Garanti IBAN Numarası Öğrenme Sorgulama Nasıl Yapılır

garanti-parakart

Öğrenme Sorgulama Nasıl Yapılır: Garanti Bankası ile gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinde sizin için IBAN Numarası adı verilen 32 haneli bir numara bulunmaktadır. Örneğin IBAN numarasını kullanarak para transferi yapabilirsiniz.  2010 yılının ocak ayından itibaren yapılacak olan bankacılık işlemlerinde IBAN numarasını kullanmak zorunlu olarak hayata geçmiştir. IBAN numarası ile para transferi yapmak daha hızlı bir işlem süreci oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu süreç daha kaliteli ilerlemektedir. Avrupa Birliği’ne uyum nedeniyle de ülkeler arasında yapılan para transferi işlemlerinde IBAN numarası kullanılmaktadır.

. IBAN numarası International Bank Account Number olarak açılımı yapılmaktadır. IBAN numarasının bir özelliği de uluslararası banka hesap numarası olmasıdır. IBAN numarası pek çok Avrupa Birliği ülkesinde bankacılık işlemlerinde kullanılmaktadır. 33 Avrupa Birliği ülkesinde kullanılan IBAN numarası para transferleri işlemlerinde diğer para transferi yöntemlerine göre çok daha hızlı, güvenilir ve de hata durumunun az olduğu yöntemlerdendir. Önceden IBAN numarası kullanılmayarak yapılan işlemlerde para gönderilecek kişinin şube kodu, hesap numarası, hesap kodu bilgilerinin bilinmesi geriyordu. Bu bilgilerinde sisteme tek tek girilmesi gerekiyordu. Ayrıca para transferinin doğru kişiye git esi için bilgilerin sisteme tam olarak, doğru bir biçimde girilmesi gerekiyordu.

Bankacılık işlemlerinde para transferi yapılırken gönderilen paranın yanlışlıkla başka bir kişiye gitme durumu söz konusudur. Bu nedenle bu hata riskini en aza indirerek doğru kişiye paranın gönderimi yapılmalıdır. Hem hata yapma olasılığının düşürülmesi hem de gecikme durumunun en aza indirilmesi için IBAN numarası kullanımına yer verilmektedir.

Garanti Bankası IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

Garanti Bankası’ndan gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinizde kullanabileceğiniz bir IBAN numarası bulunmaktadır. Eğer Garanti Bankası’nın müşterilerindenseniz vadesiz mevduat hesabınıza bağlı olarak sizin için bir IBAN numarası vardır. IBAN numarasını internet üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Garanti Bankası resmi internet sitesine girerek IBAN numaranızı öğrenmek için hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetlerini de IBAN numaranızı öğrenmek için arayabilirsiniz. Garanti Bankası müşteri hizmetleri numarasını aradıktan sonra sesli yanıt sisteminin yönlendirmesini takip etmelisiniz. Garanti Bankası İnternet bankacılığı sisteminden giriş yaparak da IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu seçeneklerden biri de Garanti Bankası şubesine giderek IBAN öğrenmektir. Şubeye giderek sıra numaranızı aldıktan sonra IBAN numaranızı öğrenmek istediğinizi gişede ifade edebilir, IBAN numaranızı öğrendikten sonra bankacılık işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın