Garanti CepBank Hakkında Bilmeniz Gereken 15 Konu

Garanti CepBank Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Konu: Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bankalar da bu trende ayak uydurmaya devam ediyor. Teknolojinin sunduğu internet tabanlı bankacılık anlayışı sayesinde hizmetler daha hızlı ve kolay halledilebilir hale gelmeye başladı. Bu anlamda bankalar “dijital bankacılık” anlayışını yaygınlaştırmaya gayret gösteriyor. Garanti Bankası da dijital bankacılık anlayışında önemli atılımlar yaparak “Garanti CepBank” uygulamasını hayata geçirmiştir.

Bu yazımızda Garanti CepBank uygulaması ile ilgili bilmeniz gereken konuları derlemeye çalıştık.

1-Garanti CepBank Uygulaması Nedir ve Cep Bank Tanımlamamı Nasıl Yaparım?

Garanti CepBank uygulaması, Garanti Bankası’nın mobil cihazlar için internet bağlantısının olduğu her yerden bankacılık işlemi yapılabilmesine yönelik çıkardığı dijital bankacılık hizmetidir. Garanti CepBank sayesinde internet erişiminin olduğu her yerden para gönderebilir, fatura ödeyebilir, fon alıp satabilir, döviz işlemleri yapabilir ya da diğer bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Garanti CepBank, google play store’dan ya da apple store’dan indirilebilmektedir. Telefonunuza ya da diğer mobil cihazlarınıza programın kurulumunu yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak CepBank uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Garanti CepBank uygulamasını mobil cihazlarınıza tanımlamak için İnternet Bankacılığını ya da ATM’leri kullanabilirsiniz.

 • İnternet Bankacılığı ile CepBank tanımlama işlemi yapacaksanız, Garanti Bankası’nın internet bankacılığına giriş yapıyorsunuz ve Garanti İnternet Tanımlama kısmını tıklıyorsunuz.Daha sonra kullanacağınız cep telefonu numarasını, hesap numarasını, günlük işlem limitini ve CebBank şifresini belirliyorsunuz. Günlük işlem limitini bu aşamada en fazla 1000 TL olarak belirleyebilirsiniz.
 • ATM (Garanti Paramatik) aracılığıyla CepBank tanımlama işlemi yapacaksanız, Garanti Bankası kartıyla ATM’ye giriş yapıyorsunuz. Ana menüdeki CepBank işlemleri kısmını tıklıyorsunuz. Açılan sayfada CepBank tanımlamayı seçiyorsunuz. Bu seçimin ardından çıkan sayfada CepBank işlemlerinde kullanacağınız cep telefonu numarasını, hesap numarasını, günlük işlem limitini ve CepBank şifresini belirliyorsunuz. Günlük işlem limitini bu aşamada en fazla 1000 TL olarak belirleyebilirsiniz.

2-Garanti CepBank’ın Faydaları Nelerdir ve Garanti CepBank Ücretli Mi?

Garanti CepBank, kolay ve hızlı bankacılık anlayışı ile geliştirilen bir uygulamadır. Bu nedenle birçok bankacılık işlemini kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Bu anlamda Garanti CepBank ile neler yapabileceğinizi şu şekilde sayabiliriz:

 • Garanti CepBank uygulaması kullanan birisi SMS yoluyla bir başkasının cep telefonuna 7 gün 24 saat boyunca para gönderebilmektedir. Telefonuna para gönderilen kişi de bunu kartlı ya da kartsız olarak Garanti Bankası ATM’lerinden kendisine gelen şifre ile alabilecektir. (Garanti CepBank üzerinden nasıl para gönderileceğini aşağıdaki başlıkta açıklayacağız)
 • Garanti CepBank uygulaması kullanan birisi tek bir SMS ile, Paracard Bonus‘a ya da Paracard Bonus Trink‘e para gönderebilir. Gönderilen bu para kartın bağlı olduğu hesaba anında geçer.
 • CepBank uygulaması üzerinden GSM TL yüklemei kredi kartı borcu ödeme, OGS veya KGS ödemeleri gerçekleştirme, şans oyunları ödeme, MTV ödeme gibi bir çok bankacılık işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
 • CepBank’a tanımlı olan hesabınızda ne kadar bakiye kaldığını SMS ile öğrenebilirsiniz. Bunun için Bakiye yazıp 3333’e gönderdiğinizde cevap anında cep telefonunuza mesaj olarak bildirilecektir. Bu mesaj ücretsizdir.
 • Garanti CepBank’ın mobil cihazlara yüklenmesi ve kullanılması herhangi bir ücrete tabi değildir.

3-Garanti CepBank ile Cep Telefonuna ya da Karta Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Garanti CepBank ile bir başkasının cep telefonu numarasına ya da Paracard ve Bonus Kontör kart sahiplerine para  göndermek çok kolaydır. Öncelikle Garanti Bankası’nda CepBank hesabınızın tanımlı olması gerekmektedir. CepBank hesabınızın olduğunu varsayarak işlem adımlarını anlatmaya başlayalım:

 1. Adım: Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 2. Adım: Para göndermek istediğiniz kişinin cep telefonu numarasını yazıyorsunuz. Eğer karta para gönderecekseniz cep telefonu yerine  Paracard veya Bonus Kontör kartın hesap numarasını yazıyorsunuz. Bir boşluk bıraktıktan sonra göndermek istediğiniz miktarı yazıyorsunuz. Göndereceğiniz miktar 1 TL ve katları olmalıdır.
 3. Adım: CepBank üzerinden size bir mesaj verilecektir. Mesaja CepBank şifrenizi ekleyip 3333’e SMS olarak gönderiyorsunuz.

CepBank üzerinden para gönderme işlemi bu kadar sürmektedir. Bu işlemi tamamladıktan sonra size Garanti Bankası’ndan işlemin referans numarasını içeren bilgilendirme mesajı gelecektir. Para gönderdiğiniz kişiye ise para gönderen kişinin adı ve soyadı ve parayı çekmekte kullanacağı şifre gönderilecektir.

4-Garanti CepBank Para Gönderme İptal Edilebilir Mi?

CepBank işlemini iptal edebilir miyim sorusu merak edilen konulardan bir başkasıdır. Hemen cevap verelim. Evet, Garanti CepBank ile yapmış olduğunuz para gönderme işlemini iptal edebilirsiniz. Ancak bu işlemin gerçekleşebilmesi için para gönderdiğiniz kişinin parayı çekmemiş olması gerekiyor. Şayet gönderdiğiniz para çekilmemişse iptal işlemini şu yöntemlerle yapabiliyorsunuz:

 1. Yöntem: İnternet Bankacılığı ile İptal Etme: Garanti Bankası’nın internet bankacılığına giriş yapıyorsunuz. Buradan CepBank menüsüne giriyorsunuz. CepBank menüsü içerisinde yaptığınız işlemleri gösteren bölüm bulunuyor. Buradan işleminizi iptal edebilirsiniz.
 2. Yöntem: SMS ile İptal Etme: Cep telefonunuzun mesaj kısmına giriyorsunuz. Buraya İPTAL yazıp bir boşluk bırakıyorsunuz ve referans numarasını yazıyorsunuz. Bu mesajı 3333’e gönderiyorsunuz. Bu mesaja yazacağınız referans numarası nereden öğreneceğim diye sorabilirsiniz. Bu referans numarası, CepBank ile para gönderdiğinizde size bir bilgilendirme mesajı ve referans numarası gönderilmekteydi. İşte buradaki referans numarası bahsettiğimiz referans numarasıdır.

Ayrıca CepBank ile gönderdiğiniz para 7 gün içinde çekilmezse işlem otomatik olarak iptal olmaktadır

5-Garanti CepBank ile Cep Telefonuna Gönderilen Para Kaç Günde Çekilmelidir?

Garanti CepBank ile cep telefonuna gönderilen para, herhangi bir Garanti Bankası ATM’sinden 7 gün içinde çekilmesi gerekmektedir. Aksi halde işlem kendiliğinden iptal olmaktadır. Şayet para Paracard ve Bonus Kontör kart sahiplerine gönderilmişse, bu para doğrudan hesaba geçtiği için paranın çekilmesinde bir süre yoktur.

6-Garanti Bankası CepBank Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Garanti CepBank uygulaması ile cep telefonunuza para gönderilmesi durumunda parayı çekmek için en yakın Garanti Bankası ATM’sine gitmeniz gerekiyor. ATM’nin giriş tuşuna basıyorsunuz. Karşınıza çıkan ekranda yapmak istediğiniz işleme ilişkin seçenekler çıkıyor. Si para çekmeyi seçiyorsunuz. Daha sonra sizden şifre girmenizi isteyecektir. Size para gönderildiğine dair bilgilendirme mesajının içerisinde parayı çekmek için kullanacağınız bir şifre bulunuyor. Bu şifreyi bu kısma yazarak paranızı çekebilirsiniz.

Paranın çekilebilmesi için size gönderilen şifre 24 saat süreyle geçerli olduğundan süre geçirilirse yeni şifre istemeniz gerekmektedir.

7-Garanti CepBank Para Gönderme Limiti Ne Kadar?

Garanti CepBank ile en fazla ne kadar para gönderilir şeklindeki soru da en çok sorulan konular arasında geliyor. Garanti CepBank para gönderme limiti her yıl BDDK düzenlemeleri doğrultusunda her yıl güncellenmektedir. Garanti CepBank para gönderme limiti 2018 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir.

 • Günlük en fazla 500 TL’lik işlem yapılabilir. Bir gün içerisinde de en fazla 2 defa CepBank ile para gönderilebilir.
 • Haftalık en fazla 1000 TL’lik işlem yapılabilir. Bir hafta içerisinde de en fazla 4 defa CepBank ile para gönderilebilir.
 • Aylık en fazla 1500TL’lik işlem yapılabilir. Bir ay içerisinde de en fazla 6 defa CepBank ile para gönderilebilir.

8-Garanti CepBank Para Çekme Limiti Ne Kadar?

Garanti CepBank ile gönderilen paranın tamamını çekebilirsiniz. Zaten para gönderme limitlerine dikkat edilirse gönderilecek para ATM’den günlük para çekme limitinin altındadır.

9-Garanti CepBank Para Gönderme Ücreti Ne Kadar? 

Garanti CepBank para gönderme işlem ücreti 2018 yılı itibariyle 4,50 TL olarak belirlenmiştir. Garanti CepBank ile cep telefonuna ya da karta para gönderilmesinin bir farkı yoktur. Her ikisi de 4,50 TL olarak parayı gönderen kişiden kesilecektir.

10-Garanti CepBank Para Gönderme Saatleri Kaçtır?

Garanti CepBank ile para gönderme konusunda bir zaman sınırlaması getirilmemiştir.  Bu nedenle 7 gün 24 saat boyunca bir SMS ile para gönderebilirsiniz.

11-Garanti CepBank Para Gönderme Limiti Arttırma

Garanti CepBank ile cep telefonuna ya da karta mesaj yoluyla gönderilebilecek para limiti BDDK’nın düzenlemeleri ile belirlenmektedir. Bu nedenle SMS ile gönderilecek para limitlerini arttırmak mümkün değildir. Bu durumda daha fazla para göndermek için yapılması gereken İnternet Bankacılığı’na giriş yapılarak EFT ya da havale işlemi yapılmasıdır. Yine Garanti Bankası şubesine giderek EFT ya da havale işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak az önce de söylediğimiz gibi Garanti CepBank ile SMS üzerinden para gönderme limitini arttıramazsınız. Sadece günlük gönderebileceğiniz limiti, en fazla 1000 TL’ye kadar ATM’lerden arttırabilirsiniz. Yine limit arttırım talebinizi banka şubesine bildirebilirsiniz.

12-CepBank Şifre Değiştirme Nasıl Yapılıyor?

CepBank şifrenizi Garanti internet Bankacılığı üzerinden CepBank menüsüne giriş yaparak değiştirebilirsiniz. Yine CepBank uygulaması üzerinden de şifre değişikliği yapılmaktadır.

13-CepBank Kullanıma Kapanırsa Ne Yapmam Gerekiyor?

CepBank şifrenizi üç defa üst üste yanlış girmeniz durumunda güvenlik gereğince CepBank otomatik olarak kullanıma kapatılacaktır. Bu durumda Garanti İnternet Bankacılığına giriş yapıyorsunuz. Açılan sayfada CepBank menüsüne giriyorsunuz. Burada CebpBank’ın durumunu “KAPALI”dan “AÇIK” hale getiriyorsunuz. Bu sayede CepBank tekrar kullanılabilir hale geliyor.

14-CepBank Havale ya da EFT İşlemi Midir? CepBank ile Para Göndermek için İnternet Müşterisi Olmalı Mıyım?

CepBank havale ya da EFT işlemi değildir. Bu nedenle Garanti internet bankacılığını kullanmanız da şart değildir. Önemli olan sadece CepBank hesabınızın tanımlanmış olması ve para göndereceğiniz kişinin cep telefonu numarasını bilmenizdir.

15-CepBank İşlemimi Hangi Cep Telefonlarından ya da Operatörlerinden Yapabilirim?

SMS gönderme ve alma özelliği olan tüm cep telefonlarıyla CepBank işlemlerinizi yapabilirsiniz. Cep telefonu operatörlerinin de bir önemi bulunmuyor. Herhangi bir cep telefonu operatörü örneğin Turkcell, Vodafone, Avea, Bimcell, PTTcell gibi operatörlerle CepBank işleminizi yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın