Hangi Hallerde Trafik Sigortası İptal Olur?

Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Ancak trafik sigortası yaptırdıktan sonra sigortayı yapan şirket ya da sigorta yaptıran kişi sigorta sözleşmesini sonradan iptal edebilmektedir. Bu iptal hallerinde sigorta yaptıran kişi ödemiş olduğu sigorta primlerini geri aldığı gibi herhangi bir tazminat yükümlülüğü altında da kalmamaktadır.

Bu yazımızda ceza ödemeden trafik sigortasını iptal ettirebileceğiniz 3 önemli durum hakkında bilgi vereceğiz.

Trafik Sigortasının İptalini Gerektiren 3 Durum 

Trafik sigortasını yaptırdıktan sonra aşağıda sıralayacağımız durumların varlığı halinde sigorta sözleşmesi iptal edilmekte ve işlememiş günlere ait primler iade edilmektedir. Şimdi bu durumlara yakından bakalım.

Trafik Sigortası Yaptırılırken Sigorta Şirketine Eksik Bilgi Verilmesi

Sigorta yaptıran kişi sigorta şirketine doğru bilgi vermekle yükümlüdür. Eğer sigorta yaptıran kişi sigorta yaptırırken sigorta şirketine ya da sigorta şirketin, temsil eden sigorta acentesine araçla ilgili bilgileri eksik vermiş ise sigorta şirketi eksik bilgileri öğrendiği andan itibaren 8 gün içinde sigorta poliçesini tek taraflı olarak feshedebilir. 

Burada sigorta yaptıranın vermesi gereken bilgi araçla ilgili olmalı ve bu bilginin verilmemesinin rizikoyu ağırlaştırıcı nitelikte bulunması gerekmektedir. Örneğin araç kazalı olmasına rağmen kazasız gibi sigorta yaptırma, aracı engelli kişinin kullanacak olması, aracın sürekli olarak terör bölgesinde kullanılacak olması gibi bilgiler bu bilgiye örnektir. Dolayısıyla aracın sigorta durumunu doğrudan etkileyecek tüm bilgilerin sigorta şirketine önceden bildirilmelidir. 

Eksik bilgi halinde süreç şu şekilde işleyecektir. Sigorta şirketi rizikoyu ağırlaştıran bilgiyi öğrendiği andan itibaren 8 gün içinde yeni şartlara göre sigorta sözleşmesini uyarlar ve yeni bir prim borcu çıkaracağı gibi teminat kapsamını da daraltabilir. Bu haliyle sigorta yaptırandan sigorta sözleşmesini devam ettirip ettirmeyeceğini sorar. Sigorta yaptıran yeni şartlarda sözleşmeye devam etmek istemezse sigorta şirketi sözleşmeyi sona erdirir ve işlememiş günlere ait primleri geri iade eder.

Eğer rizikoyu ağırlaştıran durum aracın zarar görmesinden sonra ortaya çıkmışsa sigorta şirketinin zararı ödememe hakkının dahi ortaya çıkabileceğini unutmamalı ve sigorta şirketine doğru bilgi vermelisiniz. 

Sigorta Sözleşmesi Devam Ederken Rizikoyu Ağırlaştıran Durumun Ortaya Çıkması 

Trafik sigortası yaptırdıktan sonra aracın değerini, kaza yapma durumu gibi rizikoyu doğrudan etkileyen bir durum ortaya çıkabilir. Bu durumun derhal sigorta şirketine bildirilmesi gerekmektedir. Bu durum bildirildikten sonra ya da sigorta şirketi bu durumu öğrendikten sonra 8 gün içinde sigorta sözleşmesine devam edip etmeme konusunda bir karar vermek zorundadır. Eğer sigorta şirketi 8 gün içinde hiç bir şey yapmazsa mevcut şartlar dahilinde sigorta sözleşmesi devam edecektir. Buna karşın sigorta şirketi mevcut duruma göre teminat kapsamında değişiklik yapabileceği gibi prim borcu miktarını da arttırabilir. Bu durumda sigorta yaptıran yeni şartları kabul etmezse sigorta sözleşmesi sona erecektir. Hemen belirtelim ki yeni ortaya çıkan durumlar sigorta sözleşmesinin devamını imkansız kılıyorsa şirket sözleşmeyi derhal feshedebilir. 

Ortaya çıkan ve rizikoyu ağırlaştıran durumlar sigorta şirketine hiç bildirilmemiş ve sigorta şirketi de bu durumdan haberdar olmamış ve bu sırada araç bir kazaya karışmışsa, sigorta şirketinin ortaya çıkan zararı karşılamama hakkının olabileceğini unutmamalısınız.

Aracın Satılması Hali

Sigortalı aracın satılıp devrinin yapılması durumunda mevcut trafik sigortası otomatik olarak iptal edilmektedir. Bu durumda aracı alan kişi 10 gün içinde aracı sigortalatmak zorundadır.

Trafik Sigortası İptal Olursa Ne Olur?

Trafik sigortasının iptal olması halinde çeşitli sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Trafik sigortası iptal olunca;

  • Araç sigortasız kalacaktır. Bu durumda araç kazaya karışırsa tüm masraflar kaza yapan tarafından karşılanacaktır.
  • Araç sigortasız olduğu için trafik denetimine yakalandığı anda trafik cezası uygulanacak ve araç trafikten men edilecektir. Bu nedenle araç trafik oto parkına çekilebilecektir.
  • Araç süresinde sigorta ettirilmez ise sigorta yaptırırken geç sigorta yaptırma cezası ödenecektir.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Araç sigorta ücretini nasıl geri alabileceğinizi öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın