Garanti Bankası Güncel Kiralık Kasa Ücretleri

Garanti Bankası Güncel Kiralık Kasa Ücretleri: Kiralık kasa ücretleri, ziynet eşyası ve kıymetli taş sahiplerini ilgilendiren önemli bir konudur. Özellikle değeri yüksek tutan altın, gümüş, elmas gibi kıymetli eşyalarınızı evinizde saklamak güvenlik bakımından sorun teşkil edebilmektedir. Bu tür kıymetli eşyaların güvenli kasalar yerine evinizde ya da işyerinizde saklamanız, hırsızlığa ya da kaybolmaya davetiye çıkarma anlamına gelmektedir. Oysa bu tür eşyalarınızı bankalarda güvenli kasalarda güven içinde saklayabilirsiniz.

Bu yazımızda Garanti Bankası’nın kiralık kasa ücretleri hakkında bilgi vereceğiz. İşte o detaylar…

Kiralık Kasa Nedir?

Kiralık kasa, bankaların özel güvenlik önlemleri altında muhafaza ettiği ve içerisinde altın, senet, belge gibi değerli eşyaların saklandığı şifreli veya kilitli kasalardır. Kiralık kasalara sadece kasayı kiralayan kişi ulaşabilir. Bunun dışında başka kimsenin kasadaki eşyalara erişim hakkı yoktur.

Kiralık kasa, bankanın belirlediği ücret karşılığı kullandırılır. Burada kasaya eşyalarını koyan kişi ile banka arasında eşyaların muhafazası konusunda anlaşma yapılır. Bu anlaşmaya göre kasayı kiralayan genellikle yıllık olmak üzere belirlenen ücreti öder. Banka ise kasaya konan eşyaların güven içinde saklanmasından sorumludur.

Kiralık kasaya sadece yasal olan ürünler konulabilir. Örneğin yasal olarak kişide bulunmayan tarihi eser kasalarda saklanamaz.

Kiralık Kasaya Konula Eşya Kaybolursa Ne Olur?

Kiralık kasaya konulan eşyaların listesi tutulmaktadır. Bu listeye göre konulan eşyaların sayısı ya da miktarı belirlidir. Bu liste hem eşyayı kasaya koyan kişi hem de banka yetkilisi tarafından bu liste imzalanır. Şayet eşyalar kasaya konulduktan sonra kaybolma veya zarar görme gibi bir durumla karşılaşılır ise banka ortaya çıkan zararı karşılamak zorundadır.

Garanti Bankası Kiralık Kasa Ücretleri Ne Kadar?

Garanti Bankası kiralık kasa ücreti, kasanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ancak kasa kiraladığınızda bir de kasa için depozito vermeniz gerekmektedir. Bu durumda bir kasa kiraladığınız zaman peşinen hem depozito ücreti hem de yıllık kasa kirası vermeniz gerekmektedir. Bu bağlamda garanti bankası kasa kirası ve depozito ücretlerini şu şekilde gösterebiliriz.

Kasa Boyutu Kasa Ücreti (Kredi Kartından Ödenmesi Halinde) Kasa Ücreti (Hesaptan Ödenmesi Halinde) Depozito Bedeli
Büyük Boy Kasa 545,00 TL 595,00 TL 545,00 TL
Orta Boy Kasa 435,00 TL 465,00 TL 435,00 TL
Küçük Boy Kasa 380,00 TL 415,00 TL 380,00 TL

Garanti Bankası’nda kasa kiraları yıllık olarak tek seferde alınmaktadır. Ayrıca bir yıllık kira bedeli kadar bir defaya mahsus olmak üzere depozito alınmaktadır. Alınan depozito, kasa kapatıldığında tekrar iade edilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın