Garanti Bankası EFT İşlem Saatleri, Ücreti ve EFT İşleminin İptali

Garanti Bankası EFT İşlem Saatleri, Ücreti ve EFT İşleminin İptali: Garanti Bankası EFT işlemi iptali için yapmanız gereken birkaç basit adımı takip etmekten ibarettir. Bunun dışında Garanti Bankası EFT işlem saatlerini ve EFT işlem ücretini merak ediyorsanız, sorunuzun cevabı aşağıdaki açıklamalardadır.

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi ifadesinin kısa yazılış hali olan EFT, bankalar arası para gönderme anlamına gelmektedir. EFT’de bir bankadaki para bir başka bankadaya gönderilecekse yapılacak işlem EFT’dir. Şayet aynı banka içerisinde para transferi yapacaksanız, yapacağınız işlem havale olarak adlandırılmaktadır.

Garanti Bankası EFT Saatleri 

Garanti Bankası EFT saatleri haftaiçi her gün saat 09:00’da başlamakta ve 17:15’de sona ermektedir. Yani Garanti Bankası EFT işlem saatleri 09:00-17:15 arasıdır. Bu saatler dışında yapılan EFT işlemi, bir sonraki EFT işlem tarih ve saatinde gerçekleşir.

Garanti Bankası EFT İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Garanti Bankası’ndan yapılan EFT işlemleri en geç 10 dakika içerisinde sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla Garanti Bankası’ndan gönderdiğiniz para diğer bankadaki hesaba 10 dakika içerisinde geçmektedir. Eğer bu süre içerisinde para diğer hesaba ulaşmamış ise G

Garanti Bankası EFT İşlem Ücretleri

Garanti Bankası EFT işlem ücreti işlemin yapıldığı yere göre değişkenlik göstermektedir. Bu anlamda Garanti Bankası EFT işlem ücretleri şöyledir:

  • EFT bankamatikten yapılacaksa en az 15,00 TL, en fazla 17,00 TL alınmaktadır.
  • Garanti One aracılığıyla EFT yapılacaksa en fazla 2,50 TL ücret alınmaktadır.
  • EFT cep şubeden yapılacaksa; en az 5,25 TL, en fazla 7,75 TL ücret alınmaktadır.
  • EFT telefon bankacılığından yapılacaksa; en az 55 TL, en fazla 100 TL ücret alınmaktadır.
  • İnternet bankacılığından EFT yapılacaksa, en az 5,50 TL, en fazla 8 TL ücret alınmaktadır.
  • EFT şubeden yapılacaksa en az 60,00 TL, en fazla 500 TL alınmaktadır.

Garanti Bankası EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Garanti Bankası EFT iptali, EFT’nin yapıldığı zamana ve paranın karşı tarafın hesabına geçip geçmemesine göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda ihtimallere göre Garanti Bankası EFT işleminin geri alınması konusunda değerlendirme yaparsak;

  • EFT Karşı Tarafın Hesabına Ulaşmamışsa: EFT saatleri dışında EFT yapmanız durumunda ya da EFT yaptıktan sonra 10 dakikalık zaman içerisinde EFT yaptığınız para karşı tarafın hesabına ulaşmaz. Şayet EFT saatleri dışında EFT yaptıysanız, internet bankacılığına veya mobil bankacılığa giriş yaparak para transferi bölümünden EFT işleminin iptalini sağlayabilirsiniz. Yine dilerseniz Garanti Bankası müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın Garanti Bankası şubesine giderek de işlemi iptal ettirmeniz mümkündür. Buna karşın EFT saatleri içerisinde EFT yaptıysanız 10 dakika içerisinde para karşı tarafın hesabına geçeceği için hemen internet bankacılığına veya mobil bankacılığa giriş yaparak para transferi bölümünden EFT işleminin iptalini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi Garanti Bankası müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın Garanti şubesine giderek de iptal edebilirsiniz ama zamanın darlığı nedeniyle internet ya da mobil bankacılık aracılığıyla işlem iptali daha pratik olacaktır.
  • EFT Karşı Tarafın Hesabına Ulaşmış ve Para Çekilmemişse: EFT işlemi gerçekleşmiş, para muhataba ulaşmış; fakat para henüz çekilmemiş ise bu durumda EFT işleminin iptali muhatabın onayına bağlıdır. Bu şekilde olan EFT işleminin iptali için Garanti Bankası’nın en yakın şubesine gidiyorsunuz ya da Garanti Banası müşteri hizmetlerini arıyorsunuz. Yaptığınız EFT işlemine ait bilgileri vererek işlemin iptalini istiyorsunuz. Talebinizi alan Garanti Bankası yetkilisi, bu talebi muhatabın bankasına iletiyor. Muhatabın bankası da EFT işleminin iptali için muhatabın onayını istiyor. Eğer muhatap işleme onay verirse EFT işlemi iptal edilecektir. Aksi halde mahkeme yoluyla EFT işlemini iptale edebilir ve paranızı alabilirsiniz.
  • EFT İşlemi İleri Tarihli Olarak Yapılmış ve EFT Henüz Gerçekleşmemiş ise: Bu durumda para henüz muhatabın hesabına geçmeyeceği için internet bankacılığı ya da mobil bankacılığa giriş yaparak para transferi bölümünden EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Bunun dışında Garanti Bankası müşteri hizmetlerini arayarak ya da en yakın Garanti Bankası şubesine giderek EFT işlemi iptal edilebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın