarak altın saklama işlemi yapmaktadır. Bankaların hizmet noktalarındaki kuyumculara da giderek biriktirmiş olduğunuz altınları hesabınıza yatırabilirsiniz.

Fiziki Altın Bankaya Nasıl Yatırılır?

Bu soru da yatırımcıların merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bu sorunun cevabı da oldukça net ve basittir. Fiziki altınlarınız için bağlı olduğunuz bankaya giderek direkt olarak altınlarınızı teslim ederek altın hesabınıza yatırabilirsiniz. Altın hesabınızın en önemli avantajı, çalınma riskini ortadan kaldırmaktadır. Çalınma riskinin kalkması ile birlikte gönül rahatlığıyla altınlarınızı biriktirmeye devam edebilir ve tüm birikimlerinizi bankada bulunan hesaplarınıza yatırabilirsiniz. Altın ihtiyacınız doğduğunda ya da paraya sıkıştığınızda yine bankalara başvurarak altınlarınızdan alım yapıp, ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde bozdurma yapabilirsiniz.

Altın Hesabı Açılan Bankalar

Altın hesabı açtırarak altınlarınızı güvenli bir şekilde bankada saklayabilir, dilediğinizde altın olarak hesbaınızdan çekebilirsiniz. Altın hesabı açan bankalar için aşağıdaki bankalar gösterilebilir.

Garanti Altın Hesabı

Altınlarınızı evde çalınma riskine karşı bulundurmak istemiyorsanız Garanti Altın Hesabı’na yatırabilirsiniz. Ata, Cumhuriyet altınları ya da bilezik sahibiyseniz Garanti Altın şubelerine getirebilirsiniz. Altınlarınızı yine bozdurmadan altın olarak hesabınıza yatırabilirsiniz. İstediğiniz zaman da ihtiyacınız olan miktarı isterseniz altın isterseniz nakit olarak hesabınızdan çekebilirsiniz. Garanti altın hesabı açtırmak için bir çeyrek altınınız bile olsa yeterlidir.

Garanti altın hesabı şubelerinin bulunduğu iller:

Adana

-Ankara

-Balıkesir

-Bursa

-Denizli

-Eskişehir

-İstanbul

-İzmir

-Kocaeli

-Malatya

Garanti Bankası altın hesabı için bankaya hesap işletim ücreti gibi fazladan bir para ödemek zorunda değilsiniz.

Ziraat Altın Hesabı

Ziraat Bankası şubelerine sahip olduğunuz bilezik, tam altın, kolye gibi altınlarınızı getirerek eksperler tarafından değerleri hesaplansın.Hesaplanan bu değere göre altın yatırımınız Ziraat Altın Hesabı‘nda gram cinsinden değerlensin.

  • Ziraat altın hesabı için hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
  • Ziraat altın hesabınızda bulunan altınlarınızı isterseniz nakite çevirebilirsiniz. Ayrıca Vadeli Altın Hesabı açtırmayı seçerseniz altınlarınızın değerlenmesine devam edebilirsiniz.
  • Ziraat altın hesabında altınlarınız kaybolmaz ya da çalınmaz.
  • Altınlarınızın değeri eksper tarafından belirlenmektedir. Hesabınıza bu değer bilgi kayıt edilir.

Ziraat Bankası’na teslim edilen fiziki altınlar geri alınmak istendiğinde yalnızca nakit olarak verilmektedir.

TEB Altın Hesabı

TEB aracılığı ile, sahip olduğunuzu tüm kolye, bilezik, küpe, çeyrak altın gibi fiziki altınlarınızı bankanın anlaşmalı olduğu kuyumcular ile saf altına dönüştürerek altınlarınızı TEB’de altın hesabına yatırabilirsiniz.

Fiziki altınları TEB’de sakladığınızda

  • Altınlarınız için kiralık kasa ücreti ödemek zorunda değilsiniz. Ayrıca hesap işletim ücreti de ödemezsiniz.
  • Hesabınızda bulunan altınlarınızı istediğiniz zaman nakite çevirebilirsiniz.  Bu işlem için internet bankacılığı, çağrı merkezi ya da ATM kullanabilirsiniz.
  • Anlaşmalı olan kuyumcu ağı bankanın altın hesabıyla ilgili günlerini beklemenize gerek yoktur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın