Gelirim Yok Bankadan Kredi Alabilir Miyim?

gelirim-yok

Bankadan Kredi Alabilir Miyim? : Kredi çekmek isteyen çalışmayana, geliri olmayana kredi veren bankalar var mı, sigortasız olana kredi ve şartları neler hakkında araştırma yapıyor. Gelir olmadığı için almak istiyorsanız kredi çekebilir misiniz cevaplar yazımızda.Bankalar kredi vermek için bazen kampanyalar düzenleyebiliyor ve çalışmayan, sigortası olama

Gelirim Yok Kredi Çekebilir miyim?

Bankalar, kredi verme konusunda birbiriyle büyük bir rekabet içine girmektedir. Sebebi ise verilen kredilerden kaynaklı olarak yüksek oranda faiz alınması ve kar elde edilmesidir. Bankalar, kredi verirken de, başvuru yapan kişileri kapsamlı bir şekilde değerlendirmekte ve verdiği krediyi geri almada sorun yaşatmayacak kişileri tercih etme çabasına girmektedir. Bu nedenle, bankalar genel olarak kredi ihtiyacı olan kişilerden gelir belgesi talep etmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişiler maaş bordrolarıyla birlikte bankaya başvuruda bulunarak gelirini belgelemektedir. Bankalarda, kişilerin gelir durumu üzerinden ödeyebileceği tutarlar üzerinden kredi vermektedir.

Sigortalı olarak çalışan kişilerde ise en az 6 ay süreyle çalışma şartı aranmaktadır. Sigortalı olarak çalışmayan kişilerin ise herhangi bir kira geliri varsa eğer, kira gelirini bankaya belgeleyerek kredi alabilmektedir. Sigortasız olan ve kira geliri olmayan kişiler ise üzerine kayıtlı bir gayrimenkul varsa eğer, bankaya ipotek etmekte ve bu şekilde kredi kullanabilme yoluna gitmektedir.

Hiçbir geliri ya da üzerine gayrimenkulü olmayan kişilerin ise aklında tek bir soru yatıyor. Gelirim yok kredi çekebilir miyim? Bankaların hiçbir geliri olmayan kişilere kredi kullandırması banka adına büyük bir risktir. Kişini gelir durumu olmadığından dolayı aldığı krediyi geri ödemesi de çok zordur. Bu nedenle bankalar geri ödemesinde problem yaşayacağı bir krediyi verme konusunda olumsuz bir tavır izlemektedir. Hiçbir geliri ve üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü olmayan kişilerin tek başına bankalardan kredi alabilmesi neredeyse imkansızdır.

Bankalar verdikleri kredinin müşteri tarafından alındıktan sonra geri ödemesinin yapılmasını isteyeceklerdir. Bu durumda da geliriniz olmasa bile kredi başvurunuz sırasında sizden ipotek ettirebileceğiniz bir gayrimenkul vs. istenecektir. Geliriniz olmadığı için bankaya gelir belgesi gösteremeyebilirsiniz, ancak banka ödemelerin yapılması için sizden kefil gibi, gayrimenkul gibi şartlarla kredi verecektir.

Bankaya ipotek ettirdiğiniz mal varlığınıza krediyi ödememeniz halinde banka tarafından işlem başlatılacaktır. Eğer siz kredi taksitlerini belirli bir süre geciktirir ve sonrasında da ödemezseniz banka bu borcu tahsil etmek için ipotek olarak gösterdiğiniz mal varlığınıza işlem başlatacaktır. Sonunda bu mal varlığınızı kaybetme riskinizin de olduğunu unutmayın.

Gelir Belgesi olmadan işlemi hakkında bilgi almak için Kefilsiz Ve Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın