Gelir Belgesiz Kredi Kartı Alınır Mı?

gelir belgesiz kredi kartı

Alınır Mı? : Gelir beyanı yapmadan yani olmadan başvurusu yapmadan önce yazımızı okumalısınız. Gelir belgesini bankalar kredi kartı başvurularında neden istiyor ve gelir belgesi olmadan da kredi kartı alınabilir mi ve gelir belgesi ile kredi kartı limiti arasında bir ilişki var mı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi Kartı Alınır Mı?

Bankaların, kredi ve kredi kartı gibi sunduğu bankacılık ürünleri için başvuru işlemlerinde talep ettiği belgeler arasında gelir belgesi yer alır. Gelir belgesi, başvuru sahiplerinin gelir durumunu öğrenmek için talep edilir. Kişilerin gelir durumu bu belgeler aracılığıyla incelenmekte ve aylık ne kadar geliri olduğu saptanmaktadır. Elde edilen gelir bilgisi üzerinden, verilecek olan kredi ya da kredi kartı için ne oranda ödeme yapılabileceği araştırması yapılır. Başvuru sahipleri, aylık geliriyle ödemekte zorlanacağı bir krediyi talep ediyorsa eğer, banka tarafından bu başvurular genel olarak kabul edilmemektedir.

Gelir belgesinde, sigortalı olarak çalışıyor olmak gerekmektedir. Sigortalı olarak çalıştığınızı ve aylık kazancınızı belgelediğinizden bankalar gelir belgesini şart koymaktadır. Verilen kredi kartları içinde gelir durumuna bağlı olarak limitler sunulmaktadır. Belirli bir bankadan maaş hesabı olanların mevcut bankasında kredi kartı alma şansı son derece yüksektir. Sigortası bulunmayan kişiler ise gelir durumunu belgeleyemediği için bankacılık ürünü alırken son derece zorlanmaktadır. Gelir belgesiz kredi kartı çıkarabilmek son derece zordur. Ancak, gelirinizin olduğunu bir şekilde kanıtlarsanız eğer, bankalar kredi kartı verme konusunda olumlu adımlar atmaktadır. Kira geliriniz varsa eğer, tapu ve kira kontratı ile bu durumu belgeleyebilirsiniz.

Öğrenciye Gelir Belgesiz Kredi Kartı

Öğrenciler, gelir belgesiz kredi kartı alma konusunda avantajlıdır. Birçok banka öğrenciler için düşük limitlerde kredi kartını herhangi bir belge şartı aramadan vermektedir. Gelir belgesi ile kredi kartınızın ne kadar olacağı belirlenmektedir. Her öğrenci kredi kartı almak için gelir belgesini bankaya gösteremeyebilir. Bu nedenle bankalar öğrencilerden aldığı kredi başvurularında bazen gelir belgesi istemiyor.

Gelir Belgesi Nedir?

Gelir belgesi kişinin aylık düzenli olarak ne kadar gelire sahip olduğu konusunda fikir vermektedir. Örneğin maaşınız, kira gelirleriniz vs. size yüksek bir gelir sağlıyorsa bu durumda kredi kartı almanız kolaylaşır ve kredi limitinizde düşük olmaz. Ancak aylık geliriniz düşükse hem kredi kartı almanız hem de kredi kartı limitinizin yüksek olması biraz zor bir durumdur. Bu nedenle gelir belgesi kredi kartı başvurularında istenmektedir. Siz de gelir belgeniz ile kredi kartı başvurusunda bulabilir, kredi kartınıza engel olacak bir durum yoksa (kara liste, kredi notunun düşük olması gibi) kredi kartınızı alabilirsiniz.

Kredi kartı kullanmak özeli davranmayı gerektirmektedir. Eğer kredi kartı borçlarınızı ödemezseniz kredi notunuz düşecektir. Kredi notunun düşük olması size bankacılık işlemlerinde engel olacaktır. Örneğin kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunun düşük olması nedeniyle red cevabı alabilirsiniz. Kredi kartı aldıysanız ve düzenli olarak ödemelerini yapamıyorsanız borçlarını ödedikten sonra iptal ettirmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın