Garanti Bankası ATM Günlük Para Yatırma ve Çekme Limiti

Garanti Bankası ATM Günlük Para Yatırma ve Çekme Limiti: Her bankanın ATM’si aracılığıyla birçok bankacılık işlemi yapılabilmektedir. Dakikalar içerisinde para havale etme, EFT yapma, fatura ödeme, para yatırma ve para çekme, kart borcu ödeme bu işlemlerden sadece bir kaçıdır. ATM’ler bu yönüyle banka sırası beklemeden işlemlerimizi dakikalar içerisinde yapmamıza izin verse de bankamatikler aracılığıyla yapabileceğimiz işlemlerin belirli bir parasal sınırı bulunmaktadır. Bu sınırları bilmek özellikle mesai saatleri dışında bankamatikler aracılığıyla yapacağımız işlemlerde mağduriyet yaşamamız için son derece önemlidir. Dolayısıyla ATM’lerde para yatırma ve çekme limitlerini bilmezsek acil paraya ihtiyaç duyduğumuzda ya da acele para göndermemiz gereken durumlarda işlemlerimizi gerçekleştiremeyebiliriz.

Bu yazımızda Garanti Bankası ATM’lerinde bir gün içinde ne kadar para yatırabileceğimiz ve ne kadar para çekebileceğimiz sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Bankalar ATM’lerine Para Yatırma ve Çekme Limiti Neden Koyar?

Banka ATM’lerinden herkes gerek kartla gerekse kartsız olarak işlem yapabilmektedir. Dolayısıyla ATM’ler sadece belirli bir kesimin kullanımına sunulmamıştır. ATM’ler 24 saat esasına göre hizmet verdiğinden, her bir ATM’nin 24 saat süreyle para çekilmesine ve yatırılmasına uygun olması gerekiyor. Bilindiği üzere ATM’lerin para kasaları belirli bir miktarda para almaktadır. Hal böyle olunca konulan bu paraların ATM’den hizmet almak isteyenlere yetmesi gerekmektedir. Bir kimse gelip bir anda 100 binlerce lira para çekmesi durumunda ATM’deki para herkese yetmeyeceği gibi bu paranın tekrar ATM’ye konulması da hem vakit hem de güvenlik sorunu yaratacaktır. İşte bu nedenle ATM’lerden para çekilirken belirli bir miktar sınırlaması getirilmiştir.

ATM’ye para yatırılmasına sınır getirilmesinin sebebi ise özellikle kara paranın aklanması sorunun önüne geçilmesi ve ATM’ye yatırılan paranın ATM kasasında saklanması için ayrılan bölümün yeterli olamamasıdır. Hatta çoğu kez ATM’lerin para yatırma özelliği olmasına rağmen bu özelliğin çalışmadığına tanık olmuşsunuzdur. İşte bu hata genelde ATM’lerin kasası dolduğu için ortaya çıktığından bankanın yetkilisi gelerek bu sorunu düzeltmektedir.

Garanti Bankası ATM’lerine Günlük Yatırılacak Para Limiti

Garanti Bankası ATM’lerine günlük yatırılacak para limiti 12.000 TL olarak belirlenmiştir. Garanti Bankası ATM’lerinde günlük yatırılacak para 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik banknotlarla yatırılabilir. Dolayısıyla bozuk (madeni) para ile ya da kağıt da olsa 5 TL ile ATM’lerde para yatırılamayacaktır. Eğer günlük para yatırma limitinin üzerinde miktarda para yatırmak istiyorsanız bunu aynı gün içerisinde yapamazsınız. ATM’de günlük para yatırma limitinin üzerinde para yatırmak için ya gece 12’nin geçmesini bekleyeceksiniz ya da en yakın Garanti Bankası şubesine gitmeniz gerekecektir. Bu yollardan en pratik çözüm yolu banka şubesine gitmektir.

Garanti ATM’lerine yatırılacak para limiti müşteri hizmetleri aranarak ya da banka şubesine gidilerek arttırılabilir. Bu sayede hesabınıza yatırılacak para miktarı artacağı için günlük limit sıkıntısı yaşamayacak ve banka şubesinde sıra beklemek durumunda kalmayacaksınız. Bilindiği üzere birçok kişi işyerini mesai saatinden sonra kapatmaktadır. Yani hasılatı mesai saatinden sonra toplamaktadır. Elde biriken nakit paranın en güvenilir şekilde saklanabileceği yer olarak banka düşünülmektedir. Bu nedenle parayı ATM’lerden hesaba yatırmak yolu tercih edilmektedir. Ancak günlük para yatırma limiti nedeniyle paranın bir kısmı yatırılamamaktadır. Bu ve buna benzer durumda olanların günlük para yatırma limitlerini arttırmaları doğru bir tercih olacaktır.

Garanti Bankası ATM’lerinden Günlük Çekilecek Para Limiti

Garanti Bankası ATM’lerinden günlük çekilecek para limiti 2000 TL’dir. Bu limit kart ile yapılacak işlemler için geçerlidir. Buna karşın QR ile para çekme işlemlerinde günlük para çekme limiti 3000 TL’dir. Hesabınızda ne kadar para olursa olsun günlük para çekme limitinin dışında para çekilememektedir. Şayet daha fazla para çekmek istiyorsanız gece 12’nin geçmesini beklemeniz ya da en yakın Garanti Bankası şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Günlük daha fazla para çekmek istiyorsanız en yakın Garanti Bankası şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak günlük para çekme limitini arttırabilirsiniz.

Kredi Kartıyla çekilebilecek günlük nakit avans işlemi için limiti günlük 6.000 TL olarak belirlenmiştir.

Garanti Bankası ATM’lerinden Günlük Yatırılacak Kredi Kartı Borcu Limiti

Garanti Bankası ATM’lerinden yatırılacak kredi kartı borçları için de sınırlama getirilmiştir. Ancak buradaki sınırlamanın kartsız işlemler için olduğu unutulmamalıdır. Buna göre kartsız olarak kredi kartı borcu ödenecek ise yatırılabilecek miktar en fazla günlük 12000 TL’dir.

Garanti Bankası ATM’lerinden Günlük Yapılacak Havale Limiti

Garanti Bankası ATM’lerinden günlük yapılacak havale miktarına da sınırlama getirilmiştir. Buna göre ister kurumsal ister KOBİ isterse bireysel nitelikte olsun ATM’lerden yapılacak havale miktarı 10000 TL ile sınırlandırılmıştır. Buna karşın internet bankacılığı üzerinden yapılan havale ve EFT için herhangi bir sınırlama söz konusu değildir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın