Günde 5 TL Biriktirerek Zengin Olabilir Miyim?

Günde 5 TL Biriktirerek Zengin Olabilir Miyim: Para biriktirmek ve birikimler sayesinde zengin olmak kulağa hoş gelen söylemler. Gerçekten günde ufak da olsa kenara biraz para koyarak zengin olmak mümkün mü? Bunu tecrübe etmiş insanların hayatına  baktığımızda başarılı olduklarını görebiliyoruz.

Bu yazımızda günde 5 TL biriktirerek nasıl zengin olabileceğinizin yolunu anlatacağız. Ancak unutmamak gerekir ki bu yol biraz zaman alacaktır.

Günde Ufak Birikimlerle Büyük Para Elde Edenler Hakkında Yaşanmış Hikayeler

Ufak paraları anında harcamak yerine biriktirerek büyük paralar elde eden kişiler var bu hayatta. Bir gün karar alırsın ve biriktirmeye başlarsın. Sonra bir bakmışsın, ev alacak para birikmiş. Biraz ütopik geldi değil mi? Ütopyadan bahsetmiyoruz. Gerçekten ufak birikimlerle büyük para biriktirmiş kişiler var. Gelin bunların hikayelerine yakından bakalım:

Marie Campagna Franklin’in 5 Dolar Biriktirerek Elde Ettiği Zenginlik

Marie C. Franklin, Boston Globe adlı gazetede yazarlık yapmış ve şimdilerde ABD’de bir okulda gazetecilik üzerine eğitimler vermektedir. Ancak Marie C. Franklin’i meşhur yapan onun gazeteciliği değil, günde 5 dolar biriktirerek nasıl zengin olunabileceği yönünde yayınladığı yazılarıdır. Franklin, kendine “savemoneyfastwithfives.wordpress.com” uzantılı blog sitesinde 5 dolarlık banknotları biriktirme hikayelerini anlatıyor. Franklin bu hikayelerinden birinde şöyle bahsediyor: “Bundan 12 yıl önce bir karar aldım ve bundan sonra elime geçen 5 dolarlık banknotları harcamayıp bir kenarda biriktireceğim. O dönem okumakta olan 2 kızım vardı ve aslında maddi sıkıntı çekiyorduk. Bu koşullarda 5 dolarlık banknot biriktirme düşüncemi hayata geçirdim. Banka kartlarını bıraktım. Nakit olarak harcama yapmaya başladım. Bu sayede 5 dolarlık banknotlar elime daha kolay geçmeye başladı. Sonraları para biriktirme bir oyun gibi geldi. Kızlarım okullarından mezun oldu ve evlendiler. Şuan biriktirdiğim paralara baktığımda bunun 36.000 dolar olduğunu görüyorum.”

Franklin’in hikayesine baktığımızda dikkat çeken bir husus var. “Nakit ve elindeki kadar harcama”. Franklin, banka kredi kartlarını bir tarafa bırakarak elindeki kadar harcamaya gayret etmiş. Nakit harcamalar sayesinde eline nakit para para geçmiş. Ve para biriktirme düşüncesini daha rahat uygulamış.

Bu hikayeden şu sonuca ulaşabiliriz: Siz de günde 5 TL’yi kenara atarak ayda 150 TL olmak üzere yılda 1800 TL para biriktirebilirsiniz. 1800 TL’yi hisse senedi, kripto para borsaları ya da benzeri yatırım araçlarında değerlendirerek daha büyük paralar haline getirebilirsiniz. Örneğin kripto para borsalarında tek seferde %100’leri aşan kazanca ulaşabilirsiniz.

Kenara 1 Lira Koyarak Para Biriktirme Hikayesi 

Bu defa yabancı bir ülkeden değil de kendi ülkemizden örnek verelim. Kendi çevremizden birisi günde 1 TL biriktirerek yıl sonunda pek çok ihtiyacını giderebildiğini söyledi. Önce yok canım dedik ama hikayesini dinleyince ne kadar haklı olduğunu anladık. Şöyle başlıyor hikayesine: “Bir gün yerde 1 lira gördüm. Sonra kendi kendime, 1 Lira yere düşecek kadar değersiz olamaz şeklinde bir söylemde bulundum ve 1 lira tek başına bir şey ifade etmeyebilir ama bunları bir araya getirdiğimde yüksek bir alım gücüne erişebilirim.” Bu düşünceyle 1 lira biriktirme tutkusu başlayan bu kişi şöyle devam ediyor “o gün kendi kendime dedim ki bundan sonra elime geçen 1 lirayı harcamayıp bir kenara koyacağım. Hatta bunun için kendime genişçe bir kutu yaptım. Her gün elime geçen bir liraları bu kutuya attım. Bazen 1 lira bazen 3 lira bazen 5 lira. Cebimde ne kadar bir lira varsa bu kutuya koydum. 1 lira biriktirme düşüncemin üzerinden yaklaşık 1 yıl olmuştu. Merak ettim gerçekten ne kadar para birikmiş diye. Bir baktım ki biriken 1 liralar 1000 TL’yi aşmıştı. O yıl biriken parayla çocuklarımın okul ihtiyaçlarını ve bir kaç ev ihtiyacını aldım. Bu birikim işi hoşuma gitti ve halen de birikimime devam ediyorum.”

Atalarımız boşuna dememiş “damlaya damlaya göl olur” diye. Ufak demeyip birikim yapmaya başladığınızda az da olsa bütçenize katkı sağlayacak bir para elde edebilirsiniz.

Günde 5 TL Biriktirerek Nasıl 1.000.000 TL Sahibi Olabilirim?

Günde 5 TL biriktirerek milyon sahibi olmak biraz uçuk fikir gibi geldi değil mi? Aslında öyle değil. Biraz çaba ve biraz bilgi ile günde 5 TL biriktirdiğiniz paranızı 1.000.000 liraya ulaştırmak mümkün. Gelin nasıl olacağını hep birlikte görelim.

Öncelikle günlük 5 TL’yi bir kenara koyarak para biriktirmeye başlayalım. Yaklaşık 8 ay sonra elinizde 1000 TL civarında nakit bir para olacak. Bu nakit parayı haftada %10 kar edebileceğiniz bir yatırıma yönlendireceksiniz. Bu bağlamda haftada %10 kar elde edebileceğiniz yatırım alanı olarak borsalar karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla paranızı ya hisse senetlerinin alınıp satıldığı borsaya ya da kripto paraların işlem gördüğü kripto para borsalarından birine yatırıyorsunuz. Bu borsalardan kripto para borsalarında dalgalanma daha fazla olması ve alınıp satılan paraların değerinin bir anda %100 artması gibi nedenlerle paranızı daha hızlı değerlendirebileceğiniz kripto para borsasına yatırabilirsiniz.

Biriktirdiğiniz parayı belirttiğimiz borsalardan birinde değerlendirmeye başladıktan sonra hedefi haftada en az %10 kazanç şeklinde belirleyerek yatırıma başlıyoruz. Yatırım boyunca kazancınıza ve anaparaya dokunmuyorsunuz. Böylece ilk hafta %10 kazanç ile elimizdeki para 1100 TL olacak. Her hafta %10 kazanç ve anapara birlikte; ikinci hafta 1210 TL, üçüncü hafta 1331 TL, dördüncü hafta 1464,1 TL, beşinci hafta 1640,51 TL, altıncı hafta 1801,561 TL, yedinci hafta 1981,7171 TL…..şeklinde paranız katlanarak artış gösterecektir. 52. haftanın sonu itibariyle yani bir yıl sonra paranız 1.000.000 TL’ye yaklaşmış olacaktır.

Şimdi diyeceksiniz ki bu kadar kolay mı? Teorik olarak evet bu kadar kolay. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Warren Buffet‘in borsacı olduğunu söylersek, bunun mümkün olduğunu daha yakından idrak edebilirsiniz. Ancak borsadan para kazanmak için borsanın işleyişi, alım ile satımın nerede ve ne zaman yapılacağı, borsa grafiklerini analiz etme ve indikatörleri kullanmayı iyi bilmeniz gerekiyor. Bu bilgilere erişmek için kitap alabileceğiniz gibi internetten ücretsiz video eğitimlerini de bulabilirsiniz.

Doğru yatırım yapmakla büyük kazançlar elde edileceğini unutmayın. Burada size kapının anahtarını veriyoruz. O kapının ardındaki detayları keşfetmek ise size kalıyor.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın