Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Veren Bankalar Listesi

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalar listesi özellikle kredi başvurusu yapacak olan kişiler için önemli bir konudur. Çünkü daha önceki yıllarda kredi ya da kredi kartı başvurusu yapıldığında bankalar müşteriden bir çok belge ve güvence istemekteydi. Kefil, gelir belgesi, ipotek ya da rehin bunlardan bir kaçıdır. Ancak gerek bankacılık sisteminin gelişmesi gerek bankalar arasındaki rekabet gerek devlet kurumlarındaki şeffaflığın artmasına gerekse kredi notu uygulamasının yaygınlaşmasına paralel olarak bankaların kredi politikalarında bir esneklik meydana geldiğini söyleyebiliriz. Geçmiş dönemlerde kefilsiz ve gelir belgesiz kredi almak hayal iken bugün bu hayalin gerçeğe döndüğünü söyleyebiliriz. Bankalar özellikle bugün kamu kurumlarında çalışan ya da kurumsal nitelik arz eden şirket veya işyerlerinde çalışan kişilere işgüvencesini de dikkate alarak gelir belgesiz ve kefilsiz kredi verebilmektedir. Bankalar kişinin kredi kartı kullanımı ve kart borcunu ödeme alışkanlığına bakmakta ve kredi notunu da dikkate alarak kullanılabilecek kredi miktarı ve türünü belirleyebilmektedir. Bu kişi de krediye başvuru yaptığında gelir belgesi ve kefil istemeye gerek kalmadan kredi kullandırmaktadır.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi İçin Kredi Notu Önemli Midir?

Bankadan kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması son derece önemlidir. İster memur olun isterseniz işveren olun hiç fark etmemektedir. Şayet kredi notunuz düşük ise ya kredi alamazsınız ya da ipotek yada kefil gibi güvence göstermek göstermek suretiyle kredi alabilirsiniz. Bu nedenle kredi notunuzun kesinlikle yüksek olması gerektiği gibi kredi notunuz düşük ise bunu yükseltmeniz gerekmektedir. Zira kredi notunuz, banka nezdinde neredeyse hem kefiliniz hem de gelir belgeniz niteliğindedir.

Günümüzde kredi notunun düşmesine en çok neden olan sorunlardan biri de bilinçsiz kredi kartı kullanımıdır. Çünkü tüketiciler, kredi kartlarını bilinçsiz bir şekilde kullanmakta ve yaptıkları harcamalarla yüksek meblağda kredi kartına borçlanmaktadır. Kart borcunun ödeme günü geldiğinde ise kredi kartı borcu ya tam olarak ödenememekte ya da sürekli olan asgari borç ödenmektedir. İşte kredi kartı borcunun ödenememesi veya devamlı olarak kredi kartı borcunun asgari miktarının ödenmesi müşteriyi banka nezdinde yetersiz ekonomik gücü olan kişi pozisyonuna sokmaktadır. Bu durum ise bu kişinin alacağı krediyi öderken sorun yaşatabilecek riskli müşteri şeklinde kabul edilmesine neden olmaktadır. Bu da kişinin kredi notunun düşmesi anlamına gelmektedir. Bu anlatılan durumun tersini düşünmek de mümkündür. Yani kredi kartı kullanıp da kart borçlarını zamanında ödeyen kişi banka nezdinde güvenilir bir kişi kabul edilmekte ve kredi notu yüksek tutulmaktadır. Zira banka için en kıymetli müşteri kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyen kişidir. Düzenli ödeme yapan, bankada mevduat bulunduran ve düzenli gelir sahibi olan kişiler banka için risksiz müşteridir. Bu durumda bu kişi kredi almak istediğinde bankalar sorun yaşatmadan olumlu dönüş yapmaktadır.

Kredi Alabilmem İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi alabilmem için kredi notum kaç olmalı şeklinde bir soru düşünebilirsiniz. Kredi alabilmek için Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin belirlediği kredi notu puan aralığı vardır. Bu puan aralığı 0-1900 puan arasıdır.Bu puan aralığı içerisinde kişiler risk durumlarına göre gruplandırılmışlardır. Bu gruplara göre de kredi alıp alamayacakları belirlenmektedir.

 • 0-500 puan: Kredi alma ihtimali düşük.
 • 501-800 puan: Kredi başvurusu talebine riskli ancak ipotek veya kefil göstererek kredi alabilir.
 • 801-1100 puan: Kredi alabilir ama az da olsa riskli olup dikkat edilmelidir.
 • 1101-1400: Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan gruptur. Rahatlıkla kredi alabilirler.
 • 1401 ve 1900: İtibarlı grup olup çok gelir durumlarına göre istedikleri krediyi alabilirler.

Bu puan aralıkları dikkate alındığında kredi alabilmek için en az 1101 puanın üzerinde kredi notuna sahip olmanız gerekiyor demektir. Şayet kredi notunuz bu puanın altındaysa kredi notunuzu yükseltmelisiniz demektir.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Veren Bankaların Listesi

Ülkemizde gelir belgesiz ve kefilsiz ihtiyaç kredisi veren bankaların hiç de az olmadığını söyleyebiliriz. Düzenli bir işiniz var, kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız, kredi notunuz yüksekse ve işgüvencesine sahipseniz gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların sunduğu kredi imkanından yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankaların listesi içinde bulunan bankaların kredi koşullarını araştırmak ve istenilen belgelerle giderek kredi başvurusu yapmanızdır. Bu listede yer alan bankalara kredi başvurusu yapabilmekte için müşteri hizmetlerini arayarak, en yakın banka şubesine giderek, internet bankacılığını kullanarak ya da SMS yoluyla kredi başvurusu yapabilirsiniz. Hatta bir bankanın düzenli müşterisi iseniz krediyi bizzat kendileri hesabınıza tanımlamakta ve dilediğiniz zaman bu krediyi kullanabilmektesiniz. Örneğin Akbank maaş müşterilerinin bankamatik kartlarına otomatik nakit avans kredisi tanımlamıştır.

Ülkemizde gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalardan en dikkat çekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Burgan Bank
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Garanti Bankası
 • Odeabank
 • Vakıfbank
 • Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB

Bu bankalar dışında yer alan diğer bankaları da araştırıp gelir belgesiz ve kefilsiz kredi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Alınabilen Krediler Hangileridir?

Bankalar ihtiyaç kredisi adı altında bir çok ihtiyacınıza cevap olabilecek kredi vermektedir. Gelir belgesiz ve kefilsiz alınabilen krediler de ihtiyaç kredisi adı altında verilen krediler olmaktadır. Bu anlamda eğitim kredisi, bayram kredisi, tatil kredisi, alışveriş kredisi, eşya kredisi, taksitli nakit avans gibi krediler için gelir belgesiz ve kefil istenmeyebilmektedir. Buna karşın taşıt kredisi ve ipotekli konut kredisinde kefil istenilebildiği gibi alınan araca rehin konuta da ipotek konulmaktadır. Ayrıca ipotekli konut kredilerinde eş muvafakatı arandığını unutmamak gerekiyor. Konut kredisi dışında kalan diğer krediler için eş muvafakati aranmamaktadır.

Gelir Belgesiz ve Kefilsiz Kredi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Talep Edilmektedir?

Gelir belgesiz ve kefilsiz kredi başvurusu yaparken bankaların isteyebilecekleri belgeler değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle şu belgeler tüm bankalar tarafından istenmektedir:

 • Kimlik  ya da kimlik yerine geçen belge (pasaport, ehliyet gibi)
 • Son üç aya ait herhangi bir fatura
 • Çalıştığınıza dair belge

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın