Haberim Olmadan Kredi Kartım Kullanılmış Ne Yapmalıyım

kredi-karti-dolandiriciligi

Haberim Olmadan Kredi Kartım Kullanılmış Ne Yapmalıyım : Kredi kartımdan internetten harcama yapılmış diyenler kredi kartı dolandırıcıları nedeniyle habersiz kredi kartı kullanımı nedeniyle zor durumda kalabilirler. Kredi kartı bilgileriniz çalındıysa kredi kartımdan yapılmış diyorsanız ile başvuru yapabilirsiniz. Yazımızda kredi kartı dolandırıcıları nedeniyle kredi kartınızdan alışveriş yapıldıysa neler yapabilirsiniz bakalım.

İnternet Dolandırıcılığı Yaşamamak İçin

Kredi kartı kullanarak internet üzerinden farklı ve çeşitli sektördeki sitelerden alışveriş yapıyoruz. Alışveriş sitelerinin bir çoğu sitenin güvenli olduğunu söylese de bazen sistemde bulunan bir açık nedeniyle bu güvenli durum zarar görebiliyor.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde eğer alışveriş yaptığınız site güvenli değilse ya da sitenin sisteminde açık bulunuyorsa kredi kartı bilgileriniz kopyalanabilir. İnternet üzerinden yapılan ödemelerde başka nedenlerden dolayı da kredi kartı bilgileriniz çalınabilir.

Kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle mağdur olmamak için öncelikle kredi kartı bilgilerinizin kopyalanmamasını istiyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Kredi kartı dolandırıcılığına dikkat etmek için yapabileceklerinizden bazıları ise şöyle;

Alışveriş yapacağınız sitenin güvenli olduğuna dikkat ederek, 3D Secure güvenlik işlemi ile internetten alışveriş yapmak.

İnternetten alışveriş yaparken sanal kredi kartı kullanmak. Sanal Kart Nasıl Alınır Ve Nasıl Kullanılır yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Güvenli olduğunu düşünmediğiniz sitelerden alışveriş yapmamak. Alışveriş yapacağınız siteyi araştırarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi kartı bilgilerinizi asla ve kesinlikle hiç kimseyle paylaşmayın.

İnternet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı nedeniyle mağdur olmamak için dikkatli davranmalısınız. Ancak siz her türlü önlemi alsanız da, dikkatli de davransanız internet üzerinden kredi kartı dolandırıcıları kredi kartı bilgilerinizi bir şekilde almış olabilir. Kredi kartı dolandırıcıları bankanın sisteminde buldukları bir açık nedeniyle veya diğer kurumlardan bilgileri çalarak almış olabilirler.

İnternetten Kredi Kartımla Alışveriş yapılmış

Haberiniz olmadan, sizin bilginizin dışında kredi kartı dolandırıcıları kredi kartınızın bilgileri ile internetten alışveriş yapmış olabilir. İnternette kredi kartı dolandırıcılığı herkesin başına gelebilir. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz? Kredi kartı bilgilerinizle alışveriş yapıldığını fark ettiğinizde yapmanız gerekenler;

-Kredi kartınızın ait olduğu bankayı arayın. Kredi kartınızı kapatmalarını isteyin. Eğer bu işlemi yapmazsanız kredi kartı dolandırıcıları limitiniz bitene kadar kredi kartınızı kullanarak internetten harcama yapmaya devam edebilirler.

Kredi kartınızdan harcamalara devm edilmemesi için hemen kredi kartınızı kapattırın. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartını kapattırabilrisiniz.

-Kredi kartınız kullanılarak internet üzerinden, internet dolandırıcıları kredi kartınızdan harcama yaptıysa bu işlem için 15 gün içerisinde harcama itirazı yapabilirsiniz. Eğer harcama itirazı yapmazsanız internet dolandırıcılarının yaptığı harcamaların borcunu kabul etmiş olursunuz.

Ters İbraz İşlemini (Charge Back) isterseniz internet üzerinden başvurarak, isterseniz bankanızın şubesinden yapabilirsiniz. Bankanın şubesine gittiğinizde müşteri ilişkileri bölümüne ulaşarak internet dolandırıcılarının kredi kartı bilgilerinizi kullanarak kredi kartı ile yaptıkları harcamalara yazılı dilekçe ile itiraz edebilirsiniz.

Yazılı dilekçe işleminden sonra banka yapılan işlemleri inceleyecektir. Yapılan işlemlere bakarak harcamayı siler ve harcama yapılan kurum ile iletişime geçer. Harcama yapılan kurum ile iletişime geçildiğinde uluslararası mevzuata göre işlem yapılır. Bu mevzuata göre 30 gün ile 180 gün içerisinde harcama hakkında soruşturma yapılırve tamamlandıktan sonrada karara bağlanır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın